Sari la conținut
Forum Roportal
Computer freak

PC functioneaza foarte lent

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am un calculator Pentium III , Windows XP care de cateva zile functioneaza ingrozitor de incet. Dureaza cate 5 minute pana deschid un site oarecare de pe internet, dar si cand lucrez in Word.

Am verificat conexiunea la internet, iar providerul de net mi-a spus ca nu sunt probleme cu conexiunea.

Deasemenea am renuntat la toate fisierele care-mi ocupau spatiu in plus

Am sters si cookies si caches

Dar problema nu s-a rezolvat - Ce imi recomandati sa fac in afara de a-mi cumpara un PC performant?

Thanks!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai spus nimic de defragmentat hard diskul - asta ai facut ?

 

:tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un calculator Pentium III , Windows XP care de cateva zile functioneaza ingrozitor de incet. Dureaza cate 5 minute pana deschid un site oarecare de pe internet, dar si cand lucrez in Word.

Am verificat conexiunea la internet, iar providerul de net mi-a spus ca nu sunt probleme cu conexiunea.

Deasemenea am renuntat la toate fisierele care-mi ocupau spatiu in plus

Am sters si cookies si caches

Dar problema nu s-a rezolvat - Ce imi recomandati sa fac in afara de a-mi cumpara un PC performant?

Thanks!

 

Verifica ce programe ruleaza in background. foloseste un antivirus si firewall care sa nu necesite multe resurse (eu folosesc firewall-ul din windows si Avira ca antivirus).

 

Evita sa instalezi foarte multe programe, si uita-te sa vezi care din ele se lanseaza automat (desi nu ai nevoie de ele) cand boot-eaza calculatorul.

 

Totusi, depinde si de cata memorie RAM ai in calculator. Eu folosesc un P3 cu vreo 500MB RAM si winxp merge destul de bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ai spus nimic de defragmentat hard diskul - asta ai facut ?

 

:tease:

 

 

 

Thanks a lot for your tip ! Am defragmentat hard diskul si se pare ca merge mai repede.

 

Verifica ce programe ruleaza in background. foloseste un antivirus si firewall care sa nu necesite multe resurse (eu folosesc firewall-ul din windows si Avira ca antivirus).

 

Evita sa instalezi foarte multe programe, si uita-te sa vezi care din ele se lanseaza automat (desi nu ai nevoie de ele) cand boot-eaza calculatorul.

 

Totusi, depinde si de cata memorie RAM ai in calculator. Eu folosesc un P3 cu vreo 500MB RAM si winxp merge destul de bine.

 

 

Multumesc mult pentru ajutor. Eu am un antivirus McAfee.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×