Sari la conținut
Forum Roportal
Madalina A.M.

Preotul din Reviga

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

exact...persoanele despre care iti spuneam, sunt rude (mama si fiica) si bineinteles, cand vezi ca niciun medic nu-i mai da sperante copilului tau, incerci orice metoda, cauti sa te agati de orice!nu-ti pierzi speranta!

bun..poti merge oricand la acest domn (cel putin asa era acum 2 ani)dar va trebui sa ramai peste noapte acolo, asa ca e binevenita si propunerea lui maat.

mai multe detalii nu iti pot oferi acum, deoarece fata aceea s-a insanatosit, acum e in Seattle cu mama ei si imi e greu sa iau legatura cu ele azi sau maine, dar pe sambata e posibil:)

 

PS: nu are rost sa te agiti sau sa incerci sa explici cuiva ce inseamna sa fii nevoita sa apelezi la un preot cu har!e pierdere de timp, pt ca nici eu nu am crezut pana nu am vazut!

 

multumesc foarte mult pentru incurajari. nu am nimic cu persoanele sceptice, ci incerc doar sa ii conving ca inainte de a arunca cu pietre in asemenea oameni, trebuie sa aduca argumente pentru opiniile pe care le sustin.

si ignorantii, si oamenii cu un anumit statut social au probleme si asta nu ii impiedica sa stea nopti in sir la rand sa astepte sa intre la preot. nu cred ca preotii considerati ca avand har sunt vizitati doar de persoane dornice sa isi afle viitorul, avide de senzational, sau fac lucrul acesta doar ca un moft, ca un capriciu al omului care vrea sa incerce si experienta asta. ii apreciez pe cei care reusesc sa depaseasca un moment critic si sunt apoi capabili sa spuna si altora cui se datoreaza reusita lor si recunosc faptul ca cineva a intervenit pentru ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
scepticismul face parte si el din viata, asa ca esti liber sa ai orice parere vrei. Insa, orice informatie trebuie verificata din mai multe surse, asa ca inainte de a emite teorii, de a judeca pe orice preot ca fiind unul care cauta sa se imbogateasca rapid te sfatuiesc sa vezi pe cont propriu cum e cu preotii cu har, de ce sunt in stare si cat te pot ajuta.

avand in vedere ca nu ai apelat pana acum la niciunul nu poti sa stii daca ei sunt intr-adevar de ceea ce pretind cei care vin la ei.

in ceea ce priveste ignorantii care apeleaza la asemenea metode - sunt sute de oameni foarte ocupati, oameni de afaceri, care nu au alta treaba decat sa stea ore si chiar zile in sir numai sa apuce sa vorbeasca cu un astfel de preot? nu vorbesc de femei fara educatie, care nu au ce face acasa, ci vorbesc de oameni, intelectuali care strabat sute de kilometri numai ca sa stea cinci minute de vorba cu un preot cu har.

in ceea ce ma priveste, iau orice informatie cu o doza de precautie, o verific si abia dupa aceea trag concluziile.

nu sunt atat de naiva incat sa cred ca orice problema o poate rezolva un anume preot, nu astept sa aflu adevarul absolut, pur si simplu vreau sa incerc si aceasta varianta. nu o consider ultima solutie. experienta personala ma face sa cred ca aceasta alternativa nu trebuie ignorata. daca un medic ti-a pus un diagnostic, poate vrei sa il verifici si la al doilea si la al treilea medic sa vezi daca lucrurile stau asa cum ti s-a spus.

Stiu ca nu toti preotii sunt motivati de imbogatire...cei din manastiri se multumesc cu inchinarea care le-o ofera oamenii.Tu crezi ca acel preot,calugar sau ce o fi el ii va pasa de tine?Sunt convins ca daca ai apela la rugaciunea oricarui forumist pacatos ar avea mai multa putere si efect decat ce speri tu de la celebritatile ortodoxe.Nu vreau sa te descurajez ci sa-ti spun ca daca crezi ca solutia e la Dumnezeu ar trebui sa apelezi direct la El indiferent cat de pacatoasa te consideri.Nu ai nevoie de intermediari de acest gen.Pun pariu cu tine ca deja unii forumisti care ti-au citit posturile se roaga pentru tine fara a fi...popi sau sfinti cu har.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca nu toti preotii sunt motivati de imbogatire...cei din manastiri se multumesc cu inchinarea care le-o ofera oamenii.Tu crezi ca acel preot,calugar sau ce o fi el ii va pasa de tine?Sunt convins ca daca ai apela la rugaciunea oricarui forumist pacatos ar avea mai multa putere si efect decat ce speri tu de la celebritatile ortodoxe.Nu vreau sa te descurajez ci sa-ti spun ca daca crezi ca solutia e la Dumnezeu ar trebui sa apelezi direct la El indiferent cat de pacatoasa te consideri.Nu ai nevoie de intermediari de acest gen.Pun pariu cu tine ca deja unii forumisti care ti-au citit posturile se roaga pentru tine fara a fi...popi sau sfinti cu har.

 

fiecare are dreptul sa isi aleaga modul in care isi rezolva problemele. daca ai ales sa apelez la un club de rugaciune, e ok. tinand cont ca nu ai apelat la un preot cu har nu ai cum sa stii daca e bun sau nu?

cum poti sa spui ca un anumit tratament e eficient sau nu daca nu l-ai incercat pe pielea ta? un medicament functioneaza cu conditia sa il incerci. parerea mea e ca te poti pronunta doar in momentul in care ai vazut ce putere are un preot, ai incercat pe pielea ta. e usor sa te rogi, important e ca rugaciunea sa iti fie ascultata. au si preotii rolul lor, ca altfel nu ar fi fost lasati pe pamant, hirotoniti, si nu ar fi primit binecuvantare.

te rog sa nu mai postezi pe acest forum pentru ca vad ca te abati de la subiect, nu am chef de filosofie, iar daca ai chef de polemica si de talk-show te rog sa te duci in alta parte. scopul acestui forum era un anumit preot, daca nu vrei sa vorbesti despre el, cred ca e mai bine sa bati campii in alta parte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te rog sa nu mai postezi pe acest forum pentru ca vad ca te abati de la subiect, nu am chef de filosofie, iar daca ai chef de polemica si de talk-show te rog sa te duci in alta parte. scopul acestui forum era un anumit preot, daca nu vrei sa vorbesti despre el, cred ca e mai bine sa bati campii in alta parte.

 

Papusa...nu trebuie sa devii obraznica.

Am dreptul sa postez pe orice topic vrea muschii mei.Am vrut sa-ti atrag atentia asupra unor aspecte care tin de intelepciune si constiinta.Daca nu ai in dotare asa ceva n-ai decat sa pupi poala popii cat vrei dar nu trebuie sa te iei de viata mea.Forumul nu este un birou de informatii personal.Ti-ai gasit popa cu har,gazduire si tot ce vrei multumita forumistilor.Solicita moderatorilor fie inchiderea lui sau daca nu ,unii ca mine vor comenta despre sfintii cu har oricat si oricand.Clar?

Drum bun pe...campii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Papusa...nu trebuie sa devii obraznica.

Am dreptul sa postez pe orice topic vrea muschii mei.Am vrut sa-ti atrag atentia asupra unor aspecte care tin de intelepciune si constiinta.Daca nu ai in dotare asa ceva n-ai decat sa pupi poala popii cat vrei dar nu trebuie sa te iei de viata mea.Forumul nu este un birou de informatii personal.Ti-ai gasit popa cu har,gazduire si tot ce vrei multumita forumistilor.Solicita moderatorilor fie inchiderea lui sau daca nu ,unii ca mine vor comenta despre sfintii cu har oricat si oricand.Clar?

Drum bun pe...campii.

 

problema e ca tu esti pe campii... opreste-te ca aberezi. esti ridicol, vorbesti despre chestii care nu au de-a face cu titlul acestui post.

nu sunt papusa cu care ma confunzi si cred ca nu esti in masura sa imi apreciezi inteligenta si sa imi masor IQ-ul doar dupa cateva postari. cauta-ti parteneri de discutie pe alte forumuri ca asta vad ca este oricum peste nivelul tau intelectual. nu are rost sa continui o discutie cu o persoana care nu a inteles scopul acestui post.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
problema e ca tu esti pe campii... opreste-te ca aberezi. esti ridicol, vorbesti despre chestii care nu au de-a face cu titlul acestui post.

nu sunt papusa cu care ma confunzi si cred ca nu esti in masura sa imi apreciezi inteligenta si sa imi masor IQ-ul doar dupa cateva postari. cauta-ti parteneri de discutie pe alte forumuri ca asta vad ca este oricum peste nivelul tau intelectual. nu are rost sa continui o discutie cu o persoana care nu a inteles scopul acestui post.

Papusica...daca tu crezi ca dupa 20 de ani ca preot,consilier spiritual si psiholog etc, nu am dreptul sa-mi spun parerea pe "religie si spiritualitate" am sa ma retrag si te las pe tine sa postezi si sa-ti spui parerea pe toate topicurile ce tin de acest domeniu.Abia astept sa le citesc. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
au si preotii rolul lor, ca altfel nu ar fi fost lasati pe pamant, hirotoniti, si nu ar fi primit binecuvantare.

Sa o lasam mai moale cu preotii si rolul lor, faptul ca au terminat o facultate si apoi au fost investiti/hirotoniti in functie pe banda rulanta nu ii face cu nimic mai speciali. Nu neg ca exista si oameni deosebiti si cu har printre ei, dar totusi cu o floare nu se face primavara.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Papusica...daca tu crezi ca dupa 20 de ani ca preot,consilier spiritual si psiholog etc, nu am dreptul sa-mi spun parerea pe "religie si spiritualitate" am sa ma retrag si te las pe tine sa postezi si sa-ti spui parerea pe toate topicurile ce tin de acest domeniu.Abia astept sa le citesc. :o:

 

 

trebuie sa iti argumentezi afirmatiile... de unde stii tu ca omul acela nu e in stare de ce spun oamenii? ai fost acolo sau la un alt preot si nu a fost pe masura asteptarilor? e ca si cum ai spune de un tratament ca nu e eficient, dar tu nu l-ai incercat?

eu zic ca trebuie mai intai sa ai probleme reale, sa ajungi la un asemenea preot, sa vezi de ce e in stare si de-abia apoi sa ii pui pe toti in aceeasi categorie. nu toti sunt o apa si un pamant. iar din ce ai scris pe acest forum, nu se vede ca ai avea o experienta de 20 de ani ca ce pretinzi tu ca ai fi... pentru ca nu iti argumentezi spusele. daca tot e sa arunci cu noroi, macar vino cu contraargumente nu cu afirmatii care nu au un suport real.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
trebuie sa iti argumentezi afirmatiile... de unde stii tu ca omul acela nu e in stare de ce spun oamenii? ai fost acolo sau la un alt preot si nu a fost pe masura asteptarilor? e ca si cum ai spune de un tratament ca nu e eficient, dar tu nu l-ai incercat?

eu zic ca trebuie mai intai sa ai probleme reale, sa ajungi la un asemenea preot, sa vezi de ce e in stare si de-abia apoi sa ii pui pe toti in aceeasi categorie. nu toti sunt o apa si un pamant. iar din ce ai scris pe acest forum, nu se vede ca ai avea o experienta de 20 de ani ca ce pretinzi tu ca ai fi... pentru ca nu iti argumentezi spusele. daca tot e sa arunci cu noroi, macar vino cu contraargumente nu cu afirmatii care nu au un suport real.

 

Madalina...hai sa o lasam balta.Nu-l cunosc pe acest preot din Reviga.Am generalizat.Daca tu crezi ca acest preot are har si ai credinta eu iti doresc tot binele din lume si Dumnezeu sa-ti rezolve problemele. :o:

Cand o sa se implineasca rugile preotului pt. tine nu uita sa ne spui si noua.Succes si drum bun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Madalina...hai sa o lasam balta.Nu-l cunosc pe acest preot din Reviga.Am generalizat.Daca tu crezi ca acest preot are har si ai credinta eu iti doresc tot binele din lume si Dumnezeu sa-ti rezolve problemele. :o:

Cand o sa se implineasca rugile preotului pt. tine nu uita sa ne spui si noua.Succes si drum bun.

 

sa dea Dumnezeu sa fie asa cum spui. si am sa te tin la curent cu evolutia lucrurilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×