Sari la conținut
Forum Roportal
ade

Prieten dependent de droguri

Postări Recomandate

Niciodata nu mi-am inchipuit cati prieteni (e) poti gasi pe net. Comunicarea este importanta. Dar eu, personal, m-am interiorizat fata de cei din jurul meu. Imi place "lumea" virtuala pe care am creat-o in jurul meu. Stiu, creaza dependenta...Dar nu e o boala. Eu chiar eram timida. Parca nu mai sunt. Mi-e mult mai bine.

 

Netul (+mess) reprezinta un viciu? Ca si fumatul? :tease:"

Prieteni virtuali cred k se gasesc destui,oameni care sa iti dea un sfat atunci cand ai nevoie,intr`adevar comunicarea este importanta intr`adevar....cu toate astea,sunt de acord cu tine,si eu una mi`am creat o lume a mea,in care sunt fericita,ma simt bine....cu picioarele pe pamant nu prea am fost niciodata,si nu pentru k as fi o nostalgica,o romantica,ci pentru ca nu mi`a convenit ceea ce se intampla in jurul meu....creandu`mi o lume a mea,am evitat ca oamenii sa ma judece,si am trait bine,exact asa cum mi`a placut....kestia cu timiditatea cred k are mare legatura cu increderea in tine...cand esti sigur pe tine si pe fortele tale,dispare si timiditatea,vezi lucrurile intr`o lumina mai placuta,stii k nimeni si nimik nu te poate invinge...normal,trebuie sa iti cunosti limitele!netul este un viciu,sau mai degraba ceva care te face sa iti pierzi controlul,dar nu e ca si cu fumatul,acolo se creeaza o dependenta mai mare careia multi nu ii fac fata!depinde de fiecare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

netul iti creeaza dependenta,cu asta sunt de acord;

dar cu fraza:

"netul este un viciu,sau mai degraba ceva care te face sa iti pierzi controlul"...nu prea

pai cum adica te face sa-ti pierzi controlul?

nu esti tu singura ce decide asupra propriilor actiuni?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
netul iti creeaza dependenta,cu asta sunt de acord;

dar cu fraza:

"netul este un viciu,sau mai degraba ceva care te face sa iti pierzi controlul"...nu prea

pai cum adica te face sa-ti pierzi controlul?

nu esti tu singura ce decide asupra propriilor actiuni?

eu decid asupra actiunilor mele dar uneori facem lucruri inconstient,cum ar fi sa aprind calculatorul si sa intru pe roportal....ti`am dat doar un exemplu...e un viciu pentru mine,nu ma controlez uneori cand intru....e simplu...ce nu e de inteles?in fine.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii cum e?oamenii sunt alaturi de tine atata timp cat ai ce sa le oferi,cand nu ai probleme majore,cand nu ai nevoie de ajutorul lor,cand nu trebuie cu adevarat sa se implice....bineinteles,sunt si exceptii care confirma regula,exista si persoane care iti vor fi alaturi la bine si la rau,orice s`ar intampla,insa oamenii astia devotati sunt putini,stim cu totii....sau ok,nu generalizez,vorbesc in patratica mea,in ceea ce ma priveste....normal k unii iti vor spune:departeaza`te de el pentru ca are o influenta nefasta asupra ta!!!gresit!important este ceea ce simti tu,iar daca tu il iubesti cu adevarat lupta impreuna cu el,fa`l sa nu se mai simta vinovat de toate astea....in mod sigur e cu moralul la pamant,insa in viata fiecare lucru are o solutie,sau aproape totul!doctorii isi vor face meseria dar sprijinul afectiv este unul din cele mai importante elemente!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dragi mei amici virtuali :ok:..as avea si eu o "mare" problema......,si nu mai stiu ce sa fac...

Ceea ce va relatez acum.. .mi s-a mai spus si in cateva (majoritatea) relatiilor anterioare :P :...ca sunt prea bun, ca ii ofer parca tot ceea ce isi doreste DAR prea USOR; pai nu stiu ce sa mai fac, pentru ca eu incerc sa o protejez sa am grija de ea ca si cum ar fi un "puf" si orice vant, cat ar fi de lin, ar putea sa il sufle, sa il bruscheze...asa sunt eu, daca imi place de cineva dau tot din mine... SI PE URMA PRIMESC O REPLICA DE GENUL CELEI DE MAI SUS :)..

 

Prima oara cand mi s-a spus, si am povestit unui prieten , el a zis ca probabil aceea fata care a zis , a zis-o numai asa la "vrajeala", ca sa nu sufar...sa nu ma invinovatesc pe mine, si ma gandeam ca poate are dreptate. Dar deja s-a intamplat de cateva ori...si este de-a dreptul stresant, puneti-va in locul meu,multi se straduiesc sa le ofere iubitelor lor ceea ce isi doresc, sa le faca sa se simta bine, si acum, in cazul meu...sa presupunem ca am reusit asta. Dar mi se spune ca ii e prea bine, si ii este frica sa nu se plictiseasca...si etc

 

Nu stiu daca m-am facut inteles prea bine ,daca am reusit sa imi pun ideile in ordine, daca nu, de vina este starea in care ma aflu eu acum...

 

astept cateva sfaturi...si ca sa zic asa ,cateva "solutii", desi nu cred ca exista asa ceva..

 

ms mult..,TaKe CaRe aLL :P

 

EDIT: Te rog mult, da putina atentie pe viitor si gramaticii atunci cand tastezi mesajul pentru ca am stat vreo 10 minute sa ti-l editez. Multumesc.

Editat de Catalin_Pop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca ar trebui sa o iei mai ushor.Nu oferi chiar tot de prima data.E bine sa lasi o doza de mister tot timpul.Nu-ti dezvalui rapid sentimentele ci fa-o treptat.Va fi mult mai bine asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea....

Nu te mai zdrobi atit sa-i faci pe plac.

Niciodata nu va fi indeajuns pentru ca de fiecare data daca tu vei inalta "stacheta" ea va vrea si mai mult.

Esti om si daca continui asa pina la urma tot ai sa ai niste limite.

De aceea se spune ca cel care iubeste cel mai mult va avea intotdeauna de pierdut.

Trebuie sa te respecti si pe tine insuti si sa impui macar un pic de respect pentru ceeea ce te straduiesti sa faci.

Orice lucru bun care il faci pentru ea ar trebui sa va bucure si sa va multumeasca pe amindoi.

Daca ea nu intelege acest aspect atunci este o fiinta fara suflet.

Incearca sa descoperi singur acest lucru si daca din pacate se confirma ar trebui sa-ti impui sincer punctul tau de vedere intr-o discutie serioasa.

Altfel daca lasi numai de la tine, dragostea pentru ea va fi un permanent chin si nu ai sa ajungi la nici un rezultat.

Mai gindeste-te la ce ti-am spus. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Niciodata nu va fi indeajuns pentru ca de fiecare data daca tu vei inalta "stacheta" ea va vrea si mai mult."

..problema este ca ea nu cere mai mult,asta ii si ceea ce este asa de enervant,ii ofer tot ce isi doreste(ma refer la dragoste,a spus ca sunt exact asa cum si-ar fi putut dori vreodata)..spune ca e prea bine...,nu ii vina sa creada.....si ii este firca ca se va plictisi ,adica nu va mai fi acel ceva....,sti?Ceva de genu "daca sunt sigura ca esti numai al meu,nu mai am pt ce sa lupt..nu va mai exista acel joc"..

misu183,deea_s...ms mult,sper sa se rezolve situatia....sau sa reusesc sa ma schimb...dar nu situ,eu tre sa ma schimb?sa nu mai fac ce simt?sa nu mai fiu EU?..sau ce sa fac....,cum sa fiu mai "putin bun" cu ea?astept in continaure rasp de la voi...

 

 

ms mult "hi"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
misu183,deea_s...ms mult,sper sa se rezolve situatia....sau sa reusesc sa ma schimb...dar nu situ,eu tre sa ma schimb?sa nu mai fac ce simt?sa nu mai fiu EU?..sau ce sa fac....,cum sa fiu mai "putin bun" cu ea?

In nici un caz nu trebuie sa te schimbi.Fii in continuare TU...Poate nu esti tu problema...ci ea...e constienta ca esti tot ce si`a dorit vreodata dar nu vrea sa accepte...sau nu stie cum.

Incearca sa n`o mai cauti cateva zile,sa n`o mai suni...sa pari oarecum indiferent si`i vei trezi interesul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In iubire trebuie sa mentii flacara aprinsa,dand totul dintr`o data ea iti va exploata fiecare lucru....e bine sa dai totul intr`o relatie,pentru un om pe care il iubesti cu adevarat,dar trebuie sa si stii cand sa o iei mai usor,cum spunea cineva mai sus,pentru orice exista niste limite pe care tu trebuie sa ti le impui,nu ea...tu faci regulile privind ceea ce simti,nu ea...este adevarat ca in dragoste sunt reguli nescrise iar oamenilor le e frica atunci cand li se ofera din suflet lucruri la care ei nu se asteptau...daca iubesti prea mult,nu e bine,iar daca nu o faci deloc,iar nu e bine...deci oricum ai da`o uneori nu merge,si nu e nici pe departe vina ta,tu trebuie sa ramai asa cum esti,sa te comporti exact asa cum simti,iar daca ei ii este frica si i se pare k e prea mult,atunci cu siguranta nu merita...nu te merita!este esential sa pretuiesti iubirea pe care o ai langa tine,daca nu o faci totusi,atunci nu mai pierde timpul....daca sufletul refuza inseamna k vrea altceva!probabil asa e si in cazul prietenei tale,poate ca sufletul ei spune nu si nu....pentru ca nu exista acel ceva,acea flacara despre care vorbeam....nu pierde timpul,e pretios si se scurge intotdeauna in defavoarea noastra,nu poti fi fericit intr`o relatie in care cel/cea de langa tine iti spune:"mi`e frica,ma iubesti prea mult,ma coplesesti cu dragostea ta...."nu merge asa.....ai grija de tine si gaseste omul care iti va spune,in loc de asta:"sunt fericita ca te am"...omul care va pretui cu adevarat iubirea ta!iar tu impune`ti niste limite,altfel vei fi calcat in picioare!si nu cred k vreun om merita asta!doar daca si`o face cu mana lui.... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×