Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Ce s-a intamplat cu sufletele dinainte de Isus?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am sa-ti dau si un text din biblie...

 

14. Cand Neamurile, macar ca n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, isi sunt singuri lege;

 

15. si ei dovedesc ca lucrarea Legii este scrisa in inimile lor; fiindca despre lucrarea aceasta marturiseste cugetul lor si gandurile lor, care sau se invinovatesc sau se desvinovatesc intre ele. 16. Si faptul acesta se va vedea in ziua cand, dupa Evanghelia mea, Dumnezeu va judeca, prin Isus Hristos, lucrurile ascunse ale oamenilor.

 

17. Tu, care te numesti Iudeu, care te reazimi pe o Lege, care te lauzi cu Dumnezeul tau,

 

18. care cunosti voia Lui, care stii sa faci deosebire intre lucruri, pentruca esti invatat de Lege;

 

19. tu, care te magulesti ca esti calauza orbilor, lumina celor ce sunt in intuneric,

 

20. povatuitorul celor fara minte, invatatorul celor nestiutori, pentruca in Lege ai dreptarul cunostintei depline si al adevarului;

 

21. tu deci, care inveti pe altii, pe tine insuti nu te inveti? Tu, care propovaduiesti: "Sa nu furi," furi?

 

22. Tu care zici: "Sa nu preacurvesti," preacurvesti? Tu, caruia ti-e scarba de idoli, le jafuiesti templele?

 

23. Tu, care te falesti cu Legea, necinstesti pe Dumnezeu prin calcarea acestei Legi?

 

24. Caci "din pricina voastra (a crestinilor)este hulit Numele lui Dumnezeu intre Neamuri", dupa cum este scris.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca s-a mai discutat, dar intrebare cu adevarat incomoda pentru religie mi se pare

 

"De ce se nasc unii copii cu dizabilitati/boli/morti?"

 

Pentru ca dpdv al bisericii nu exista reincarnare si duma cu "Pentru ca au pacatuit parintii lor" e usor contrata cu "Da Dumnezeu iarta, iar daca iarta, de ce se supara pe cineva care nu are nicio vina". NIMENI nu a reusit sa imi raspunde satisfacator la aceasta intrebarea, toata lumea a dat-o in alte alea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca s-a mai discutat, dar intrebare cu adevarat incomoda pentru religie mi se pare

 

"De ce se nasc unii copii cu dizabilitati/boli/morti?"

 

Pentru ca dpdv al bisericii nu exista reincarnare si duma cu "Pentru ca au pacatuit parintii lor" e usor contrata cu "Da Dumnezeu iarta, iar daca iarta, de ce se supara pe cineva care nu are nicio vina". NIMENI nu a reusit sa imi raspunde satisfacator la aceasta intrebarea, toata lumea a dat-o in alte alea...

 

se nasc astfel de copii pentru ca asa vrea Dumnezeu, dar nu ca sa-i pedepseasca

Viata este un dar de la Dumnezeu. Omul oricat s-ar stradui nu va reusi sa dea viata vreunui lucru.

ori Inceputul si sfarsitul vietii depin de vointa lui Dumnezeu (cu exceptia crimei, a sinuciderii)

Viata umana incepe din primul moment al comceperii, cand se unesc celulele sexuale, nu cand se naste cineva.

Momentul mortii il hotaraste Dumnezeu. poate fi si dupa o ora de la aparitia noii vieti, si dupa o luna, si dupa noua luni, inainte, in timpul sau imediat dupa nastere, poate fi la un an, sau la 10 si poate fi si la 80 sau 100 de ani, poate chiar sa depaseasca aceasta data.

Boala, suferinta face parte din viata omului, si ea poate sa apara la orice varsta, inainte sau dupa nastere.

Dumnezeu toate le indreapta spre binele celor care-l iubesc pe el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se nasc astfel de copii pentru ca asa vrea Dumnezeu, dar nu ca sa-i pedepseasca

Viata este un dar de la Dumnezeu. Omul oricat s-ar stradui nu va reusi sa dea viata vreunui lucru.

ori Inceputul si sfarsitul vietii depin de vointa lui Dumnezeu (cu exceptia crimei, a sinuciderii)

Viata umana incepe din primul moment al comceperii, cand se unesc celulele sexuale, nu cand se naste cineva.

Momentul mortii il hotaraste Dumnezeu. poate fi si dupa o ora de la aparitia noii vieti, si dupa o luna, si dupa noua luni, inainte, in timpul sau imediat dupa nastere, poate fi la un an, sau la 10 si poate fi si la 80 sau 100 de ani, poate chiar sa depaseasca aceasta data.

Boala, suferinta face parte din viata omului, si ea poate sa apara la orice varsta, inainte sau dupa nastere.

Dumnezeu toate le indreapta spre binele celor care-l iubesc pe el.

 

 

faci din Dumnezeu un zeu crud

intrebare: aia de se sinucid , ei horatasc sau nu cand?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
faci din Dumnezeu un zeu crud

intrebare: aia de se sinucid , ei horatasc sau nu cand?

Nu am citit tot ce s-a postat si ce intreb vizeaza strict ideea sinuciderii. Deci, cei care se sinucid hotarasc sau nu ei insisi asupra propriei vieti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cei care se sinucid hotarasc ei in locul lui Dumnezeu cand sa se termine viata lor pe acest pamant. iar aceasta este ceva grav, mai laes pentru un crestin, care stie ca viata este dar de la Dumnezeu, el fiind stapanul vietii, noi suntem doar administratori

Ce inseamna ca D-zeu este "stapanul vietii"? A carei vieti? Care e viata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cei care se sinucid hotarasc ei in locul lui Dumnezeu cand sa se termine viata lor pe acest pamant. iar aceasta este ceva grav, mai laes pentru un crestin, care stie ca viata este dar de la Dumnezeu, el fiind stapanul vietii, noi suntem doar administratori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scrie in Biblie :flowers: ca unii sunt facuti INTENTIONAT de catre creator ca ,,vase ale maniei'' special ca ,,Domnul'' sa-si verse nervii pe ei 8) ...asa ca acelasi lucru e valabil si pentru sinucigasi...in genunchi,pacatosilor...ca ,,drept'' este ,,Domnul''! :P :o: :rot: :x

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×