Sari la conținut
Forum Roportal
Alyna

Ce varianta de Linux sa instalez?

Postări Recomandate

Sunt incepatoare si as vrea sa stiu ce varianta de Linux as putea sa instalez ca sa invat si eu despre Linux. Nu prea stiu nimic despre Linux si am vazut ca sunt multe variante si nu stiu care sa o instalez. As vrea o varianta care sa nu fie greoaie si sa ma pot descurca usor in ea fara sa i-mi fac prea mari dureri de cap. As vrea daca se poate o varianta care are si GUI ca sa ma pot descurca si eu in ea. Mersi mult ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fii sigura ca inveti si in acelasi timp ca nu-ti strici calculatorul iti recomand o versiune de Linux pe care sa-o rulezi de pe un Cd bootabil. Eu m-am jucat pana acuma cu 3 feluri din aceste variante:

 

1. canoppix (700 MB, Debian)

2. Damn Small Linux (cel mai mic sistem de operare Linux cca. 50 MB)

3. Mepis (varianta canoppix dar facuta de Americani)

 

Daca inveti Linuxul de pe Cd-urile bootabile o sa-ti fie mult mai usor si n-ai sa traiesti cu teama de a fi stricat ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt un incepator si am rulat damn small linux de pe un cd !live! si e super. daca puteti sa-mi trimite-ti niste linkuri unde as putea gasi tutoriale, ca sa ma perfectionez.

multumesc anticipat ! :(

mail: bobbycvi@yahoo.com

Editat de bobbycvi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SUSE LINUX este unul dintre cele mai bune linuxuri si daca vrei sa inveti ceva din linux merita sa inveti de la cei mai buni.

Editat de TLLL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×