Sari la conținut
Forum Roportal
raduku4all

-1=+1?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca urmare a unui dialog rezulta intrebari si raspunsuri,iar eu consider ca nu exista intrebari gresite atunci cand nu stii raspunsurile si deci eu nestiind raspunsurile la anumite probleme pun intrebari si cel care stie sa raspunda,sa raspunda in asa fel incat sa nu mai rezulte dupa acel raspuns nici o intrebare?

De exemplu:eu sunt intr-un oras necunoscut si intreb pe cineva unde este sediul institutiei "X" si mi se spune unde este;ma duc acolo si altcineva imi spune ca nu mai este aici si deci eu am pus o intrebare corecta dar am primit un raspuns gresit.

 

Citeste te rog in DEX online ce inseamna cuvantul "a intreba" si cuvantul "intrebare" si ai sa vezi si ai sa intelegi ca intrebarile mele si nu numai ale mele nu pot fi gresite dar raspunsurile pot fi corecte sau gresite.

 

Intrebare:Ce este o intrebare corecta si ce este o intrebare gresita?

O intrebare gresita poate fi o intrebare incompleta. De exemplu, intrebi "unde locuieste matusa mea?", desi ceilalti habar n-au cine esti tu si cine este matusa pe care o cauti. Sau intrebi cine va castiga alegerile prezidentiale in Romania peste 21 de ani. Sau intrebi cati ani are Andrei, fara sa specifici despre care Andrei este vorba.

Sau vrei ca cineva sa-ti precizeze pozitia si impulsul unei particule subatomice.

Alte intrebari sunt cele fara rost, ale caror raspunsuri le poti gasi cu un simplu search. Tu vrei sa-ti conduci interlocutorul intr-o directie de tine stiuta. Asta se mai numeste si manipulare.

Multe intrebari ale tale sunt de acest gen, chiar daca tu nu iti dai seama.

Mai bine pui de la inceput intrebarea potrivita.

Dar astept discutia referitoare la deplasarea spre rosu. Sper sa fie interesant.

Editat de Marinel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O intrebare gresita poate fi o intrebare incompleta. De exemplu, intrebi "unde locuieste matusa mea?", desi ceilalti habar n-au cine esti tu si cine este matusa pe care o cauti. Sau intrebi cine va castiga alegerile prezidentiale in Romania peste 21 de ani. Sau intrebi cati ani are Andrei, fara sa specifici despre care Andrei este vorba.

Sau vrei ca cineva sa-ti precizeze pozitia si impulsul unei particule subatomice.

Alte intrebari sunt cele fara rost, ale caror raspunsuri le poti gasi cu un simplu search. Tu vrei sa-ti conduci interlocutorul intr-o directie de tine stiuta. Asta se mai numeste si manipulare.

Multe intrebari ale tale sunt de acest gen, chiar daca tu nu iti dai seama.

Mai bine pui de la inceput intrebarea potrivita.

Dar astept discutia referitoare la deplasarea spre rosu. Sper sa fie interesant.

 

Eu nu am pus intrebari de genul asta privind "adresa matusii mele" si "varsta lui Andrei" sau "pozitia si impulsul unei particule subatomice",iar in ceea ce priveste manipularea si eu si tu facem asta,numai ca eu am un raspuns si stii care este acela ,pe cand tu nu ai un raspuns la intrebarea:"De unde este energia din care zici tu ca a aparut materia?

 

Intrebare:Pe care topic vrei sa discutam despre deplasarea spre rosu sau spre albastru a luminii galaxiilor?

 

De fapt fiecare a platit pe gaina 11,5, nu 11. Problema este ca mosul si-a luat bautura din banii dati de babe, adica din totalul de 23 de lei. Adica 23 + 3 lei tuica = 26 nu are nici un sens, deoarece 25 nu este totalul de bani care au fost cheltuiti, ci 23.

Nr 25 ne creaza iluzia totalului deoarece ne sunt trecuti prin fata.

La un moment in timp, cand mosul s-a intors acasa a fost totalul 25, dar apoi cand a inapoiat babelor 2, totalul a devenit 23.

 

Deci el acasa a lasat 20, si-a luat bautura de 3, toate astea din totalul pe care l-au platit babele (11,5 + 11,5 = 23)

 

Bun rationamentul tau,simplu si fara cusur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va rog frumos sa incercati sa nu mai fiti offtopic....mai ales postarile lungi

va zic si de ce:

cand un user intra pe topicele de stiinta si tehnica se asteapta sa citeasca ceva despre stiinta si tehnica si asta se vede imediat..

daca topicul se incarca la un moment dat de foarte mult offtopic lung, cine intra din curiozitate lasa si un mesaj la fel de offtopic ( ca asa sunt oamenii---au dreptul la opinie) si se gripeaza topicul ( hai ca am folosit un termen tehnic :blink: )

asa ca va rog incercati sa ungeti topicurile de stiinta si tehnica pentru a aluneca usor orice user care intra pe ele..

cu cat sunt mai bine unse cu elemente tehnice si cunostinte din domeniu cu atat forta de frecare o sa fie mai mica .

ba..voi m-ati imbolnavit cu tehnica asta...( am luat-o razna)

so...

eu am urmarit toate posturile de la tehnica si nu pentru ca sunt moderator ci pentru ca imi plac si pentru ca se invata cate ceva din ele..

mai si gresim, nu suntem savanti, exista google, exista carti..

asa ca

go planet, :blink:

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

 

De fapt fiecare a platit pe gaina 11,5, nu 11. Problema este ca mosul si-a luat bautura din banii dati de babe, adica din totalul de 23 de lei. Adica 23 + 3 lei tuica = 26 nu are nici un sens, deoarece 25 nu este totalul de bani care au fost cheltuiti, ci 23.

Nr 25 ne creaza iluzia totalului deoarece ne sunt trecuti prin fata.

La un moment in timp, cand mosul s-a intors acasa a fost totalul 25, dar apoi cand a inapoiat babelor 2, totalul a devenit 23.

 

Deci el acasa a lasat 20, si-a luat bautura de 3, toate astea din totalul pe care l-au platit babele (11,5 + 11,5 = 23)

Da. My bad...

Editat de Myrmidon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
va rog frumos sa incercati sa nu mai fiti offtopic....mai ales postarile lungi

 

Ai dreptate.Eu am sa incerc sa fiu cat mai concis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×