Sari la conținut
Forum Roportal
Alexeevna

Torturarea unui c

Postări Recomandate

Probabil ati aflat si voi ca in 2007, artistul Guillermo Vargas Habacuc a luat un caine, l-a legat de un perete intr-o galerie de arta si l-a lasat sa moara, lent, de foame si sete. Intre timp, vizitatorii priveau si admirau lucrul acesta.

 

Mai multe detalii si poze,aici:

http://ionut.ecosapiens.ro/fii-schimbarea-...o-vezi-in-lume/

 

Asociatia Biennale Centroamericana di Arte a hotarat ca ceea ce a facut artistul era arta ( :) ) si a propus ca acest lucru sa fie realizat din nou in 2008.

 

Acest lucru se poate impiedica(nu stiu cat de mult),prin strangerea de semnaturi,aici: http://www.petitiononline.com/13031953/petition-sign.html

 

Am primit acest link in urma cu cateva saptamani,si de fiecare data cand citesc,nu-mi vine sa cred ca exista asemenea oameni cu ... apucaturi de animale salbatice. :jester:

 

parca exista o asociatie pt. protectia animalelor...unde era??? :jester:

Editat de mica_curioasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oribil si abominabil. Asta nu este arta, este cruzime pura. Ala nu este un artist, ci un decerebrat, care s-a gandit sa socheze, sa sparga el tiparele, sa aduca o noua dimensiune intunecata artei. S-au terminat formele de manifestare artistica, si iata unde a ajuns si, normal, au fost si aplaudaci care... au admirat inumanul.

Sunt curioasa sa aflu reactia lui la reactia celor ce "nu au inghitit pastila".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
s-a gandit sa socheze, sa sparga el tiparele, sa aduca o noua dimensiune intunecata artei.

Exact.

 

Mai grav este lipsa de reactie a auditoriului prezent la fel si fel de porcarii, auditoriu care nu are curajul sa plece sau chiar sa huiduie o asa zisa opera de arta. Asta pentru frica de a nu fi ridicol, you cant fuck with the art, right?

Sub obladuirea cuvantului arta se gasesc de foarte multe ori niste prostii. Do not fear.

 

Dar eu sunt curios cine a apreciat asa ceva si cam ce a avut de spus spre lauda...artistului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact.

 

Mai grav este lipsa de reactie a auditoriului prezent la fel si fel de porcarii, auditoriu care nu are curajul sa plece sau chiar sa huiduie o asa zisa opera de arta. Asta pentru frica de a nu fi ridicol, you cant fuck with the art, right?

Sub obladuirea cuvantului arta se gasesc de foarte multe ori niste prostii. Do not fear.

 

Dar eu sunt curios cine a apreciat asa ceva si cam ce a avut de spus spre lauda...artistului.

 

Touche!

Ok, el e dus cu pluta, a pierdut contactul cu realitatea, in cautare de celebritate si inedit, s-a gandit sa sacrifice un animal, dar restul, cei care au vizitat expozitia, ce au avut de spus?! Ah, pardon, cum ai spus si tu, "le-a fost rusine" ca s-ar putea sa fie catalogoati drept profani in ale artelor, si au inghitit, ba mai mult, probabil ca au spus "oh, ce experienta interesanta! O noua bariera a fost doborata! Oh, cat curaj!", dupa care s-au dus acasa, incercand sa priceapa ce s-a intamplat in ultima ora din viata lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Touche!

Ok, el e dus cu pluta, a pierdut contactul cu realitatea, in cautare de celebritate si inedit, s-a gandit sa sacrifice un animal, dar restul, cei care au vizitat expozitia, ce au avut de spus?! Ah, pardon, cum ai spus si tu, "le-a fost rusine" ca s-ar putea sa fie catalogoati drept profani in ale artelor, si au inghitit, ba mai mult, probabil ca au spus "oh, ce experienta interesanta! O noua bariera a fost doborata! Oh, cat curaj!", dupa care s-au dus acasa, incercand sa priceapa ce s-a intamplat in ultima ora din viata lor.

Mhm.

Ceea ce aduce circumstante agravante cazului in sine.

 

auditoriul e la fel de prost ca si omul asta de "arta"

Il depaseste chiar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact.

 

Mai grav este lipsa de reactie a auditoriului prezent la fel si fel de porcarii, auditoriu care nu are curajul sa plece sau chiar sa huiduie o asa zisa opera de arta. Asta pentru frica de a nu fi ridicol, you cant fuck with the art, right?

Sub obladuirea cuvantului arta se gasesc de foarte multe ori niste prostii. Do not fear.

 

Dar eu sunt curios cine a apreciat asa ceva si cam ce a avut de spus spre lauda...artistului.

auditoriul e la fel de prost ca si omul asta de "arta"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Vargas, 32, said he wanted to test the public's reaction, and insisted none of the exhibition visitors intervened to stop the animal's suffering. He refused to say whether the animal had survived the show, but said he had received dozens of death threats."

 

Sursa

 

Deci, sa lamurim o treaba: a adus un caine bolnav, l-a tinut legat timp de 3 ore, si prin asta a incercat sa testeze publicul, INSA, atentie mare, NU a permis nimanui sa se atinga de el.

 

Adica eu vreau sa vad cum reactionati voi in fata inumanitatii, insa daca observ ca doriti sa luati atitudine, va interzic asta. Tare, ce sa mai spun.

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×