Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Peste si fructe de mare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Jumeri de Peste .. :surrender: ... si eu aud prima oara, am citit in ziarul din Ungaria, dar nu din piele de peste se face cum m-am gandit si eu, ci din bucati de Somn dezosat, marinat si prajit cu usturoi pe foc mare sa devina mai uscat.  In America se spune Nuggets si sint din piept de pui dar bucati mici si crocante.     Este ideal pentru petreceri cu copiii ca nu se face mare paguba la mancare in caz ca nu le place!!!  Insa adultii adora cu o bere rece in carciumile din HU!!!  ... serviti cu ceapa cruda :cool: 

29239_halteperto_n-201510170655.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alaskan King Crab (Whole Crab)

Un Rac din asta din Alaska se reclama la pretul de 250 de dolari pentru sarabatori!  Unu de persoana se socoteste la un party sau restaurant.  Este pescuit si trimis-primit in acelas zi in majoritatea cazurilor!   Trebuie doar reincalzit pe gratar sau cuptor, in oala si e gata de mancat ... se distreaza nu se gateste de party :dance: 

Whole Alaskan King Crab - Full Crab - Free Overnight Shipping

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce se întâmplă dacă mănânci seara! Răspunsul care răstoarnă toate miturile | Info Actual

Peştele şi Legumele, se tot reclama impreuna c-ar fi uşor de metabolizat, insa deloc nu merg impreuna ca se mananca ziua sau seara!!!

Nimeni nu se gandeste la corpul uman ca sint toate diferite, poate o persoana invarsta care sta doar in pat, nici nu mai simte nimic, nu conteaza ce mananca din Blender cu lingurita, insa eu as fugi departe de asemenea recomandari sau oferte.    Se tot evita painea sau pastele de dragul legumelor,  ca mamaliga nu prea este cunoscut in America din care ziare se traduc aceste sfaturi iar orezul e greu de preparat sau doar la rece se va manca la Sushi Bar.   Usturoiul miroase urat, si nu se ofera in localuri americane sub nici o forma!!!

Distrug omenirea cu asta dar si traditia si felul sanatos de a manca!!!      

Nu se poate face doar plinul, ca la statia de benzina!!!  

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Microparticulele de plastic pot ajunge în țesutul muscular al peștilor din ocean. Studii îngrijorătoare

evz.ro/microparticulele-de-plastic-pot-ajunge-in-tesutul-muscular-al-pestilor-din-ocean-studii-ingrijoratoare

Asta ne va ucide, nu COVID'u ... mizeria umana lasat in urma!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

260px-Oreochromis-niloticus-Nairobi.JPG     220px-Tilapia_zillii_Kineret.jpg                           image.jpeg.91c3e6c0c3c644a84c86ed2db6847f37.jpeg = Yellowfin Tuna      260px-StripedBass.JPG

Tilapia este numele acestui peste foarte popular si ieftin, cam 2 dolari costa bucata in sezon si nu este mai greu de 500 grame curatat din interior.  Asta imi mai da de lucru acasa ca pentru mine nu este deajuns, pe sira spinarii este mereu sange si eu nu pot sa mananc cu ala sub o membrana care este foarte gras dar ma lupt cu toate alea ca pun manusi si folosesc si furtunul din curte ca de pe terasa se curata mai usor orice decat din casa.    Daca nu se scoate toate alea din peste, deloc nu este bun de mancat, de aceea are o reputatie slaba, dar cine a mancat la mine, credeau ca am pile undeva ca altfel nu se poate!   Parti ce nu-mi plac le tai si arunc, il usuc, il trec prin faina alba dar nu cu excese si in ulei fierbinte-l prajesc pana-i crocant pielea. 

Doar pestele am reusit sa mananc fara piele, sare, mujdei sau lamaie, nu-mi trebuia nimic, nu stiu din ce cauza dar mi-a placut asa de mult ca este al 2-a bunatate dupa Yellowfin Tuna ce am mancat demult, pescuit din Pacific de o colega al sotului.   In comert nu se gaseste in Arizona Tuna din asta ca m-am interesat pentru ca ar costa foarte mult, nimeni din cunostintele noastre n-a gustat peste cu piele verde, credeam ca glumeste colega si nu este comestibil trofeul de pescuit.   Acum imi aduc aminte ca un alt coleg mi-a trimis un port bagaj de peste scos dintr-un lac din Arizona, Striped Bass cu solzi argintii si carne roze super gustoasa, chiar ca o sa-l sun maine sa vad ce mai are in congelator :o: ca nevasta sa nici sa n-auda de peste.   

Nu ne pricepem la pescuit ca din Striped Bass se poate prinde cat vrea fiecare, acum mai ales cu COVID nu stiu daca s-a dus cineva la pescuit dar ma interesez ca deja anul trecut n-am gasit in magazine desi era la Costco mereu in alte vremuri la pret de Salmon :cool:  

    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ezt látnod kell! Óriás pikkelyes akadt horogra a Balatonon – Képek - Agroinform.hu

Un pescar fericit a prins in Balaton un Crap de 21 kg si alti 2 pesti de cate 17 kg ... sper ca le mananca inainte de "data de expirare" :o:  ca are oase multe si subtiri, necesita timp de rumegat fiecare bucatica.  Precis le vinde si bine face, la pesti mari gustul este la fel, ca-i balena sau un vapor.  Au gust de ulei/petrol ... cu usturoi au aroma de cauciuc!!! 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar intr-un magazin am pescuit 2 pesti azi ca pofteam tare de tot.  Pana le-am curatat si prajit ... abia am reusit sa stau pe un scaun si in stil de urs grizzly le-am mancat cu mana, fara mult protocol, fara lamaie sau usturoi/mujdei doar cu un mic tortilla din faina, ca avea sare de mare care-i dadea un gust grozav.    Demult n-am mancat asa de bine!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sullo-e1625053193261-1024x576.jpg

Ce noroc pe acest pescar sa prinda un peste de 1 metru in Lacu Tisa din Ungaria, dar nu l-a prajit  :no:  i-a dat drumul inapoi in lac. Eu ma limitez doar la congelator ca mai am 2 pesti si le voi praji maine sa nu ocupe loc, acum n-am chef de facut nimic.  

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Peștele cel mai consumat în România, pericol pentru sănătate. E ieftin și bun la gust, dar extrem de toxic – Capital    

"Peștele cel mai consumat în România, pericol pentru sănătate. E ieftin și bun la gust, dar extrem de toxic.  Pangasius-ul care se vinde în comerț este adus din crescătoriile vietnameze. El are o toleranţă extrem de crescută la toxinele prezente în apa cu pricina. Pangasius este considerat un pește sanitar deoarece se hrănește cu bacterii și reziduuri toxice.    În plus, nu este nici un pește bogat Omega-3, ci în colesterol. În consecință, el ar trebui evitat de persoanele care au probleme cu colesterolul sau suferă de afecțiuni cardiovasculare."

*Merita investigat realitatea din acest articol ca pana ieri era recomandat.* 

peste--1024x682.jpeg?resize=300%2C300&ssl=1

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recept: Gérard Depardieu kedvence a tonhal - Blikk

Marele actor ne invata cum se ridica o bucata de tuna la nivel mult mai inalt, ca-i place sa joace diferite roluri asta stiam, dar a face pe bucatarul sef, e ultima pe pagina de "acting". 

Cu sticla aia din mana nu ne spune ce face, sper sa-i ajunga la o bucatica de peste si 60 de grame de Ciuperci Vulpisoare, un fir de Tarhon, Ceapa, Usturoi si Ulei de Masline.  Nici pe un dinte nu-i ajunge cantitatea asta de bunatate care se pierde la o inghititura in acel corp masiv.   Daca avea de mers in padure sa culeaga ciuperci, deja vorbea altfel de mancare. 

Astea se prepara in 2 tigai:   1 bucata mai mare de peste proaspat, 100 ml de ulei de masline, 1 ceapa rosie mica, 4 catei de usturoi, 60 de grame de ciuperci vulpisoare, sare de mare si piper negru proaspat macinat, 1 legatura de tarhon.   Cred ca se va duce inapoi in industria de filme daca-l mai accepta cineva. 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×