Sari la conținut
Forum Roportal
Madalina A.M.

Preotul din Reviga

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Serios? Nu conteaza vrednicia preotului? Calitatile sale morale? Simplul fapt ca a absolvit o facultate si ca a fost hirotonit este suficient ca omul ala sa devina o legatura intre credinciosi si Dumnezeu? :) Tu te auzi ce spui? Florine, daca vasul este spart, se scurg naibii si Duhul Sfant si sfintele taine de nu mai ramane nici o picatura, si nu mai actioneaza poate decat dracu acolo.

 

nici nu trebuie sa faca facultate

puterea preoteasca se primeste prin rugaciunea de consacrare si impunerea mainilor

Dumnezeu a ales pe cele slabe in ochii lumii, pt a face de rusine pe cei intelepti

atata timp cat nu sunt prezente impedimentele in calea hirotonirii, si ea este valida, puterea preoteasca este deplina

Dumnezeu nu se impiedica in actiunile lui de slabiciunile omului, le poate depasi, uneori se poate folosi de ele...

oricum repet esentialul....Preotul este preot prin rugaciunea de consacrare si impunerea mainilor....iar actiunile care le face Cristos prin el sunt valabile indiferent de vrednicia lui. nici nu trebuie sa faca facultatea de teologie.

 

P.S. Asta nu inseamna ca Episcopul hirotoneste pe oricine cere asta, dar daca o face , acela ramane preot in veci cu toata puterea specifica...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doctrine...doctrine...religii...pufuleti...pop-corn...actualitati...ritualuri...salata-verde... si toate la un pret excreptional intr-un unic meniu "BIG MAC AC", oferit pe un platou de "AUUUUU..R" de 24 de "carate". Si asta fac, ne-auzim mai tarziu. Uite, astea au fost vorbe "pline" :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vorbe goale. Orice jigodie poate trece prin acel ritual si astfel poate deveni astfel preot. Asta nu inseamna ca el va fi un liant intre credinciosi si Dumnezeu.

 

NU sunt deloc vorbe goale...e alegerea lui Dumnezeu care cheama pe cine vrea sa fie instrument al sau pe pamant

Asa a facut in VT, asa a ale si apostolii, asa face si azi.

si nu obliga, daca nu va simtiti vrednic, chiar nu trebe sa fiti preot.....si nici nu trece oricine prin acest ritual.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doctrine...doctrine...religii...pufuleti...pop-corn...actualitati...ritualuri...salata-verde... si toate la un pret excreptional intr-un unic meniu "BIG MAC AC", oferit pe un platou de "AUUUUU..R" de 24 de "carate". Si asta fac, ne-auzim mai tarziu. Uite, astea au fost vorbe "pline" :roll:

ceva oferte 2 in 1 nu ai? :cheer:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ceva oferte 2 in 1 nu ai? :cheer:

Ba da... "BIG MAC AC PLUS" piscuti cu lapte. Dar oferta asta completa este doar pentru forumul politic :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU sunt deloc vorbe goale...e alegerea lui Dumnezeu care cheama pe cine vrea sa fie instrument al sau pe pamant

Asa a facut in VT, asa a ale si apostolii, asa face si azi.

si nu obliga, daca nu va simtiti vrednic, chiar nu trebe sa fiti preot.....si nici nu trece oricine prin acest ritual.....

 

M-ai facut sa-mi aduc aduc aminte de o intamplare cu un preot catolic ales de Dumnezeu petrecuta in urma cu vreo 10 ani.Am intrat intr-o seara ...era inainte de craciun... intr-o biserica de-a voastra si se faceau repetitii la colinde.

Intamplator am atins o statuieta de-a voastra.Nu stiu ce sfanta era.Stii ce a facut popa?

A venit la mine si in mijlocul bisericii de fata cu toti(cei care erau la repetitii) mi-a tras un pumn direct in bot.Mi-a cazut jos caciula,am ridicat-o,si l-am intrebat ...ce ai parinte?

In loc de raspuns a incercat sa ma loveasca iar.Am parat lovitura si cand i-am puscat un pumn in mecla sa dus peste cap.Apoi am plecat linistit fara ca sa indrazneasca vreunul din cei aflati in biserica sa se opuna.Precizez ca nu am o constitutie atletica si popa respectiv era un zdrahon de om si de o varsta cu mine.

 

Astia sunt preotii vostri alesi de dumnezeu?

 

P.S. nu e o poveste si nici o gluma.

 

 

Vorbe goale. Orice jigodie poate trece prin acel ritual si astfel poate deveni astfel preot. Asta nu inseamna ca el va fi un liant intre credinciosi si Dumnezeu.

 

 

 

11. Si Dumnezeu facea minuni nemaipomenite prin mainile lui Pavel;

 

12. pana acolo ca peste cei bolnavi se puneau basmale sau sorturi, care fusesera atinse de trupul lui, si-i lasau boalele, si ieseau afara din ei duhurile rele.

 

13. Niste exorcisti Iudei, care umblau din loc in loc, au incercat sa cheme Numele Domnului Isus peste ceice aveau duhuri rele, zicand: "Va jur pe Isus, pe care-l propovaduieste Pavel, sa iesiti afara!"

 

14. Ceice faceau lucrul acesta, erau sapte feciori ai lui Sceva, un preot Iudeu din cei mai de seama.

15. Duhul cel rau le-a raspuns: "Pe Isus Il cunosc, si pe Pavel il stiu; dar voi, cine sunteti?"

 

16. Si omul, in care era duhul cel rau, a sarit asupra lor, i-a biruit pe amandoi, si i-a schingiuit in asa fel, ca au fugit goi si raniti din casa aceea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-ai facut sa-mi aduc aduc aminte de o intamplare cu un preot catolic ales de Dumnezeu petrecuta in urma cu vreo 10 ani.Am intrat intr-o seara ...era inainte de craciun... intr-o biserica de-a voastra si se faceau repetitii la colinde.

Intamplator am atins o statuieta de-a voastra.Nu stiu ce sfanta era.Stii ce a facut popa?

A venit la mine si in mijlocul bisericii de fata cu toti(cei care erau la repetitii) mi-a tras un pumn direct in bot.Mi-a cazut jos caciula,am ridicat-o,si l-am intrebat ...ce ai parinte?

In loc de raspuns a incercat sa ma loveasca iar.Am parat lovitura si cand i-am puscat un pumn in mecla sa dus peste cap.Apoi am plecat linistit fara ca sa indrazneasca vreunul din cei aflati in biserica sa se opuna.Precizez ca nu am o constitutie atletica si popa respectiv era un zdrahon de om si de o varsta cu mine.

 

Astia sunt preotii vostri alesi de dumnezeu?

 

P.S. nu e o poveste si nici o gluma.

 

 

 

 

 

 

11. Si Dumnezeu facea minuni nemaipomenite prin mainile lui Pavel;

 

12. pana acolo ca peste cei bolnavi se puneau basmale sau sorturi, care fusesera atinse de trupul lui, si-i lasau boalele, si ieseau afara din ei duhurile rele.

 

13. Niste exorcisti Iudei, care umblau din loc in loc, au incercat sa cheme Numele Domnului Isus peste ceice aveau duhuri rele, zicand: "Va jur pe Isus, pe care-l propovaduieste Pavel, sa iesiti afara!"

 

14. Ceice faceau lucrul acesta, erau sapte feciori ai lui Sceva, un preot Iudeu din cei mai de seama.

15. Duhul cel rau le-a raspuns: "Pe Isus Il cunosc, si pe Pavel il stiu; dar voi, cine sunteti?"

 

16. Si omul, in care era duhul cel rau, a sarit asupra lor, i-a biruit pe amandoi, si i-a schingiuit in asa fel, ca au fugit goi si raniti din casa aceea.

 

Acel preot, cu siguranta nu reprezinta punctul de referinta atunci cand vorbesti despre preotie.

si nu a facut ceea ce ai spus pentru ca era catolic....

iar a generaliza, este deja o mare greseala....caci asa iti dau si eu exemple de preoti care dau dovada de multa sfintenie. si cred ca ai auzit de Maximilian Colbe, Ioan Bosco, Pius Al X-lea, (papa), Ioan Paul al II-lea si altii.....priveste la ei, dar nu te opri acolo, ci mergi la Cristos, adevaratul preot si modelul nostru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU sunt deloc vorbe goale...e alegerea lui Dumnezeu care cheama pe cine vrea sa fie instrument al sau pe pamant

Asa a facut in VT, asa a ale si apostolii, asa face si azi.

si nu obliga, daca nu va simtiti vrednic, chiar nu trebe sa fiti preot.....si nici nu trece oricine prin acest ritual.....

 

 

Stai ba ca m-ai enervat, adica daca eu vreau sa fiu instrumentul lui Dumnezeu pe pamant, avand in vedere ca sunt femeie, n-am nici o sansa, nu? Pt. ca nu vine nici macar o religie sa ma hirotoneasca si sa ma..nu stiu ce prin punerea miinilor ca-s nevrednica!!! Pai, mai baiete crezi tu ca Dumnezeu e atat de tampit incat sa faca astfel de discriminari? Haide, las-o jos ca macane!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai ba ca m-ai enervat, adica daca eu vreau sa fiu instrumentul lui Dumnezeu pe pamant, avand in vedere ca sunt femeie, n-am nici o sansa, nu? Pt. ca nu vine nici macar o religie sa ma hirotoneasca si sa ma..nu stiu ce prin punerea miinilor ca-s nevrednica!!! Pai, mai baiete crezi tu ca Dumnezeu e atat de tampit incat sa faca astfel de discriminari? Haide, las-o jos ca macane!!!

 

Isus a ales ca apostoli doar barbati....episcopii sunt urmasii apostolilor (preotii sunt cei care ii ajuta pe episcopi in munca lor, ei nu au puterea deplina, ci au putere in masura in care le da episcopul...in functie de nevoi).

apoi, ca de ce Dumnezeu alege pe unul sau pe altul, asta e treaba lui....

dar nu inseamna ca femeile sunt discriminate...au rolul lor, contribuie si ele la opera de mantuire a lui Dumnezeu. sunt numeroase femei pe care le lauda Sfanta Scriptura, numeroase femei sfinte, Maica Domnlui este model de urmat....(la anglicani exista femei preot...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus a ales ca apostoli doar barbati....

vrei sa afli ca a existat cel putin o femeie apostol? sau inghiti pe nemestecate informatiile trunchiate cu care va indoctrineaza mai marii vostri, urmasii celor care au modificat cu nerusinare biblia pentru ca nu se potrivea cu planurile lor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×