Sari la conținut
Forum Roportal
Cela

Comparatie intre Budism si Crestinism

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aloooooooooooooooooo?!?!! Cred ca multe din aceste discutii nu ar mai aparea daca noii veniti pe forum ar citi mai intai REGULAMENTUL ROPORTALULUI!!!

 

Editat de spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In crestinism salvarea nu vine din jertfa lui Christos.
imi pare rau dar aceasta afirmatie arata ca nu cunosti prea bine crestinismul.
Metoda difera dar destinatia este aceeasi.

iar aceasta imi arata ca nici despre budism nu stii prea multe.

 

no offence

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi pare rau dar aceasta afirmatie arata ca nu cunosti prea bine crestinismul.

 

iar aceasta imi arata ca nici despre budism nu stii prea multe.

 

no offence

[snapbacca]56447[/snapbacca]

 

 

O fi asa cum spui tu. De 2000 de ani oamenii au interpretat in mii de feluri invataturile lui Isus. Asa ca nu vad de ce noi doi am avea aceleasi pareri... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil esti foarte incantata de logica imbatabila si de exprimarea sofisticata pe care le manuiesti, recunosc, cu multa dibacie, dar cu o inversunare demna de o cauza mai nobila . Si mai cred ca iti place sa te auzi vorbind(la modul cel mai concret al expresiei).

Pe de alta parte, am remarcat ca ai raspuns atacurilor cu o gentilete care, vrei-nu vrei, amintesc de...budism.

Trec la subiect.

In afara unor analogii in evolutia istorica, ce au cele doua religii in comun? Ele ofera raspunsuri (solutii) adecvate pentru doua premise total diferite. Ptr buddhism: eterna renastere in samsara conform legii karmice. Ptr crestinism: viata (unica) se continua intr-un iad etern. Buddha ne scapa de renastere, Cristos de focul iadului. Doua probleme diferite, doua solutii de asemenea diferite. Ce e de comparat?

Daca esti asa de libera in gandire de ce citezi mereu din 'greii' culturii?

Apropo de neghiobi(neinspirata categorisire), iti amintesc unul din ei: Petre Tutea. Un neghiob crestin!

(Neputinta de a adera se intalneste si la Lucifer, nici el nu a putut sa accepte statutul de aderent asa ca a pus de o razvratire).

Cat despre lautarii care dau fuga la buddhism ca la Mall, ce sa mai vb...Exprimare aroganta. Enescu (si el neghiob crestin) il ducea uneori pe Menuhin la o terasa(restaurant , ceva asemanator) ca sa ia lectii de virtuozitate de la un scripcar. Nu i-o fi spus nimeni ca e un simplu lautar !?! Cred ca s-au compromis amandoi. :P

Stiinta e si ea un act de credinta, implica ideea ca realitatea inconjuratoare poate fi descrisa logico- matematic, in ce masura insa reprezentarea astfel obtinuta reda realitatea insasi?(Harta nu e tot una cu teritoriul).

Continuand rationamentul oamenii de stiinta sunt si ei niste neghiobi deoarece adera cel putin la ideea de mai sus .

As mai avea multe de spus(ex. fenomenul constiintei.), dar nu am convingerea ca vei mai intra pe acest forum. Daca totusi vei citi asta am o rugaminte: citeste scurta povestire despre maestrul zen, profesorul universitar si ceasca de ceai.

Pare scrisa special pentru tine! :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil esti foarte incantata de logica imbatabila si de exprimarea sofisticata pe care le manuiesti, recunosc, cu multa dibacie, dar cu o inversunare demna de o cauza mai nobila.

 

Gresesti, nu e vorba de nici o

Editat de Cela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt placut surprins de rapiditatea cu care am primit replica. Trebuie ca am ceva noroc.

Am sa incep cu o scuza. Nu a fost in intentia mea sa te ofensez in vreun fel cu inceputul mesajului anterior. Este doar imaginea pe care TU o creezi (dupa cum spuneai si altii au vazut incrancenare in demersul tau comparativ). Faptul ca si tu m/ai etichetat cred ca este un bun instrument de autocunoastere ptr mine( cati dintre cunoscuti isi permit sa ne spuna ca suntem stupizi sau inconsecventi in gandire?).

Cum ai dedus ca sunt superstitios? Pentru ca nu cred in capacitatea gandirii de a penetra legile fizicii in detaliile lor cele mai intime?( Cat despre Lucifer, avem aceeasi parere, e un personaj mitologic, ce altceva sa fie?! ) Mecanica cuantica e plina de (aparente) contradictii care ne depasesc logica asa cum a ramas ea descrisa de la Aristot incoace.

Sigur, e doar o parere, nici macar originala, dar nu schimbul de pareri este logica oricarui forum?

Resentimente fata de sceptici ? Gresit, pe mine chiar ma intereseaza o alta parere, e o ocazie de a iesi din propria perspectiva.

Istorioara de care am amintit nu e scrisa pentru invatatii care resping religia, ci pentru invatatii care, inchistati in multimea cunostintelor pe care le poseda, nu sunt capabili sa faca un schimb de idei sau sa incerce sa vada lucrurile din punctul de vedere al celuilalt. Nu. Ei trebuie sa si le impuna. Asa ca tine.

Ca doar esti perfecta, nu? Te felicit, ai atins starea de Buddha!

 

In treacat fie spus, intre zen si onirism nu e nici o legatura. Meditatia de tip zen respinge ferm orice forma de alunecare a constiintei spre zona oniricului. Un proverb zen spune: daca iti apare in fatza diavolul, da/i zece lovituri de batz; daca iti apare in fatza Buddha, da/i zece lovituri de batz;

 

Un sfat amical : nu mai face pe avocatul buddhismului inainte de a/l cunoaste( Eliade a avut bunul simt intelectual de a/si apropia filozofia indiana la ea acasa pentru o mai mare acuratete ) . Folosesti termenul buddhism la modul general, fara sa tii cont de diferentele semnificative intre Theravada si Mahayana. Arhatul (notiune din buddhismul de sud, Theravada) este sfantul buddhist, tzinta practicii solitare a calugarilor budisti, care (arhatul)nu urmareste nicidecum eliberarea celorlalti, asa cum intentioneaza un Bodhisattva care renaste din compasiune pentru celelalte fiinte(specific curentului Mahayana ), apud The Seeker's Glossary of Buddhism, editia 2003.

Gassho!!! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot schimbam informatii, ma simt dator, pentru obiectivitate, sa semnalez inca o inadvertenta (intre multe altele) de data aceasta de cronologie :

- inceputul sec. VI Bodhidharma introduce buddhismul Cha'n in Japonia

- 805 en Saicho introduce scoala Tendai si un an mai tarziu Kukai face acelasi lucru cu secta Shingon

-1175 buddhismul se transforma RADICAL prin invataturile lui Honen (1133-1212), continuate si implinite in scoala Jodo Shinshu de catre discipolul sau, Shinran Shonin

Cand acestia doi (vb de anul 1207) erau exilati pentru reforma lor - Honen in Sanuki , Shinran in Echigo- Nichiren(1222- 1282) nici nu se nascuse!

Iar reusita economica a Japoniei nu as pune-o pe seama "reformei" lui Nichiren ci pe a Zenului Rinzai, religia samurailor si a nobililor, care a dus la creatii sublime in toate aspectele vietii , de la ikebana la cha-no-yu, de la budo gradinile japoneze( cu verdeata sau cu nisip, acestea din urma invitand la meditatii asupra ideii de impermanenta etc.), de la arta culinara la agricultura si, nu in ultimul rand , la BUSHIDO . Acestea, mai degraba , pot explica morala muncii in aceasta tara.

 

Daca vrei sa fii libera, inceteaza de a/l mai imita pe Emil Cioran,"scepticul(ca si tine )de serviciu al acestei lumi in agonie". Te/ai gandit vreodata in ce masura esti un produs(conditionat, necesar) psihofiziologic, social si cultural? In ce masura esti conditionata de zonele ascunse ale psihicului? Incearca un raspuns la C.G. Jung si nu numai la el. Asta daca nu cumva te deranjeaza ca si el "nota cu minutziozitate detaliile aberatiilor lui onirice". Nu stiu cum statea cu polutiile si nici nu ma intereseaza. :D

Cat despre abstinenta stupida a calugarilor, iti recomand sa citesti parerea lui Mircea Eliade despre o tema mult mai sensibila, aceea a canibalismului ritualic. Nu a scris nimic batjocoritor , ci a reusit sa inteleaga esenta metafizica a actului. Asta ar trebui sa faci si tu.

 

Cum ti/a venit nastrusnica idee ca buddhismul este un produs indo-european ?

Cum putea Demetrios , din nordul Afganistanului sa influenteze o religie care la acea dat avea 250 ani si deja migrase pe la 250 BC fara ajutorul lui, ci cu al lui Mahinda, (fiul lui Asoka) in Sri Lanka si tarile apropiate, unde apare mai tarziu, in pali, sinteza apocrifa Tipitaka? (Eliade cita des din Dhiga Nikaya, nu ti/ar strica sa le citesti si tu).

Dupa surse care te rog sa ma crezi ca nu sunt brosuri de taraba, primul european trecut la Buddhism pe la 160- 150 ien este Milinda , rege de origine greaca , convertit in urma conversatiilor avute cu Nagasena, conversatii redate in Milindapanna. Adica influenta a fost un pic invers. Totusi, influenta greceasca ar fi, dar in arta , cea de la ghandara, in realizarea statuilor lui Buddha...

Interesanta obs cu privire la aparitia Mahayana, ai surse demne de incredere ? Eu nu am intalnit inca asa ceva , dar sunt dispus sa accept ideea daca precizezi sursa. Nu sunt perfect, dar ma tratez(precis ai un comentariu acid de facut aici:P).

 

Trecand acest topic lung m/am gandit in primul rand la altii care citesc si care ar putea intelege stalcit buddhismul din textul tau plin de erori cu sau fara voie.

La sfarsit afirm raspicat: nu sunt pro-buddhist si nici anticrestin. Incerc sa mentin prezentarea acestei religii

"exotice" in limitele informatiilor corecte. Insa singurul lucru exotic pe aici e prezentarea ta.

 

P.S. Daca Emil Cioran a scris vreodata reinoit(" pentru a re

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mecanica cuantica e plina de (aparente) contradictii care ne depasesc logica asa cum a ramas ea descrisa de la Aristot incoace.

 

Iti sugerez sa citesti o biografie a lui Newton, sau o carte de istorie a fizicii epocii lui si a celor dinaintea lui, ca sa vezi ce "contraadictii" chinuiau acei mari si importanti oameni, si nu un an-doi, ci zeci de ani. Departe de a fi o dovada a incapacitatii intelectului uman de a patrunde misterele naturii, aceasta este cea mai buna dovada a puterii sale imense, intrucat acest tipar se repeta la nesfarsit. Ca o persoana care in mod natural m-a preocupat acest lucru (sunt absolventa de fizica), pot spune ca situatia de azi este incredibil de comoda si plina ed spernata in comparatie cu aceea a altor vremuri, ep care profani ca tine sigur le-ar categorisi ca "glorioase".

Editat de Cela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot schimbam informatii, ma simt dator, pentru obiectivitate, sa semnalez inca o inadvertenta (intre multe altele) de data aceasta de cronologie :

- inceputul sec. VI Bodhidharma introduce buddhismul Cha'n in Japonia

 

Daca tot te framanta at

Editat de Cela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×