Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Majoritatea oamenilor simte, mai des ori mai rar, ca cineva ajuta, indruma, sfatiueste in mod subtil , dar eficient. Fenomenul a fost asociat cu intuitia, cu influenta unor persoane decedate care incearca sa ajute. Unii zic ca ar fi vorba de ingeri pazitori sau ghizi spirituali.

Aceste prezente se manifesta diferit, in functie de nevoile si constructia fiecaruia. Sunt persoane care colaboreaza cu ghizii lor doar atunci cand au neaparata nevoie, in acest caz prezenta avand de obicei o aparitie spectaculoasa, marcand puternic pe cel in cauza. Alti oameni comunica permanent cu acest ajutor , sfatuindu-se cu el mereu, in probleme simple sau complexe;auzindu-l zi de zi, in fiecare secunda, uneori nemaifacand diferenta intre el si ei insisi. Unii pun totul pe seama intuitiei, ignorand posibilitatea existentei unei prezente care e acolo ori de cate ori e nevoie, totul rezumandu-se la activitati (nu tocmai normale) ale creierului.

Sunt teorii ce sustin ca fiecare om are doi indrumatori, unul negativ altul pozitiv(nu neaparat bun-rau sau diavol-inger), care isi fac simtita prezenta in functie de natura problemelor, starea de spirit a "muritorului" etc.

Ce parere aveti despre existenta acestei "voci interioare" si cata atentie ii acordati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca acest subiect este greu de abordat, nu doar aici pe forum, ci in general. Multi dintre cititori stiu despre ce e vorba, in mare, dar se feresc sa spuna ceva, sa impartaseasca experiente. Care sa fie cauza acestor retineri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Observ ca acest subiect este greu de abordat, nu doar aici pe forum, ci in general. Multi dintre cititori stiu despre ce e vorba, in mare, dar se feresc sa spuna ceva, sa impartaseasca experiente. Care sa fie cauza acestor retineri?

 

Uita-te la semnatura ta...si ai sa vezi cauza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi o idee, dar nu floseste acum. :hi:

Din ce in ce mai multi oameni afla ce inseamna notiaunea de "gardian", pazitor astral. Ar fi interesant sa se scrie aici pareri, sa se descrie experiente, sa ne consultam unii cu altii in vederea obtinerii de informatii folositoare tuturor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce li se dau atatea denumiri sucite. sunt 2 ingeri: unul bun si unul rau. Toata lumea fuge de credinta dar tot acolo ajunge.

 

Revenind, am avut de multe ori senzatia ca de fapt eu vorbesc cu cineva atunci cand meditez, insa sunt prea adancita in ganduri ca sa-mi dau seama care sunt ideile "vocii interioare" si care sunt ale mele. E foarte greu de astfel sa realizez care ganduri imi sunt insuflate de ingerul cel bun sau de cel rau. De obicei imi dau seama dupa fapte daca e bun gandul sau nu...dar deja e prea tarziu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent ce ti se "insufla", tu alegi ce sa faci. Nimic nu se face fara vointa ta, indiferent cat de puternica e fiinta care te indruma. Intr-adevar, de multe ori e greu sa faci deosebire intre vocea ta si cea a gardianului. In general, ghidul tau te ajuta, daca iti pune piedici o face pentru a te intari.

Citisem pe undeva ca e mai usor sa faci diferenta intrand intr-o stare numita "stare alfa", in care omul se afla si atunci cand e la granita dintre somn si starea de veghe. Una din metode era sa stai relaxat, nu conteaza pozitia prea mult, relaxata sa fie, si sa numeri rar de la 100 la 1...fara sa adormi si fara sa urmaresti ceva anume, ca asta reduce relaxarea. De aici, exercitiul se continua in functie de modul de a percepe al fiecaruia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Indiferent ce ti se "insufla", tu alegi ce sa faci. Nimic nu se face fara vointa ta, indiferent cat de puternica e fiinta care te indruma.

 

Bineinteles ca eu aleg...dar conteaza ce aleg. Exista posibilitatea ca ingerul ala rau sa ma manipuleze, sau cum zici tu, sa-mi puna piedici cel bun pentru a ma intari. Dar ca sa treci cu bine de toate astea trebuie sa ai credinta, sau cu alti termeni sa crezi in ghidul tau spiritual si sa nu-l "ranesti", superi.

 

Mda, am facut si exercitiul ala, dar fara sa numar (dar si cand numeri te gandesti, deci e mai bine fara numaratoare), si am observat ca intre cele 2 stari de trezie si somn vorbesc cu cineva, dar din pacate nu sunt prea constienta si nu realizez decat ca in urmatoarea secunda adorm. Alteori ma trezesc de-a binelea si nu-mi aduc absolut nimic aminte. E destul de stresant, pentru ca simt ca sunt niste discutii aprinse care nu se rezuma doar la vorbe, cuvinte in eter, ci au imagini, dinamica. Am observat ca nu vorbesc doar cu o singura persoana, ci sunt mai multe..le vad si fetele...

Ma gandeam daca nu sunt un fel de vise, si nu, nu sunt. Difera mult de vise prin faptul ca nu sunt o plasmuire a imaginatiei mele ci vin din afara.

 

Poate are legatura si cu puritatea sufletului, pentru ca in copilarie ma puteam concentra mai mult asupra acestor discutii, puteam vorbi prin telepatie mai usor..sau poate depinde si de fiecare persoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca tine de puritate. In copilarie probabil aveai mintea mai libera, poate d'aia... In orice faci e necesar sa constientizezi ca nu exista "nu pot", doar "nu vreau" sau "nu stiu".

Cu timpul vei invata sa asculti si sa diferentezi ce spune indrumatorul tau. Zici ca sunt 2 , unul bun si unul rau...Uneori oamenii sunt pusi in situatia de a alege pe cine sa asculte, pot indeparta sau apropia dupa cum doresc. Evident, bine si rau sunt simple concepte...

Editat de Khaarsha

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt adepta lui vreau si pot deci nu se pune problema

 

numai ca nu stiu daca erau doar 2 persoane ca sa zic ca erau doar ingerii mei...parea ca si cum sunt intr-o comunitate ...

 

cred ca in starea accea esti la un alt nivel si esti capabil sa "receptionezi" pe altii care sunt in aceeasi stare cu tine...dar deja intru in telepatie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm, vociile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×