Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Poruncile parentale

Postări Recomandate

Concluzia este ca parintii acelor victime NU AU FOST IN STARE sa-i protejeze!

 

Pai daca au fost orbiti de gradele si titlurile doctorului? Oricum e dubios, parintele care isi duce copilul la psihiatru crezi ca e perfect sanatos psihic?

 

Global privind situatia, copiii iubiti nu accepta orice bomboana de la oricine. Copiii neiubiti, care acasa nu primesc atentie sau o primesc in mod negativ, fie prin agresare directa fie in mod schizofrenic ("Mie foame, ce vrei sa mananci?" "Mi-e frig, puneţi o haina pe tine", "Vezi ce face soruta si spune-i sa nu mai faca") primesc toate bomboanele otravite si cred ca sunt bune de mancat. Unele bomboane sunt relatii infecte, altele sunt secte, altele sunt sisteme politice totalitariste. Toate aceste bomboane sunt primite ca bomboane comestibile NUMAI de copiii neiubiti (in speranta ca in sfarsit vine de la tătuca cel bun).

 

Daca ar fi primit bomboane bune in familie, n-ar mai accepta bomboane otravite ca adulti.

 

Pe NT sau Discovery am vazut un documentar, maimuta versus om. Maimuta abordeaza calea cea mai scurta pentru asi rezolva o problema, indiferent de ce a fost invatata de parinti. Omul totdeauna va urma tot ritualul invatat in familie pentru asi rezolva problemele (indiferent ca e bun sau rau). Aici e cheia succesului omului dar si a caderii lui. Pe cand maimuta se mentine la un nivel constant, omul poate cadea mult sau se poate ridica mult datorita parintilor.

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa e, populatii intregi au reusit asta. Dar in timp. Si numai daca mai exista constiinta de sine, asa zisul Supraeu.

 

 

consider ca "tot invatul are si dezvat". Asa cum am invatat sa functionam gresit sa ne si dezvatam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca omul are totusi capacitatea de a invata si, din momentul in care constientizeaza ca are un mecanism defect il poate "repara".

 

Asa e, populatii intregi au reusit asta. Dar in timp. Si numai daca mai exista constiinta de sine, asa zisul Supraeu. Supraeul e un program standard, teoretic prezent la orice fiinta umana, ca indiferent cat de proasta e invatatura care o primeste sa o proceseze ca incorecta si prin urmare sa o respinga.

 

Acest program nu e imbatabil, el poate fi distrus printr-o programare negativa excesiva, numita "spalarea creierului".

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
consider ca "tot invatul are si dezvat". Asa cum am invatat sa functionam gresit sa ne si dezvatam.

Bingo. Ai zis vorba mare. Asa este. Insa unii nu vor sa divorteze mental de parintii lor. Asta implica sa renunte la invataturile lor eronate din educatie. Sa observe care e eroarea pe principiul cauza - efect...adica...daca efectul e neplacut, inseamna ca strategia aplicata( a se citi invatatura parentala) a fost una rea. 8)

Majoritatea nu vor, altii chiar nu au resurse intelectuale pentru acest proces.

Cu cat contaminarea mentala cu invataturi de viata eronate e mai mare, cu atat e mai grea "despartirea" de "mami si tati" din psihicul inconstient. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bingo. Ai zis vorba mare. Asa este. Insa unii nu vor sa divorteze mental de parintii lor. Asta implica sa renunte la invataturile lor eronate din educatie. Sa observe care e eroarea pe principiul cauza - efect...adica...daca efectul e neplacut, inseamna ca strategia aplicata( a se citi invatatura parentala) a fost una rea. :)

Majoritatea nu vor, altii chiar nu au resurse intelectuale pentru acest proces.

Cu cat contaminarea mentala cu invataturi de viata eronate e mai mare, cu atat e mai grea "despartirea" de "mami si tati" din psihicul inconstient. 8)

De multe ori e o problemă de confort psihic. Un confort psihic pervers, dar totuşi confort psihic. Adică te simţi mai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De multe ori e o problemă de confort psihic. Un confort psihic pervers, dar totuşi confort psihic. Adică te simţi mai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu cat contaminarea mentala cu invataturi de viata eronate e mai mare, cu atat e mai grea "despartirea" de "mami si tati" din psihicul inconstient. :swoon:

 

 

 

A se inţelege prin contaminare, traumă emoţională . Scriptul bine plantat se face prin repetiţie, eventual bătaie iar aşa zisa suprascenarizare sau episcenariul din analiza tranzacţională e o altă formulare pentru traumatizarea emoţională, abuzul emoţional, moral, fizic.

 

In momentul cand inconstientul copilului primeste fortat ceva ce depaseste puterea de aparare conştientă a sa, copilul are un facies şi o postură specifică, ca şi c

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va referiti la situatii patologice sau semi.

 

dar hai sa ne gandim la oamenii "normali"

cred ca dezvatatu e tot un fel de invatare , a ceva opus.

si cred ca dezvatatu poate avea loc pana la varsta cand mai poti invata ceva.

 

si in legatura de asta, as dori sa comentati de ce unii oameni, de la o varsta, nu mai asimileaza nici o informatie. nu se mai pot schimba.

de ce majoritatea persoanelor peste 45 de ani au probleme cu utilizarea telefoanelor mobile, a calculatoarelor, internetului nici nu mai zic.

 

de ce nu se mai pot adapta la realitate? = care se schimba, iar ei nu.

parca ar ingheta la o varsta "de aur" cand le era lor "bine" sau erau in glorie.

apoi lucrurile s'au schimbat dar ei au ramas pe "stop cadru"

 

de ce un indoctrinat religios care ii da zor peste tot cu credinta lui e complet opac la alte posibilitati ?

 

de ce, cand traim incojurati de "dracii" = Tv, wireless, si alte "invizibilitati", unii oameni aleg sa creada ca femeia a fost facuta din coasta lu barbatu ei adam, TEXTUAL = mot-a-mot = interventie chirugicala.

si ca lumea a fost facut in 6 zile TEXTUAL = mot-a-mot = o saptamana, deci lumea are vreo 6000 de ani, si cand le arati un os de dinozaur, ei spun: asta e ispita de la diavol, imi arati asta ca sa imi testezi credinta.

(nu ma refer la altii care le considera metafore, deci ma refer la cei care interpreteaza cuvant/cu/cuvant si stiti ca sunt si din astia)

 

ce comporament e asta, cand esti inconjurat de atata tehnologie care e IN COMPLETA contradictie cu cele de mai sus? nu e asta o "negare" a realitatii?

 

cum vine asta, la o varsta, obosim sa ne bazam pe incertitudini , ne decidem si spunem: detin adevarul suprem.

dupa mine potopu, si ma exilez in realitatea mea?

nu stiu cum se numeste scindarea asta de realitate, nevroza, psihoza, schizofrenie.

 

uneori ma gandesc ca avem un fel de harta, pe care o completam , o umplem cu feedbacku din viata traita.

si harta nu are "granite" in sensu ca nu e blocata ci se poate extinde intoate directiile.

 

apoi de la o varsta, se blocheaza/ se inchide in ceea ce priveste , sa zicem ca toti rusii sunt betivi, tiganii hoti etc , deci o prejudecata comuna. asta inseamna ca orice feedback primit care contrazice asta, nu se mai inregistreaza pe harta, harta nu mai sufera schimbari pt ca e incuiata/inchisa in directia asta.

 

apoi usor usor se inchide in toare directiile... si 50/60 de ani avem un om care le stie pe toate si nimic nou nu se mai lipeste de el???

 

repet, sa vorbim despre oamenii "aparent" normali...

sau toti astia sunt asa din cauza ca au avut o copilarie nefericita, si siau facut un script de asa natura incat ii duce spre "moartea" creativitatii lor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si in legatura de asta, as dori sa comentati de ce unii oameni, de la o varsta, nu mai asimileaza nici o informatie. nu se mai pot schimba.

de ce majoritatea persoanelor peste 45 de ani au probleme cu utilizarea telefoanelor mobile, a calculatoarelor, internetului nici nu mai zic.

 

Constiinta de sine e cvasi absenta dupa 45 de ani. Prin constiinta de sine inteleg Supraeul, nu starea vigila.

Dificultatea in utilizatul tehnologiei se explica prin absenta sentimentelor de sine. Daca omul nu da doi bani pe el, e normal sa se considere inapt fata in fata cu reactiunea digitala. :jester:

 

Bătr

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×