Sari la conținut
Forum Roportal
Aynur

Religia islamica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

MariaB:

asa este in toate religiile, asa sunt religiile religia se bazeaza pe credinta si se sprijina pe texte sfinte  textele sunt sfinte datorita credintei oamenilor

avem nevoie de credinta asa cum avem nevoie de iubire (unii mai mult, altii mai putin)

avem nevoie de texte sfinte asa cum cel care iubeste are nevoie de scrisori de la cel ce iubeste

 

credinta este precum iubirea

 

nu inteleg insa de ce insista Cela sa priveasca fara respect alegerea mea de credinta

Stimata Maria, am incercat sa dau dovada de toleranta fata de dumneata, cam de vreo 3 x cat mi-ai aratat tu.

Iti inteleg frustrarea, insa te-as ruga sa incerci sa-ti canalizezi inteligent si pozitiv aceasta stare normala: nu-ti cer si nici nu-mi inchipui ca ai putea sa ma simpatizezi, insa incearca sa ai rabdare sa intelegi sensurile cand imi dai o replica, caci altfel nu reusesti decat sa te faci de r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata tuturor :soc:

Cela dupa cum am spus o sa incep cu indicatiile stiintifice din Quran insaAllah.Am sa revin apoi asupra celorlalte versete legate de jihad si de statutul femeii insaAllah

Am sa incep cu previziuni din domeniul embriologiei.Un scurt istoric privind cunostintele oamenilor legate de acest subiect:

-in sec al xvi lea invatatii din medicina credeau ca omul este creat din sangele menstruatiei;

-in sec xvii lea -omul format in intregime in capul spermatozoidului;

-in sec xviii lea -omul creat in intregime din ovulul femeii;

-in sec al xix lea embrionul este format din asocierea unei componente venite de la barbat si a alteia venite de la femeie ,in faze succesive si nu dintr-o data ,in intregime.

 

Dumnezeu Preainaltul spune in Sfantul Quran: "Ce este cu voi ca nu va rugati lui Allah,asa cum se cuvine/Dupa ce El va creat pe voi in[mai multe]faze?"(Quran 71:13,14 sura Nuh)

De asemenea: "El va creeaza in pantecele mamelor voastre ,faptura dupa faptura,in trei intunecimi" (Quran 39:6 sura Zumar)

In secolele trecute savantii musulmani au respins ipotezele celor care afirmau ca omul ar fi creat din sangele menstruatiei sau numai dintr-un singur strop de sperma sau numai dintr-un ovul.

In drumul spre ovul,unii spermatozoizi mor,iar altii isi continua mersul.In Qur-an cel care isi continua mersul este numit "sulala" .Allah Teala a grait : "Care a facut desavarsit tot ceea ce a creat .El a scos faptura omului din lut,la inceput /Apoi i-a facut pe urmasii lui dintr-o apa anume demna de dispret "(Quran 32:7,:o:.Cuvantul "sulala"in limba araba inseamna "care este ales" ,sau "anume" ,dar inseamna si "peste lung" .Coranul a vrut asadar sa ne spuna ca omul a fost facut dintr-o esenta care are forma unui peste lung care se numeste sulala.Numarul spermatozoizilor in drumul lor catre ovul scade treptat,ei fiind eliminati unul cate unul,pana ce nu mai ramane decat unul singur ,ales,care patrunde in ovul.

Allah Preainaltul a grait: "Oare nu a fost el o picatura din samanta varsata :" (Quran 75:37),adica nu a fost creat din tot lichidul seminal varsat ,ci dintr-o singura picatura.De asemenea "Dintr-o picatura de amestecuri"(Quran 76:2).Exegetii Quranului au reflectat indelung la acest ultim verset ,caci cuvantul "picatura" este un singular feminin iar cuvantul "amestecuri"este un plural.

Oare este corect sa spui "masina frumoase"?Au confirmat apoi ca imbinarea de cuvinte a fost astfel alcatuita incat "picatura" este tratata ca un plural deoarece ea reuneste mai multe lucruri.

 

 

Nu am terminat cu embriologia.Revin insaAllah mai tarziu.

 

Draga Maria :Pe: astept si intrebarile si nelamuririle tale .Sper sa pot raspunde tuturor intrebarilor.Draga Cela nu incerc sa innec topicul,eu iau lucrurile pe rand ,nu ma grabesc si de asemenea nu am destul timp din pacate :doh: Dar avem toata viata inainte sa dea Dumnezeu sa existe forumul pentru mult timp (si sa ne tina si pe noi in el...hehe :De )si poate ajungem la un consens,sau macar respect pentru credinta si convingerile fiecarei persoane fiecarei persoane ,atat timp cat nu ne facem rau unii altora sau noua insine.

 

 

aynur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Completare:

 

Insa te contrazic mai departe cu Coranul ca martor:

Coran 23:14:

 

YUSUFALI: Then We made the sperm into a clot of congealed blood; then of that clot We made a (foetus) lump; then we made out of that lump bones and clothed the bones with fles; then we developed out of it another creature. So blessed be Allah, the best to create!

 

PICcaTHAL: Then fasioned We the drop a clot, then fasioned We the clot a little lump, then fasioned We the little lump bones, then clothed the bones with fles, and then produced it as another creation. So blessed be Allah, the Best of creators!

 

sAcaIR: Then We made the seed a clot, then We made the clot a lump of fles, then We made (in) the lump of fles bones, then We clothed the bones with fles, then We caused it to grow into another creation, so blessed be Allah, the best of the creators.

 

Iata cat de jalnic arata modul in care se pretinde ca Alah intelege embriologia . . . nu numai ca savantii musulmani habar n-aveau de ovul, ei credeau, asa cum fals le spune al lor Alah, ca fetusul apare din sperma transformata in cheag de sange "congelat" (adica solidificat, aglomerat, v

Editat de Cela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Completare:

 

Insa te contrazic mai departe cu Coranul ca martor:

Coran 23:14:

 

YUSUFALI: Then We made the sperm into a clot of congealed blood; then of that clot We made a (foetus) lump; then we made out of that lump bones and clothed the bones with fles; then we developed out of it another creature. So blessed be Allah, the best to create!

 

PICcaTHAL: Then fasioned We the drop a clot, then fasioned We the clot a little lump, then fasioned We the little lump bones, then clothed the bones with fles, and then produced it as another creation. So blessed be Allah, the Best of creators!

 

sAcaIR: Then We made the seed a clot, then We made the clot a lump of fles, then We made (in) the lump of fles bones, then We clothed the bones with fles, then We caused it to grow into another creation, so blessed be Allah, the best of the creators.

 

Iata cat de jalnic arata modul in care se pretinde ca Alah intelege embriologia . . . nu numai ca savantii musulmani habar n-aveau de ovul, ei credeau, asa cum fals le spune al lor Alah, ca fetusul apare din sperma transformata in cheag de sange "congelat" (adica solidificat, aglomerat, v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da arabii nu stiau dar Dumnezeu da stiau.In legatura cu faptul ca nu existau vocale scurte in Coran acestea nu ingreuna foarte mult citirea versetelor.

[snapbacca]59856[/snapbacca]

 

N-a inteles amice, imi pare rau!

Nu era vorba despre vocalizare (marcarea vocalelor scurte), ci diacritizarea, care asa cum explicam face diferenta, de ex., intre b, n si th.

Apoi faptul ca arabii nu stiau, era de asteptat, tot cum este de asteptat ca si Coranul sa nu stie - si nu stie, cum aratam, ca doar nu citam arabii, ci Coranul! - caci si el e biata creatie a unor oameni din vechime, nu prea informati in comparatie cu noi.

Editat de Cela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Assalamu aleicaum dragele mele Aynur,Batool.

Am incercat sa citesc acest subiect dar e foarte greu sa recuperez .Prea aglomerat cu mesaje cailometrice in care autorii(ea) incearca in disperare sa dicrediteze orice religie,orice carte,orice credincios,pina chiar si pe Allah(Dumnezeu) insusi.

Bineinteles ca am sarit peste majoritatea lor,ce sa-i faci timp nu prea e ,si de aceea nici nu o sa raspund exact la obiect.

Este o ironie a sortii sa trebuiasca sa-ti justifici si sa-ti aperi religia in fata unui ateu.

Daca discutiile sunt interesante,constructive si instructive atunci cind schimbi informatii cu oameni de alta religie,totul devine sec precum o nuca gaunoasa atunci cind incerci sa discuti cu un om care nu are nici o inclinatie spre spiritualitate.

Draga mea Aynur,Allah sa fie multumit de tine si sa-ti rasplateasca eforturile de a face cunoscut Islamul.

Desi am citit ieri acest subiect gindul la aceste versete m-au oprit sa raspund instantaneu.Nici acum nu stiu daca e bine.Dar pentru. tine draga mea sa ni le amintim impreuna;Surat AL-An-Am 6-68

"Si de-i vei vedea pe aceeia care intra in discutii desarte asupra versetelor Noastre,indeparteaza-te de ei,pina ce ei vor incepe o alta discutie!Iar daca Seitan te face sa uiti(aceasta),nu mai ramane cu neamul de nelegiuiti,dupa amintire"

 

Cela, un sfat ,unul din multele pe care ti le-as da dar pe care bineinteles ca nu esti fortat/a sa le si aplici.

Te rog citeste Coranul in limba ta materna,in romana.Nu te complica cu engleza pentru. ca oricit de bine ai stapini-o tot nu se compara cu limba ta nativa.Am dreptate,sau nu?

Uite asa ai putea sa intelegi unde ai neclaritati.

Sau numai in engleza ai gasit pe net site-uri antiislamice??Mi se pare mai plauzibil asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista nici o baza in Coran sau Sunna care sa justifice violenta,inclusiv abuzul asupra femeilor.Coranul nu este o carte scrisa de oameni ci este precum Biblia si Tora o carte revelata.

DREPTURILE FEMEILOR GARANTATE DE ISLAM IN CONFORMITATE CU SUNNAH SI CORAN

Egalitatea spirituală

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×