Sari la conținut
Forum Roportal
knight28

Problema instalare Windows XP pe Laptop

Postări Recomandate

Am si eu o problema am un laptop Toshiba L40-17T care am WIndows Vista Home Premium p el instalat si am vrut sa instalez Windows Xp Sp2 dupa ce am botat cd-ul cu Windowsul , dupa incarcarea driverelor mi-a dat o eroare

 

 

Setup did not find any hard disk drivers installed in your computer

Make sure any hard disk drives are powered on and properly connected to your computer and that any disk related hardware configuration is correct this may involve running a manufcturer-supplied diagnostic or setup program.

 

 

iar jos scria pres F3 to exit setup si intra in windows

 

Faza e ca nu am Floppy la laptop.

Cine ma ajuta si pe mine sa imi spuna cum sa instalez Windowsul XP ??

Editat de knight28

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai cumva disk SATA? Cand booteza de pe CD scrie la un moment dat ceva in genul "Press F6 ... " Atunci apesi F6 si bagi CD-ul cu driverele de disc... Sau vezi prin BIOS daca nu stie sa faca ceva emulare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da am Hard Disk SATA si am aveam kit-u lde instalare de la Windows Xp si am introdus in kit-ul de instalare Driverele SATA siam incercat sa-l instalez normal dar tot n-a vrut nici asa

 

Cum rezolv problema ca imi trebuie neaparat sa instalez Windows XP ??

Editat de knight28

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da le-am introdus in kitul de instalare dar nu cred ca am facut bine

Dp Mass Storage cica sunt driverele

stie vineva cum pot sa remediez problem asta ?

Editat de knight28

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce vrei sa spui cu "le-am introdus in kit-ul de instalare". Ai apasat F6 si le-ai introdus? Cand se incarca de pe CD, dupa ce afiseaza ecranul albastru, urmareste mesajele de progres afisate pe o linie alba, in partea de jos a ecranului.. O sa vezi mesajul "Press F6 .. " nu mai stiu exact ce zice, dar e explicit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am introdus in kit-ul de instalare cu niste programe Dp Base ,Windows Unattended CD Creator si DP Mass Storage din care DP Masstorage cica ar fi Driverele Sata dar n-a mers uite zimi tu ce drivere sa iau si sa le integrez in kit-ul de instalare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am de unde sa-ti dau driverele; verifica ce placa de baza ai si mergi pe site-ul fabricantului si descarca driverele pentru controlerul SATA. Le decompresezi si le copiezi pe un CD. Pe urma lansezi instalarea XP-ului si cand zice sa apesi F6 sa bagi driverele, apesi F6 si bagi CD-ul respectiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai trebuie sa scriu iara cu nero si sa-l fac bootabil pe ala cu driverele dar nu stiu daca o sa ruleze installerul ca este exe banuiesc setupul de install

Editat de knight28

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×