Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Peste si fructe de mare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

File de somon cu sos de capere

14 Julie 2013
somon-la-cuptor-cu-sos-de-capere-180x180

 

Ingrediente:

- o bucata de file de somon

- un catel de usturoi

- amestec de ierburi aromatice mediteraneene (oregano, rozmarin, busuioc, maghiran, lavanda, tarhon)

- sucul de la 2 lamai

- sare, piper

- 100 ml smantana

- 3-4 linguri de capere

- salata verde

- ulei de masline

Se unge fileul de somon cu ulei de masline, dupa care il condimentati bine cu sare, piper si ierburi aromatice. Ungeti tava cu ulei de masline dupa care puneti somonul in tava impreuna cu usturoiul feliat. Adaugati peste sucul de lamaie si vinul alb (dupa gust).

Lasati pestele la cuptor 20-25 de minute, la 180-200 de grade Celsius. Somonul este gata cand e usor rumenit (daca il lasati pre mult in cuptor se va usca). Scoateti pestele si mai stropiti-l o data cu sucul de lamaie.

Sosul il puteti prepara prin amestecarea smantanii cu putin suc de lamaie (1 – 2 linguri), caperele tocate, sare si piper.

Turnati sosul peste somon.

Pofta buna!

 

 

http://imparteretete.reginele.ro/file-de-somon-cu-sos-de-capere-4121?utm_source=Newsletter&utm_medium=MailDirect&utm_campaign=Reteta+Zilei+-+File+de+somon+cu+sos+de+capere

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Shrimp - este cotat ca una din cele mai sanatoase alimente, depinde de gusturi si de sanatatea gurmandului mai ales, insa unu ca sotul meu se angajeaza sa mearga pe jos 12-15 km aproape pe stomacul gol sa piarda greutate iar spre seara merge la sala doar sa manance aceste bunatati ca deja a scazut si din burta, nivel de cholesterol dar nu si din tensiune.   Spera sa recupereze si din tensiune daca bea putin coniac, asa i-a zis cineva.  

M-a rugat sa scot toate informatiile din sistem despre shrimpi ca va cumpara in magazin cat are loc in congelatoare ca el moare dupa acei viermisori.    El le va gati eu doar prepar cele necesare, toc ceapa, usturoi, ginger daca trebuie, nu ma pricep ca eu-i prajesc doar si fac mujdei, fierb orez.   El face sacrificii ... in numele sanatatii!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-as face nimic sa pot manca ceva care-mi dauneaza!!!  dar el special face foame si roade salate de la care-i vine si rau doar sa umfle cu alea burta, ca eu nu-i pot suferi.   :mda:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iată DE CE Nu vei mai mânca niciodată acest tip de pește! 

 

Fried_Tilapia-990x660.jpg

 

Este vorba despre Tilapia.   A devenit unul dintre cei mai bine vânduți pești din Europa pentru că este ieftin ...

 

 

https://www.exquis.ro/nu-vei-mai-manca-niciodata-acest-tip-de-peste-iata-de-ce/

 

 

Curios este ca in State se vinde la greu si nu prea este nici ieftin ... mexicanii il consuma in stil mare.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si iar e vorbe de acel peste din poza ca azi am cumparat 12 bucati, intr-o cutie, individual inveliti dar trebuia cumparat toata cutia cu 10 dolari, altfel avea alt pret. 

Unii cumpara 10 cutii, eu ma voi satura pentru acest an de peste ca tota munca vine pe mine, dar e mult mai bun decat ce-mi ofera restaurantele.

Duminica pe 17 Junie e Ziua Tatălui/Father's Day si ca sa fie mai lejeri, unii vor primi pesti.   Al meu va inghiti 2 pesti bine prajiti, mujdei de usturoi si paine proaspata crocanta ca nu-i place miezul nicicum.   Nu va fi servit in pat nimic, e mare riscul de a se ineca cu oase!!!    Deja multi celebreaza de ieri ca strazile sint goale!!!  Meciurile sint cadoul cel mai potrivit  :cool:

Desertul e ananas pana mai tine sezonul, se da si mango 3 pe 1 dolar, iar pepenii galbeni in diferite forme, arome si culori, au la fel de multe preturi exotice, dar ne saturam deja din ce avem pe masa.       

Sa ne traiasca ... La Multi Ani!

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prajesc peste, fileuri din congelatorul alimentarei, tavaliti prin condimente mexicane, eu le mai trec prin oua batut si pesmet Panko.  Cu salata Iceberg, sos Tartar si paine proaspata va fi terminat intr-o secunda ca-s tare buni, n-ar strica dac-ar fi mai ieftini.  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cina o sa avem Pastravi prajiti cu mujdei de usturoi si paine ca omu nu vrea mamaliga!   Cineva i-a zis ca face rau la cei care sufera de Arthritis toate produsele din porumb si de atunci arunca totul la pasarile cerului ce gaseste din porumb in casa, dar l-am avertizat ca eu nu ma iau dupa NIMENI ceea ce vreau sa mananc.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×