Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Poruncile parentale

Postări Recomandate

Multi cred ca acel copil e total diferit de ai lui, in esenta e identic dpdv psihologic, si face ceea ce a vazut in familie, insa sub alte aspecte. Asta induce in eroare pe cei care nu au constiinta de sine ridicata.

 

Copilul devine copia identica a inconştientului părinţilor (locaţia scriptului, sau paternul familial). Nu devine copia a ceea ce

Editat de Cleric Preston
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Informatii despre "copiii adulti", gasesti in analiza tranzactionala. Acolo afli cum se perpetueza din generatie in generatie un anume mod de a educa, de a gandi de a simti. Si afli si de ce adultul lor e disfunctional si pare a "rationa" prin prisma de copil :roll:

Eric Berne. "Ce spui dupa Buna Ziua", "Jocuri pentru adulti" Editura Trei, Psihologie. :lol2:

 

 

Mersi, le-am comandat.

M-am referit la informatii pe net in limba romana :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda, iar copilasii aia le traiesc...live. Din nefericire multi traiesc asa orori.

 

 

si totusi ce se poate faceconcret?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi nimic nemaipomenit. Legislatia este de parere ca, mai bine sa fie integrati copiii in familia biologica( indiferent cum e ea, mai putin in caz de maltratare fizica), decat la camin. In strainatate copii sunt luati urgent de langa parintii cu asemenea probleme...au loc consilieri cu ei. Parintii fac eventual puscarie si consiliere psihologica obligatorie...insa legea ii inapoieaza foarte greu in asa familii. Se stie ca deobicei acesti parinti nu sunt recuperabili in maniera acceptabila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×