Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Poruncile parentale

Postări Recomandate

Ma intreb cum se raporteaza un om eliberat de script prin AT la trecutul sau traumatizant. Furia resimtita cand ceva ii aduce aminte de suferintele din trecut (triggers) este oare un semn bun sau rau? E bine sa ingropi definitiv trecutul dupa ce l-ai inteles? Daca nu poti inseamna ca inca esti cramponat de el, in mod infantil? E vorba de nematurizare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intreb cum se raporteaza un om eliberat de script prin AT la trecutul sau traumatizant. Furia resimtita cand ceva ii aduce aminte de suferintele din trecut (triggers) este oare un semn bun sau rau? E bine sa ingropi definitiv trecutul dupa ce l-ai inteles? Daca nu poti inseamna ca inca esti cramponat de el, in mod infantil? E vorba de nematurizare?

 

Tu cum ai zice ca ar fi bine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intreb cum se raporteaza un om eliberat de script prin AT la trecutul sau traumatizant. Furia resimtita cand ceva ii aduce aminte de suferintele din trecut (triggers) este oare un semn bun sau rau? E bine sa ingropi definitiv trecutul dupa ce l-ai inteles? Daca nu poti inseamna ca inca esti cramponat de el, in mod infantil? E vorba de nematurizare?

 

dacă s-a eliberat nu mai resimte furie la amintirile şi suferinţele din trecut. nu trebuie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu cum ai zice ca ar fi bine?

 

probabil sa te impaci cu trecutul, intr-atat incat sa nu te mai apese la fiecare amintire, dar sa fiu eu al naibii daca stiu CUM. ideea e ca esti cantonat in prezent, traiesti bine mersi, si vezi ceva care iti aduce aminte de trecut. de pilda un copil de 3 ani care fuge fericit in bratele tatalui in parc. gestul e minunat, te bucuri pt ei, dar iti aduci aminte de picioare in cur si batai cu cureaua si te enervezi. cum sa faci sa scapi de asta?

 

 

dacă s-a eliberat nu mai resimte furie la amintirile şi suferinţele din trecut. nu trebuie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi-a placut raspunsul tau, am feelingul ca spui ceva corect, dar realizez ca pt mine a intelege nu e destul, ca eu am cam inteles, dar se vede ca nu ma prea ajuta. se poate ca sa capotez la A ACCEPTA, pt ca mi se pare absurd sa accept nedreptatea crasa. oricum, mersi de feedback!

 

pentru a te putea vindeca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×