Sari la conținut
Forum Roportal
_cata

Calatorind in Ungaria

Postări Recomandate

Usurel, rechinule! Ai venit cu ideea sa vizitam Ungaria, iar eu ti-am raspuns la apel. Cine se agita? Ai grija sa nu-ti creasca tensiunea, ca la varsta ta poate fi fatala.

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, ca sa intelegi ca de fiece data cand postezi, exista posibilitatea ca cel putin un user sa nu fie de acord ci tine.  

De ce sa vizitez o tara straina, cand as putea sa vizirez Romania? Are de destule locuri frumoasa. De ce as contribui la economia unei tari straine, cand as putea sa-mi ajut tara?  :smile:

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, KPB a spus:

De ce sa vizitez o tara straina, cand as putea sa vizirez Romania? 

Pentru ca este un topic despre calatorii in Ungaria, de aia! Posteaza pe topice despre Romania, daca ai ceva de spus despre Romania.

Oh, wait, tu nu tii neaparat sa povestesti despre calatorii, tu hartuiesti, provoci si o ataci pe Olga pe unde apuci, dovada si mesajele tale de aici (si nu numai).

Rabdarea mea cu tine s-a terminat, ai 30 de zile vacanta. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Budapesta e un oras superb.

Recomand a fi vizitat. Nu va veti plictisi in el, dimpotriva.

Are o pozitionare geografica de invidiat,  oameni ok si deschisi, servicii de calitate.

Are viata de noapte, are istorie si cultura, are arhitectura bogata, are privelisti de vis, Dunarea ii confera un aer aparte, romantic, pe scurt, are ce arata lumii - e un oras viu si civilizat, plin de turisti.

 

Editat de Staffida

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
34 minutes ago, Theroxani said:

Exact asa mi-l amintesc si eu :) Am multi prieteni care nu merg in Budapesta din principiu...zicand ca "ce, merg eu sa le dau bani ungurilor?" ceea ce mi se pare destul de stupid. 

 

Este stupid, asa e, ai dreptate. :)

As intelege sa nu mergi acolo, daca nu iti place orasul in sine, ori daca l-ai vizitat deja si ti-a displacut.

Insa motivatia asta, e absurda.  

 

In Bp e greu sa te plictisesti. Poti merge chiar de cateva ori la rand - tot vei gasi ceva interesant de vazut / facut.

De exemplu, au celebrele bai termale, unde te poti relaxa in voie, o zi intreaga si nici nu simti cum trece ziua.

http://szechenyispabaths.com/

Seara, poti face impreuna cu iubitul / iubita, o croaziera romantica de cateva ore, pe Dunare, la bordul unui vas, unde poti lua cina, poti servi o sampanie, iar lautarii sa iti cante la ureche melodii celebre, in timp ce vezi Budapesta pe inserat si treci pe sub podurile iluminate feeric.

http://www.budapestdanubecruise.com/

 

 

Editat de Staffida
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Reguli de circulație în Ungaria: - Zero toleranță la condusul sub influența alcoolului.  Limita stabilită este de 0,00%!!! 

 Nu aveți voie să utilizați claxonul în zonele construite, cu excepția cazurilor în care există un pericol imediat.

*Nu stiu daca este permis sa injure din mers sau la un colt aglomerat pe oameni, dar o sa le intreb care-i legea la capitolul asta.

Amenzile sint mari oricum la toate iregularitati.*      

https://evz.ro/reguli-de-circulatie-in-ungaria-turistii-romani-care-nu-le-respecta-risca-amenzi-mari.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ilyen volt a Magyar Ízek Utcája augusztus 20-án 

 A Magyar Ízek Utcájában

Pe Strada Aromelor Maghiare este un festival anual de Ziua lui Sfantu' Stefan cand maghiarii au obiceiul de a celebra si Painea Noua din Faina din Graul recoltat recent.   Mai nou se adauga si un tort imens langa paine, dar sint tot feluri de specialitati de vanzare pentru toate gusturile la care pofteste cineva.   Teatru de Papusi, muzica buna si alte atractii mai distreaza publicul ca si persoana in prim plac care lucreaza cu turmele in Puszta = Desert si foloseste acel BICI special aici imbracat in haine traditionale de fermier sau cowboy as putea echivala, doar ca Itari poarta in loc de Jeans, cizma, palarie iar bici-ul este ARMA ca face un sunet cu care aduna animalele.   Exact nu stiu, ca n-am fost aproape de asa o actiune cu animale, doar a fost un eveniment din asta observat si aici si unu a venit direkt din Ungaria, a demonstrat cum functioneaza acel bici.  Vecinii au chemat politia ca se trage cu arma in curtea bisericii!!!    Am pierdut si unica ocazie sa vad cum functioneaza acel instrument periculos, ca vorbeam in sala cu cineva. 

 

https://www.digitalhungary.hu/kultura/Ilyen-volt-a-Magyar-izek-Utcaja-augusztus-20-an/21533/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

rsz_debre20231126011-scaled.jpg

Acest Brad va fi instalat in fata cladirii Parlamentului din Budapesta in acest an 2023.   A fost taiat din curtea unei familii unde prezenta deja un pericol fiind foarte mare.  Peste cateva zile va fi si decorat sint sigura.   In caz ca aveti drum prin Ungaria se va putea admira bradul imens pe langa orasele de Craciun si Targuri cu multe bunatati.    

https://www.startlap.hu/utazas/orszag-karacsonyfaja-parlament-2/?gallery=1/2/rsz_debre20231126011-scaled

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ungurii IAR au luat fața planetei!!!   Nimeni n-a mai făcut asta  :pardon:  

"Ungurii vor intra în Cartea Recordurilor!  Cel mai lung pod pietonal suspendat din lume, situat la Sátoraljaújhely, în nord-estul Ungariei, se va deschide publicului în luna aprilie a anului 2024.  Cunoscut sub numele de „Podul Unității Naționale”, acesta se întinde pe o lungime de 800 de metri, conectând cele două vârfuri montane, Várhegy și Szárhegy.  Podul va fi la 80 de metri deasupra solului. Va fi echipat cu o podea de sticlă cu o lățime de 1,2 metri. Va coborî la 27 de metri în punctul său cel mai de jos."                                                     

*Asta-i senzatie tare si atractie de turisti, intr-adevar, dar cei cu inima slaba sa nu viziteze ca nu-i de ei curiozitatea PLANETEI.   Va aduce venituri imense ca sint plimbareti care asteapta sa fie acolo la inghesuiala pe o inventie unica precis.  Eu n-o sa trec pe acel pod, nu vanez sporturi extreme, nu vor simti lipsa mea.  Prefer sa cobor in vale si sa urc pe deal.    Observ ca pozele deranjeaza.*                                             capital.ro

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×