Sari la conținut
Forum Roportal
ade

Prieten dependent de droguri

Postări Recomandate

si in fata monitorului nu exista prieteni?

nu stiu daca termenul de "izolare" ar fi adecvat aci :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O lista de discutii nu e mai putin intima decat un forum. Dimpotriva, adresa de e-mail pusa acolo e accesibila tuturor membrilor. Si gandeste-te daca vreun prieten virtual iti devine dusman - cunoaste detaliile despre tine si cum sa-ti faca rau.

Problema e ca -deschiderea' sufletului pe Internet cu oferirea de detalii personale nu poate avea tot timpul urmari bune. Eu recomand tot un forum iar daca nu doriti sa fiti identificati schimbati-va userul sau evitati oferirea datelor ce va pot identifica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

IRM...trebuie sa recunosti ca la un moment dat internetul creeaza o oarecare dependenta si o rupere de lumea reala..asta este adevarul..nu neg importanta lui in relatiile interumane..dar la un moment dat poate cauza mult rau....dar asta numai daca nu te opresti la timp!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar la un moment dat poate cauza mult rau....dar asta numai daca nu te opresti la timp!

[snapbacca]58724[/snapbacca]

 

ce inseamna la tine "oprit la timp"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna sa te ancorezi puternic in realitate si sa nu iti creezi propria lume "internetista"...uneori internetul te atrage asa de puternic in lumea lui incat singurii prieteni pe care ii mai ai ajung sa fie "soarecul" si tastatura...este bine sa iti faci prieteni pe net,dar consider ca mult mai importanti sunt cei cu care te intalnesti fata in fata.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este bine sa iti faci prieteni pe net,dar consider ca mult mai importanti sunt cei cu care te intalnesti fata in fata.....

[snapbacca]58848[/snapbacca]

sunt total de acord..uneori gasesti raspunsuri pe net la niste pb pe care ti-ar fi rusine sa la confrunti cu cei din jur, dar tb pastrate la nivel ideatic. adevaratul ajutor il primim de la cineva real (cu sensul de "palpabil"), care face ceva concret nu doar insira cateva cuvinte precum cei de pe forum (de altfel, bine intentionati..)..

 

cu alte cuvinte, fapte nu vb.. :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La cat de multe probleme am insirat eu aici pe forumul de acasa-Roportal am primit atata prietenie si cuvinte bune,intr-un cuvant alinare incat nu vad rostul altei forme de exprimare.Important e sa accepti acele imbratisari daruite prin cuvinte si sa le acorzi toata importanta cuvenita.Cu sinceritate pentru toti prietenii de pe ROPORTAL,AnMar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inseamna sa te ancorezi puternic in realitate si sa nu iti creezi propria lume "internetista"...uneori internetul te atrage asa de puternic in lumea lui incat singurii prieteni pe care ii mai ai ajung sa fie "soarecul" si tastatura...este bine sa iti faci prieteni pe net,dar consider ca mult mai importanti sunt cei cu care te intalnesti fata in fata.....

[snapbacca]58848[/snapbacca]

 

una e sa fii ancorat in realitate,alta sa-ti faci prietenii pe net...

atata timp cat e o metoda rapida de comunicare,poti primi si da raspunsuri la intrebari care te preocupa,asta bineinteles daca persoana de partea cealalta a monitorului e la fel de sincera...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ati fi dispus(a) sa participati la crearea unei retele de emailuri unde oamenii sa poata scrie despre problemele,supararile ,nelinistile lor,primind in schimb incurajari si sfaturi?

Un "lant uman" impotriva indiferentei,rautatii si lipsei de comunicare din societatea de astazi.

V-ati implica?

[snapbacca]58144[/snapbacca]

Da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
una e sa fii ancorat in realitate,alta sa-ti faci prietenii pe net...

atata timp cat e o metoda rapida de comunicare,poti primi si da raspunsuri la intrebari care te  preocupa,asta bineinteles daca persoana de partea cealalta a monitorului e la fel de sincera...

[snapbacca]60455[/snapbacca]

 

 

Niciodata nu mi-am inchipuit cati prieteni (e) poti gasi pe net. Comunicarea este importanta. Dar eu, personal, m-am interiorizat fata de cei din jurul meu. Imi place "lumea" virtuala pe care am creat-o in jurul meu. Stiu, creaza dependenta...Dar nu e o boala. Eu chiar eram timida. Parca nu mai sunt. Mi-e mult mai bine.

 

Netul (+mess) reprezinta un viciu? Ca si fumatul? :tease:"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×