Sari la conținut
Forum Roportal
missby

Chiar e posibil asa ceva?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ciao...am o situatzie delicata shi un pic ciudata.In urma cu un an tatal meu a murit pe knd nici nu am implinit 18 ani.Mama are 50 de ani..a suferit un soc puternic acuma 11 ani knd a murit fratele meu,nu a depasit ink....plus a venit si moartea tatalui meu kre a afectat`o shi mai mult..inafara de probl psihice pe kre le are s-a dat si pe alcool.De la moartea tatalui am lasata`o sa stea acasa....revenindu`mi mie sarcina sa intretzin casa,sa aduc bani,sa merg la sc etc.neavand ink varsta de 18 ani.Ea considera acest lucru firesc shi efortul meu logic,avand in vedere dupa afirmatzile ei k m-a nascut cu scopul de a avea de pe cine traii.au intervenit certurile dupa ce am inceput sa`i reprosez dependentza de alcool knd eu chiar ma chinuiam sa ii fie bine.Propietatea ,adik casa a fost pusa pe numele ambilor parintzi,astazi mi-a venit cu bomba k ea a semnat un act de donatzie shi k peste o luna va venii noul propietar.Este posibil sa imi pierd cei 25% din casa,mostenitzi de la tatal meu decedat..chiar dak nu am facut ink succesiunea dupa el?Poate semna vreun act fara acordul meu,eu fiind majora?

Multzumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ciao...am o situatzie delicata shi un pic ciudata.In urma cu un an tatal meu a murit pe knd nici nu am implinit 18 ani.Mama are 50 de ani..a suferit un soc puternic acuma 11 ani knd a murit fratele meu,nu a depasit ink....plus a venit si moartea tatalui meu kre a afectat`o shi mai mult..inafara de probl psihice pe kre le are s-a dat si pe alcool.De la moartea tatalui am lasata`o sa stea acasa....revenindu`mi mie sarcina sa intretzin casa,sa aduc bani,sa merg la sc etc.neavand ink varsta de 18 ani.Ea considera acest lucru firesc shi efortul meu logic,avand in vedere dupa afirmatzile ei k m-a nascut cu scopul de a avea de pe cine traii.au intervenit certurile dupa ce am inceput sa`i reprosez dependentza de alcool knd eu chiar ma chinuiam sa ii fie bine.Propietatea ,adik casa a fost pusa pe numele ambilor parintzi,astazi mi-a venit cu bomba k ea a semnat un act de donatzie shi k peste o luna va venii noul propietar.Este posibil sa imi pierd cei 25% din casa,mostenitzi de la tatal meu decedat..chiar dak nu am facut ink succesiunea dupa el?Poate semna vreun act fara acordul meu,eu fiind majora?

Multzumesc.

 

 

din cate stiu eu , nici daca erai minora nu putea , mai ales fara succesiune facuta

actul e un fals si-l poti reclama ca atare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, poate dona doar partea de 50% din casa care ii apartine ei. Daca a incheiat actul de donatie pe intreaga casa, actul este ilegal.

Procentajul care ii revine ei din partea de 50% care ii apartine tatalui nu il poate dona pina cind nu se incheie succesiunea.

Trebuie sa te grabesti tu sa demarezi procedeele pentru succesiune, pentru ca tariful perceput de avocat/notar este foarte mic in primele 6 luni -1 an de la deces (nu mai stiu exact cit timp), dupa care creste foarte mult.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In completare,as spune ca si actul de donatie poate fi atacat in instanta si are toate sansele sa fie anulat...ma refer la cele 50% care revin mamei din mostenire.

Pana una-alta, cred ca sunt doar speculatii , ideile cu donatia,ca sa te sperie.Consulta un notar, neintarziat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din casa tie iti revin de drept, in urma mortii tatalui 3/8. Astea reprezinta 3/4 din cele 50% procente pe care le avea tatal tau din casa. Mama ta nu poate dona decat 5/8 , care de drept ii revin ei in urma mortii tatalui. Asa ca cel care a primit donatia e "legat " de tine. Tot ce au achizitionat in cursul vietii ai tai, se imparte in procent egal 50-50%. Din jumatatea tatalui tau, mama are drept la 1/4, iar copiii la 3/4.

http://www.dreptonline.ro/utile/legislatie_succesiune.php

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×