Sari la conținut
Forum Roportal
ade

Prieten dependent de droguri

Postări Recomandate

sal !

 

am o mare problema si nu stiu cum sa procedez asa ca am apelat la voi.

 

am un prieten de 1 an si 5 luni si de curand am aflat ca este dependent de droguri.ma bucur ca a avut incredere in mine si mi-a povestit totul dar cred ca deja e prea tarziu.mi-a zis ca a consumat marijuana,hasis,heroina si cocaina ceea ce e foarte grav pentru ca le-a amestecat.am discutat foarte serios cu el si cu parintii lui si am ajuns la concluzia ca trebuie internat cat mai urgent,zilele astea il si interneaza mama lui care si-a luat liber de la servici tocmai pentru al putea controla mai bine. insa problema mea este alta ; nu stiu cum sa ma port cu el pentru ca este foarte descurajat , crede ca a dezamagit pe toata lumea, ca nimeni nu il iubeste,ca face numai probleme celor din jur,ca la-au parasit toti prietenii(ceea ce este foarte adevarat) la-am auzit vorbind chiar si despre sinucidere.nu stiu ce sa fac ca sa-la incurajez si imi e foarte frica sa nu faca vreo tampenie de genu sa-si taie venele sau sa ia un flacon de pastile ca sa se sinucida.toti mi-au spus sa-la parasesc pentru ca si-a ratat viata dar mie nu mi se pare normal ca acum cand are nevoie de mine sa-la parasesc.nu stiu cum sa ma port cu el in situatia asta , cum sa-la incurajez si cum sa-la conving ca are multe motive sa traiasca ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca undeva in forumul Roportal sa-a discutat extrem de aprins o problema asemanatoare... e bine sa cauti acea discutie, poate te ajuta in vreun fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sal !

 

am o mare problema si nu stiu cum sa procedez asa ca am apelat la voi.

 

......acum cand are nevoie de mine sa-la parasesc.nu stiu cum sa ma port cu el in situatia asta , cum sa-la incurajez si cum sa-la conving ca are multe motive sa traiasca ?

[snapbacca]56890[/snapbacca]

ar fi bine sa-i spui ca sunt o gramada de celebritati care sa-au confruntat cu problema asta si au reusit cumva sa treaca peste asta. Pe de alta parte ar trebui si anturajul incurajat sa nu-la marginalizeze, pentru ca de fapt prejudecatile lor il pot determina sa actioneze in directii neprevazute, in aceste momente nu are voie sa ramina singur. Desigur, nu ma refer la anturajul unde a inceput sa " consume"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am incercat sa le spun prietenilor lui (aia care nu se drogeaza)sa nu-la mai marginalizeze da normal ca nimeni nu mai vrea sa aiba de a face cu el :),oricum ms pentru sfat si ideea cu celebritatile e f buna ,nu m-am gandit, mersi inca o data

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa fii mai aproape de el ca oricand sa ii arati ca are pentru ce sa lupte sa treaca peste acest pas..cred ca tr sa fii mult mai puternica si sa il sustii

 

bafta multa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cumva ar trebui sa fii sursa lui de optimism, sa ii redai viitorul in culori vii daca lupta pentru a se salva.Acest cumva tu stii cel mai bine ce forma poate lua pentru ca il cunosti cel mai bine si stii ce-si doreste. Fa-i un scenariu optimist de viitor, chiar langa tine ,vorbeste-i despre cetitudinea succesului prin vointa si perseverenta. Stiu ca e greu sa fii tu insati asa dar...trebuie sa fii pentru el. Zambeste in prezenta lui, chiar daca nu-ti arde si copleseste-la cu caldura. Daca ii vede pe cei din jur pesimisti si el va fi si mai si. Si nu il lasa singur multa vreme. Singuratatea e calea principala spre depresie.

 

Fii puternica, va fi bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai eu incerc sa ma port cat mai normal da' numa de-zeu stie cat imi e de greu.... :) si de fapt cred ca eu sunt mai disperata ca el.... pai am sa incerc sa fiu optimista macar pentru el.ms

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×