Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Ce s-a intamplat cu sufletele dinainte de Isus?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Conform dogmelor crestine,sufletele celor ce au trait inainte de Cristos,au fost aruncate in iad.Singurul lucru care le-ar fi putut mantui era jertfa lui Isus.Chiar si cei mai drepti,pana si proorocii trebuiau sa ajunga tot la cazan! -si ei aveau pacatul(mosteneau pacatul originar...).Au stat cu totii in iad...cateva mii de ani(cel putin 4000 -varianta cea mai optimista!).

Totusi,explicatia asta (care e ESENTIALA in poveste)e trecuta sub tacere...de ce? -pai pentru ca e atat de evident ca Dumnezeul care a facut asta e nedrept,incat nu se poate gasi vreo scuza...si asta e doar o parte din problema!

Cea de-a dou-a e ca in biblie scrie si pailda aceea cu bogatul din iad,care cerseste mila saracului din paradis...intrebarea e:cum a ajuns saracul in paradis?! -ca nu venise inca Cristos sa aduca jertfa care (singura)ar fi putut potoli MANIA ,,Tatalui''

Si mai e o problema:tot in biblie scrie negru pe alb,ca,,pacatul a luat nastere prin lege,fara lege,pacatul e MORT'' -propozitia asta ridica alte intrebari incomode:doar evreii mergeau in iad(pentru ca erau singurii ,,alesi'' sa primeasca legea)?

Dar ceilalti? -ei mergeau in iad pentru ca mosteneau pacatul ,,originar''!?

Si in ce-i priveste pe toti criminalii,pe toti raufacatorii -ei nu au fost judecati mai bland sau mai aspru...ca nu primisera legea...fara lege,pacatul lor...era mort! -un nefericit care primise legea,avea toate sansele sa se prajasca in fundul iadului,si un ticalos care nu o primise,era pedepsit doar pentru ,,pacatul originar"?!!

Si mai am o intrebare:cica,dupa invierea lui Cristos,toti cei care murisera pana atunci(FARA NICI O DEOSEBIRE)au fost amnistiati si trimisi in paradis! (btw,asta il include si pe Iuda).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adaug si eu o intrebare.

Daca Salvarea vine numai prin Gizas, usa prin care trebuie sa treci ca sa mostenesti Viata Eterna, ce se intampla cu sufletul unui mongolez de exemplu care a trait in sec II AD? Lui nu i s-a vestit despre Gizas. E salvat?

Daca da, de ce? Nu a crezut in Gizas.

Daca nu, de ce? Nu e vina lui din viciu de procedura.

 

Dar cu sufletele amerindienilor ce s-a intamplat? Ei au avut un delay de 1492 de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conform dogmelor crestine,sufletele celor ce au trait inainte de Cristos,au fost aruncate in iad.Singurul lucru care le-ar fi putut mantui era jertfa lui Isus.

 

,,pacatul a luat nastere prin lege,fara lege,pacatul e MORT'' -propozitia asta ridica alte intrebari incomode:doar evreii mergeau in iad(pentru ca erau singurii ,,alesi'' sa primeasca legea)?

Dar ceilalti? -ei mergeau in iad pentru ca mosteneau pacatul ,,originar''!?

 

 

Si mai am o intrebare:cica,dupa invierea lui Cristos,toti cei care murisera pana atunci(FARA NICI O DEOSEBIRE)au fost amnistiati si trimisi in paradis! (btw,asta il include si pe Iuda).

 

La prima chestie, ar trebui sa citezi dogmele respective, n-am mai auzit pina acum asta.

 

Chestia cu legea e o problema de logica. Fara lege pacatul/crima nu exista. Daca iei legea drept credinta religioasa, celelalte popoare aveau si ele religia lor.

Daca iei legea in sens penal/juridic, legea iudaica era mult sub cea romana. Si iarasi, fara lege nu exista logic nici incalcarea legii.

 

La ultima chestie, la fel, "cica" nu e suficient. Citeaza sursa ce sustine acel fapt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adaug si eu o intrebare.

Daca Salvarea vine numai prin Gizas, usa prin care trebuie sa treci ca sa mostenesti Viata Eterna, ce se intampla cu sufletul unui mongolez de exemplu care a trait in sec II AD? Lui nu i s-a vestit despre Gizas. E salvat?

Daca da, de ce? Nu a crezut in Gizas.

Daca nu, de ce? Nu e vina lui din viciu de procedura.

 

Dar cu sufletele amerindienilor ce s-a intamplat? Ei au avut un delay de 1492 de ani.

 

Daca o sa fii cuminte si o sa ajungi sa fii si tu mantuit iti garantez ca vei intalni mongolezi din sec II AD.

Cea mai importanta lucrare de mantuire o face Duhul Sfant nu oamenii...direct in constiinta lor.

Daca ar fi dupa crestini in afara de cioanas si fratii lui putini ar fi mantuiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gelupanda, explica si tu la subiect. Mereu contrazici Biblia, ca si cand tu crezi in altceva.

Si inceteaza cu superioritatea asta cum ca aia nu, aia nu, numai tu.

 

L-ai uitat pe Zexelica Almighty.

Editat de K0ntr0VerSy#12

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gelupanda, explica si tu la subiect. Mereu contrazici Biblia, ca si cand tu crezi in altceva.

Si inceteaza cu superioritatea asta cum ca aia nu, aia nu, numai tu.

 

L-ai uitat pe Zexelica Almighty.

 

Si ce nu ai inteles din ce am spus?

Jertfa Domnului Isus a adus mantuire pentru oamenii din toate timpurile.Si mongolul si Winewtow si Decebal au putut fi mantuiti prin lucrarea Duhului Sfant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-ai raspuns deloc.

Fa cinci flotari si revino cu raspuns la intrebarile de mai sus.

 

Flotari nu fac ca am burta plina de bere dar voi raspunde daca puneti intrebarile concret pe puncte.In raspunsul meu am crezut ca le-am lamurit pe toate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×