Sari la conținut
Forum Roportal
Cristi din prahova

Haideti sa vorbim despre cele mai bune scheme de amplificatoare audio

Postări Recomandate

-Ce avantaje au schemele de amplificatoare cu intrare diferentiala,dar dezavantaje?

-Ce avantaje si ce dezavantaje au schemele de amplificatoare cu tranzistorul in conexiune emitor comun?

- Numarul de tranzistori pe care ai are un amplif. iti indica nivelul sau de caliatate? sau dimpotriva,nu conteaza numarul

tr. ci conteaza schema in sine?

-Exista scheme de amplificatoare care sa fie alimentate la tensiuni mai mici de 40 de volti si sa scoata mai mult

de 50 de wati?....Iata doar cateva chestiuni pe care le-am putea discuta despre amplificatoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o remarca: "scheme de amplificatoare" inseamna schema intregului aparat (amplif final, preamplif, sursa de alimentare, corector ...) sau te referi la scheme de etaje de amplificare ?

 

-Ce avantaje au schemele de amplificatoare cu intrare diferentiala,dar dezavantaje?

Etajele cu amplificare diferentiala se ataca cu doua semnale: unul normal si celalalt defazat cu 180 de grade. Asta daca vrei sa-l folosesti ca amplificator audio.

Dezavantaje: ai nevoie de un etaj defazor, cate doua amplificatoare finale pe fiecare canal (adica 4 pentru configuratii stereo).

Avantaje: se obtine o putere audio dubla folosind aceeasi tensiune de alimentare, asta pentru ca difuzoarele se leaga in punte la iesire.

 

 

-Ce avantaje si ce dezavantaje au schemele de amplificatoare cu tranzistorul in conexiune emitor comun?

Avantajele si dezavantajele unui etaj de amplificare sunt relative, depinzand de aplicatia concreta. Parametrii ce caracterizeaza un etaj de amplificare ar fi: impedanta de intrare si iesire, amplificarea in curent si tensiune, distorsiuni, si nu in ultimul rand randamentul energetic (raportul dintre puterea audio la iesire si puterea electrica consumata)

 

- Numarul de tranzistori pe care ai are un amplif. iti indica nivelul sau de caliatate? sau dimpotriva,nu conteaza numarul tr. ci conteaza schema in sine?

 

Conteaza amandoua: si numarul componentelor, si schema.

 

-Exista scheme de amplificatoare care sa fie alimentate la tensiuni mai mici de 40 de volti si sa scoata mai mult

de 50 de wati?....Iata doar cateva chestiuni pe care le-am putea discuta despre amplificatoare.

 

In principiu ar putea sa scoata si 100W, depinde cat curent consuma, puterea=tensiune*curent. Estimarea o poti face considerand ca toata puterea absorbita din reteaua de curent alternativ se transforma in putere audio.

De exemplu: un amplificator furnizeaza 30W audio folosind o sursa de 40V, insa folosind doua amplificatoare atacate in contratimp (adica diferential) poti obtine 60W folosind aceeasi tensiune de 40V (evident creste curentul consumat). Amplificatoarele astea diferentiale se foloseau la echiparea autovehiculelor unde tensiunea de alimentare este fixa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar la etajul final ma refer........De-a lungul timpului am construit multe tipuri de amplificatoare si.......... nu erau diferente importante intre ele......Cea mai buna schema mi s-a parut una cu 5 tranzistori;la intare are un tr. cu em. comun, urmeaza doi prefinali si finalii (2,4,6,depinde).mi s-a parut cea mai buna in sensul ca este f. simpla ,se construieste foarte repede,este fiabila,se aude destul de bine si poate sa scoata si o 100 de w daca se redimensioneaza piesele;cu cat marim tensiunea cu atat creste si puterea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu erau diferente importante intre ele......Cea mai buna schema mi s-a parut una cu 5 tranzistori;la intare are un tr. cu em. comun, urmeaza doi prefinali si finalii (2,4,6,depinde).mi s-a parut cea mai buna in sensul ca este f. simpla

 

Pasionatii de muzica umbla dupa amplificatoare cu distorsiuni foarte mici, viteza mare de urmarire a semnalului (slew-rate), banda de lucru suficient de mare (20Hz-22KHz). Ca sa-ti dai seama de toti parametrii astia trebuie sa faci niste masuratori. Unii folosesc muzica clasica/simfonica pentru a aprecia calitativ un amplificator.

 

Poate ca in regim de amator e suficient sa folosesti o schema mai simpla, similare cu cele incercate de tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar,pe muzica simfonica nu se comporta extraordinar!!!asa ca idee;ce scheme de amplificatoare reda f. bine muzica clasica?(ma refer la o configuratie,stiu ca tr. mosfet sunt f. buni)Schemele pe integrat sunt excluse din start,nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt la curent cu noile realizari in domeniul audio de ani buni.

Daca te intereseaza constructiile in regim de amator ai putea incerca amplificatorul "Quad 405" care are performante deosebite, desi ideea dupa care a fost construit s-a lansat in anii '70. Este construit folosind componente discrete plus un amplificator operational in etajul de intrare.

 

Aici gasesti un fel de istorie a amplificatoarelor din seria Quad 405. din 1975 si pana azi i s-au mai adus diverse imbunatatiri.

 

Schema lui Quad 405 cu detalii de constructie a aparut si intr-un Tehnium la inceputul anilor '90, insa gasesti multa documentatie pe internet. S-ar putea sa te intereseze constructia unui astfel de amplificator :swoon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×