Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Poruncile parentale

Postări Recomandate

in vest familia traditionala a pierdut foarte mult teren, conform unui reportaj ce l-am vazut aseara, 40% din familii sunt monoparentale - mame singure + copil.

Protectia minorului este intr-adevar eficienta, dar pentru ca actul de protectie sa fie posibil, este nevoie si de opinia publica - vecinul care suna si reclama de ex. - ori in Romania violenta domestica este foarte usor acceptate si de catre opinia publica si de catre organele de Politie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si totusi ce se poate faceconcret?

 

Asistentii maternali carora li s-ar da in plasament copiii din asemenea familii, sunt idem ca Titel si Daniela. Iau copiii pentru salarul de asistent maternal. In mod obisnuit sunt oameni alcoolici, psihotici, care traiesc de pe o zi pe alta din lucrul cu ziua. Cand devin asistenti maternali, o parte din banii de salar

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bubele astea in sistem o sa se sparga in momentul in care o sa cauzeze tragedii care o sa ajunga (iar) la urechile opiniei publice internationale... pentru ca mass-media romana nu stiu daca ar putea face ceva ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bubele astea in sistem o sa se sparga in momentul in care o sa cauzeze tragedii care o sa ajunga (iar) la urechile opiniei publice internationale... pentru ca mass-media romana nu stiu daca ar putea face ceva ...

 

Pai sunt deja tragedii destule. Unii băieţei din asemenea familii ajung criminali, pedofili, necrofili, t

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, stiu ca asa e! Dar si in blestematul ala de sistem trebuie sa existe oameni nemurdariti sufleteste... oare care e situatia satelor de copii dupa modelul Kinder-dorf?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, stiu ca asa e! Dar si in blestematul ala de sistem trebuie sa existe oameni nemurdariti sufleteste...

 

 

La ţară 80% sunt asa, tăticul - titel

 

 

Daca fac facultate, opincarii elitisti devin profesorii copiilor lor

 

 

Interesante sunt comentariile noii generatii la asemenea postari pe youtube

"Mortii lui , l-as bate numai in cap...fmmmmmmm"

"dak as avea un tata ka asta...la`s mierli in somn....mai bne 10 ani de parnaie dekaat o viata de chin..."

 

E un progres, uite ce util e internetul, nu cum zicea ieri un psiholog batran pe ProTV despre criminalii juvenili cum ca sunt asa din cauza tv-ului, internetului (culmea, era vorba de copii crescuti in colibe fara calc si tv). Se simtea omu cu musca pe caciula.

 

 

Schimbarea se petrece in cateva generatii daca se mentine sistemul socio-ecomomic favorabil.

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o sa putem incepe a vorbi despre schimbare in momentul in care o sa invatam sa ascultam copiii. Vorbeam cu o cunostinta care lucreaza cu copii victime a pedofiliei si l-am intrebat cum de poate fi 100% ca pruncii spun adevarul, de unde stie ca nu inventeaza sau povestesc scene ce le-au vazut la tv intr-un moment de neglijenta al adultilor. Si mi-a spus ca un copil abuzat vorbeste altfel decat unul care minte. Un copil abuzat STIE despre ce vorbeste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o sa putem incepe a vorbi despre schimbare in momentul in care o sa invatam sa ascultam copiii. Vorbeam cu o cunostinta care lucreaza cu copii victime a pedofiliei si l-am intrebat cum de poate fi 100% ca pruncii spun adevarul, de unde stie ca nu inventeaza sau povestesc scene ce le-au vazut la tv intr-un moment de neglijenta al adultilor. Si mi-a spus ca un copil abuzat vorbeste altfel decat unul care minte. Un copil abuzat STIE despre ce vorbeste.

 

P

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Omul totdeauna va urma tot ritualul invatat in familie pentru asi rezolva problemele (indiferent ca e bun sau rau). Aici e cheia succesului omului dar si a caderii lui. Pe cand maimuta se mentine la un nivel constant, omul poate cadea mult sau se poate ridica mult datorita parintilor.

 

Eu cred ca omul are totusi capacitatea de a invata si, din momentul in care constientizeaza ca are un mecanism defect il poate "repara".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×