Sari la conținut
Forum Roportal
Cristi^

MTBF

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiti cumva programe ce masoara perioada de functionare si a altor componente [cd-rom, procesor] Sau numai la Hard disc se poate lucru asta. Am vazut la un soft ca citeste zilele de functionare [vezi atasament] si mi sa parut interesant sa aflu si la un CD-rom. Ce ziceti de temperatura? Trece vara Hdd-ul asta si inca e pus in carcasa ventilata. Vara atinge 54-56 sau chiar peste [western digital caviar 160 gb SATA]

Editat de Cristi^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati stiu ca mesajul meu nu ar trebuie sa fie aici....dar am cerut ajutor si in alta parte si nu am primit:((...si nevoie urgent de imprimanata.....problema mea suna cam asa: cand am cumparat imprimanta(Canon iP1300) am avut un cartus negru plin..apoi cand s-a terminat am incarcat cartusul cu cerneala....si nu-mi merge, imi arata cartusul gol desi eu l-am umplut cu cerneala....si mi s-a spus ca trebuie sa fac o resetare la imprimanata...iar in manual nu scrie nimic....si as vrea sa-mi spuna cineva pasii pe care trebuie sa-i urmez pt resetare....multumesc aniticipat....si scuze ink o data

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intreb de unde scot ei informatia respectiva. Cum se numeste aplicatia?

Este un program care la instalat in calculator de monitorizare a hard-discului numit [Hard Disk Sentinel]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intreb de unde scot ei informatia respectiva. Cum se numeste aplicatia?

E o chestie de monitorizare care se cheamă S.M.A.R.T. si care e inclusă din constructia hard-disk-ului. Toate programele asa-zis "destepte" citesc informatia chiar de acolo. Aplicatia de monitorizare are legatura cu uzura normala a hard-ului, cele mai multe defectări reale sunt accidentale si nu sunt anticipate de către aplicatie, din păcate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×