România
Roportal.ro

Acneea - Reactie a tratamentului cu Interferon

Început de leeyuntha, Mie 30 apr 2008 · 3 răspunsuri · 4.102 vizualizări

cristina4496.121 mesaje#1

Mai mergi la un specialist

Si vezi care dintre cei doi a avut dreptate

leeyuntha10 mesaje#2

Buna tuturor!

Am o intrebare pentru cei care fac tratament cu interferon, si poate sunt mai informati decat mine.

Sunt infectat cu Hepatita B si in prezent fac tratament cu interferon. Am o eruptie de acnee vulgara pe fatza iar dermatologul mi-a prescris un tratament cu azitromicina si Zineryt (pe baza de eritromicina), deci antibiotice puternice.

Am aflat mai demult de la un doctor specialist cum ca tratamentul cu antibiotice trebuie pe cat posibil evitat in caz de Hepatita B. Dermatologului mi-a spus ca daca am transaminazele si bilirubina intre valori normale (ceea ce este adevarat in cazul meu), atunci ma pot trata cu antibiotice.

Asadar am doua pareri aproape contrarii din partea specialistilor. Ce parere aveti? Ma puteti ajuta? Sunt confuz

Multumesc anticipat!

SANATATE!

Magy 2143 mesaje#3

In cazul ficatelului nostru nu e recomandat nici un medicament dar au fost cazuri de pneumonii, bronsite, etc. care nu se vindeca decat cu antibiotice. Medicul tau curant, sub supravegherea caruia faci interferonul e singurul in masura sa-ti aprobe antibioticele.

← Înapoi la Hepatita B - intrebari si raspunsuri