Sari la conținut
Forum Roportal
stoicaviorel

Tepe in constructii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua.

Dupa ce am trecut printr-o experienta traumatizanta in procesul de construire a casei mele, va propun sa infiintam o lista neagra a firmelor de constructii care nu pot, nu vor sau nu se pricep sa-si onoreze obligatiile fata de clientii lor.

Vom ajuta in acest fel o multime de alti oameni sa nu repete experientele noastre negative.

Va propun sa ne postam experientele intr-un mod sumar si organizat, astfel incat sa fie usor de inteles si urmarit de catre cititori.

Desigur ca fiecare user va posta pe propria raspundere informatiile si interpretarile proprii.

Voi incepe eu:

 

firma incriminata: Keops srl din Slatina, jud. Olt

administrator: Mihai Tomescu

domeniu de activitate: constructie case din lemn

Fapte:

Incheie contract de executie casa din lemn, la cheie, cu termen de predare 30 nov. 2007, cu pret de contract ferm.

Incaseaza avans de 10000 euro

Trimite o echipa de muncitori pe care nu o controleaza si coordoneaza nimeni. Ca efect: fundatie mai mica decat in proiect, lipsa hidroizolatie, beton de proasta calitate, ziduri strambe, dimensiuni diferite fata de proiect, aprovizionare aritmica, neindestulatoare.

Nu-si plateste muncitorii ( care nu au contract de munca) si de aici incepe o rotatie permanenta a echipelor.

Trimite regulat situatii de lucrari si solicita bani pentru lucrari pe care abia le incepe dar nu le termina.

In scurt timp am ajuns sa platesc jumatate din lucrare si nici o faza nu este finalizata. Ca sa nu mai vorbim de calitate.

Intreaga "coordonare" si "raspundere" apartin, in fapt, unui muncitor semianalfabet care nu intelege desenele tehnice si nu stie sa foloseasca firul cu plumb, nivela sau sfoara.

La implinirea termenului de predare casa era in faza de structura si cu aproapre 60% din valoare platita.

Dupa alte 5 luni, lucrurile nu evoluasera prea mult, in schimb continuau cererile de bani.

Am fost silit sa reziliez colaborarea si sa continui in regie proprie.

Am ramas cu peste 10000 euro platiti in plus ( fara sa mai discutam de penalitatile de intarziere) si cu o multime de remedieri de facut.

Va stau la dispozitie pentru alte detalii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu l-ai actionat in instanta pentru nerespectarea normelor ?

te-ai grabit sa preiei lucrarea si sa o termini in regie proprie.

suntem in UE....iti zic eu ...il faceai praf daca erai atent.

mai cu seama ca lucreaza cu muncitori la negru fara calificari in domeniu.

Editat de Cristinick
scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Urmeaza si asta. Deocamdata urgenta este sa termin casa, ca-mi naste nevasta peste 2 luni.

Oricum, o sa stau la rand...se pare ca e falit, indatorat la camatari, banci, furnizori, etc.

Cu judecata insa nu rezolvi mare lucru...d'asta sugerez sa deschidem o astfel de lista, sa ne putem informa inainte de a lua teapa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe Tomescu il stiu personal!!are peste 8 miliarde datorii la furnizorii de lemn!!

Ce ai patit tu e o drama!DAR atunci cand te hotaresti sa construiesti!!vezi ce referinte are acea firma.

Din pacate acesta e al 2 lea topic pe 2 forumuri diferite ale dvs,Daca nu ati inaintat nici un proces in instanta sau cel putin o plangere la OPC imi vine greu sa rumeg cele insirate de dvs!!desi stiu exact despre cine e vb!Cu alte cuvinte fara un act doveditor ,Acest topic este DEFAIMARE DE FIRMA POATE CHIAR TOCMAI DE CONCURENTA.

Cu respect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dosarul Ferencz Attila

 

Ferencz Attila

Socc Art Construct

comuna Floresti, sat Luna de Sus, str. Principala, nr. 75, Jud. Cluj

 

Tepe in valoare de peste 100.000 de euro in constructii, este cautat de camatari si de interpol din data de 12 septembrie 2007. A fost condamnat la 15 ani de inchisoare.LK9FE2F44WSYU9U6JMALV31QR.jpg

Editat de fatti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce nu l-ai actionat in instanta pentru nerespectarea normelor ?

te-ai grabit sa preiei lucrarea si sa o termini in regie proprie.

suntem in UE....iti zic eu ...il faceai praf daca erai atent.

mai cu seama ca lucreaza cu muncitori la negru fara calificari in domeniu.

Si cati ani dura procesul..? :)

si sanse sa nu ia nimic..si sa mai fie si dator la avocati.

Nu asta e solutia.

Treaba e sa te interesezi inainte cu cine faci , ce faci..si contractul legalizat la notar, in felul asta il executi silit fara a merge in instanta. :yes:

Si clauze stricte si clare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Urmeaza si asta. Deocamdata urgenta este sa termin casa, ca-mi naste nevasta peste 2 luni.

Oricum, o sa stau la rand...se pare ca e falit, indatorat la camatari, banci, furnizori, etc.

Cu judecata insa nu rezolvi mare lucru...d'asta sugerez sa deschidem o astfel de lista, sa ne putem informa inainte de a lua teapa.

cred ca o sa fim mai multi la coada asta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe Tomescu il stiu personal!!are peste 8 miliarde datorii la furnizorii de lemn!!

Ce ai patit tu e o drama!DAR atunci cand te hotaresti sa construiesti!!vezi ce referinte are acea firma.

Din pacate acesta e al 2 lea topic pe 2 forumuri diferite ale dvs,Daca nu ati inaintat nici un proces in instanta sau cel putin o plangere la OPC imi vine greu sa rumeg cele insirate de dvs!!desi stiu exact despre cine e vb!Cu alte cuvinte fara un act doveditor ,Acest topic este DEFAIMARE DE FIRMA POATE CHIAR TOCMAI DE CONCURENTA.

Cu respect.

a luat atitudine

nu defaimeaza ci expune o situatie

iar tu vii in sprijinul afirmatiilor lui

confirmand cele spuse de el

 

ATENTIE la NEATENTIE!

excroci sunt pe toate drumurile

si aici in bucuresti

sunt firme care incep un proiect de casa

si iti iese alta casa

:blink:

 

nu dau numele inca

vreau sa adun si probele

de netagaduit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

Haideti fratilor sa ii facem ceva lui Tomescu asta de are keopsul sa nu mai pacaleasca si pe altii!

Noi vrem sa il dam in judecata tot pentru tepuire!

E un mincinos ordinar!

Daca mai sunteti pe aici, cei tepuiti de el, haideti sa ne unim si sa il dam toti in judecata!

Macar sa faca puscarie daca nu plateste, dar sa fie pedepsit cumva ca nu se mai poate!

Cine vrea sa ni se alature sa trimita un e-mail pe adresa: elizabeth_tdrn@yahoo.com.

Sunt banii nostri si oriacat de multi sau de putini am avea nu e firesc sa ne fure orice dobitoc... dar daca nu luam atitudine aceasta situatie va perpetua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×