Sari la conținut
Forum Roportal
ana0nyma

Facultatea Romano-Americana

Postări Recomandate

fiind din provincie m-ar interesa sa locuiesc in camin, aveti idee cat e p luna?

 

 

La inceputul anului era 600 RON pe luna, nu stiu daca cu mancarea inclusa sau mai trebuie sa platesti inca 200 RON .

 

Nu cunosc facultatea, pot doar sa-ti spun parerea unui profesor al meu care avea ore si la romano-americana:

"studenti foarte slabi, dom'le" (profesor de drept)

Personal iti recomand sa urmezi o facultate de stat.

 

 

Nu conteaza cum sunt studentii ... Conteaza cum sunt profesorii ... Majoritatea profesorilor sunt foarte buni . De exemplu la drept avem ca profesor pe rectorul si decanul facultatii de stat, pe rectorul academiei de politie si altii .

 

Or fi studentii slabi dar tu daca vrei sa inveti ai de la cine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cunosc facultatea, pot doar sa-ti spun parerea unui profesor al meu care avea ore si la romano-americana:

"studenti foarte slabi, dom'le" (profesor de drept)

Personal iti recomand sa urmezi o facultate de stat.

mc de sfat, o sa il urmez, am aflat mai multe de la cineva care e acolo si mi-a zis k se cheltuiesc o gramada de bani si k nu e cine stie ce facultate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare m-am bagat si eu in topicul vostru pentru ca sunt studenta la ROmAno Americana si sunt f f f nervoasa de sistemul lor...e cea mai nasoala facultate din toate....sunt f f f multi studenti nedreptatiti acolo..asa este cu sistemul de notare cu 8 in seminar medie nu mai intri in examene da dak intri in examene e cel mai aiurea...esti notat cu ochii inchisi ....de ex noi lucram in echipa la ex...k toti studentii aceeasi lucrare cu punct si virgula, grile rezolvate la fel ...note total diferite de la 4 la 8 si tot asa...taxe f mari la restante..profesorii 2 sunt f detreaba in rest toti cauta spaga...la licenta e groaznic nu prinzi un prof calumea sa te ajute la lucrare si secretarele am avut una super faina in anul 2 stia tot anul pe numele mic...in rest te duci de 100 de ori sa-ti iei o nota de la ex de acu 4 sapt...nu vreau sa para o parere unicat ..sper sa mai scrie si altii care au probleme f f mari...sper sa nu mai mearga nimeni acolo..sunt f f multi care se transfera..mai bine la taxa la o facultate de stat decat la una particulara ...ce sa zic de invatat daca ai timpe cursuri e ok...da sunt f f hapsani dupa bani...si sunt sute de elevi care nu sunt promovati doar ca sa plateasca taxe la restante...restanta e 25 de euro si creditul de 50..si profesoriii au 25% - 40% din taxa...

anyway..bafta si aveti grija acu mi-am zis si eu offul am licenta si examene in 2 zile si abia astept sa skp de ei..am avut peste 9 la bac si puteam sa ma duc la o faculta de stat ..din pacate in romania ink se invata bine la stat nu avem sistem de educatie performant ..bafta la toti,, :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...esti notat cu ochii inchisi ....de ex ... toti studentii aceeasi lucrare cu punct si virgula, grile rezolvate la fel ...note total diferite

C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alege o Facultate cu specializari acreditate, din cate stiu, Romano-Americana sta cam prost la capitolul asta...

 

Paul Brathl, o facultate de stat nu-ti acorda neaparat privilegiul de a invata pe gratis, exista si locuri cu taxa acolo, un numar dublu fata de cele de la buget! Cred ca singura diferenta e ca restantele nu costa atat de mult ca la o facultate particulara...Taxa anuala, in schimb, e ceva mai mare...Si daca nu gasesti specializarea respectiva la particulare, ramai la taxa intr-o facultate de stat daca iti doresti sa studiezi ce ai ales...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Paul Brathl, o facultate de stat nu-ti acorda neaparat privilegiul de a invata pe gratis, exista si locuri cu taxa acolo, un numar dublu fata de cele de la buget! ...

Nu despre taxa de facultate vorbeam eu, ci despre "taraba cu diplome" care a devenit in momentul de fata invatamantul romanesc. Iar acreditarea universitatilor particulare a fost momentul inaugural al acestui sistem.

Am ajuns ca oameni care au fost trecuti "de mila" in scoala generala, au facut scoala profesionala si apoi liceul la seral, sa-ti fluture o diploma de facultate pe la nas.

V-a placut cum i s-a inchis gura domnului profesor de romana care a sesizat ca a avut cel putin 13 lucrari identice de corectat la bacalaureat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu despre taxa de facultate vorbeam eu, ci despre "taraba cu diplome" care a devenit in momentul de fata invatamantul romanesc. Iar acreditarea universitatilor particulare a fost momentul inaugural al acestui sistem.

Am ajuns ca oameni care au fost trecuti "de mila" in scoala generala, au facut scoala profesionala si apoi liceul la seral, sa-ti fluture o diploma de facultate pe la nas.

V-a placut cum i s-a inchis gura domnului profesoir de romana care a sesizat ca a avut cel putin 13 lucrari identice de corectat la bacalaureat?

 

 

E interesant ca acum dl profesor, membru de partid, e suspectat ca avea un cui impotriva ministrului educatiei, care ii este coleg...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am terminat URA si plangerile astea cu "se lasa restantieri pt a strange bani este o aberatie"

Am invatat, am trecut.........nu am invatat, am mers in restanta.

Toti plozii de bani gata urla "avem restante.......eu stiu ca am facut de un 5"

Poate ai facut exact de 4. Si cine nu merge la cursuri si seminarii la unele materii ( se dau teste in timpul semestrului, referate, studii de caz), are note mai mici chiar daca in examen are 10. Se face o medie. Unele persoane se simit ca la FF acolo. Vin doar in sesiune si URLA ca nu au trecut.

RUSINE

 

Cine vrea sa termine facultatea doar pt hartie sa mearga la SPIRU. Teste grila peste tot cu rezultate publicate pe un forum inainte de examen si uite "licentiatul" Sunt multe probleme si pe la URA dar tampeniile astea "ne lasa restantieri desi am facut" ma omoara. Veneau "studenti" la cursuri si scriau doua fraze si dupa "de ce nu am trecut"

 

 

Daca vrei sa inveti ai toate sansele. profesorii sunt de la ASE si alte universitati de stat. Au si ore de consultatii ( daca nu ai inteles la curs sau seminar mergi la ore de consultatii si ti explica personal ) Eu aveam o colega care nu trecea pe la seminarii si mergea la orele astea de consultatii sa inteleaga tot ce dorea )

 

Normal ca nimeni nu se intereseaza de astea ; majoritatea niste plozi de bani gata care urla "eu bag atatia bani in uiversitatea asta si ei bip bip" Daca este ceva cu adevarat rau aici, sunt taxele destul de mari si fitzosii astia de vor sa treaca examenele doar pt ca sunt la particulara si au scris doua fraze" Mai raman si repetenti dar prea putini pentru cat ar merita

 

 

ps: este UNIVERSITATEA Romano - Americana, nu facultatea......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, in primul rand este Universitatea Romano-Americana, si nu facultatea...multi care au scris pe topicul asta asa ceva, ar fi trebuit deja sa stie sa faca diferenta dintre universitate si facultate, dar ma rog...buun, trecem mai departe... Eu sunt studenta la URA si sunt foarte mandra de acest lucru, in ciuda speculatiilor. Recunosc insa, ca anul acesta m-am inscris si la o facultate de stat din simplul motiv ca imi place, dar si ca m-am saturat sa imi spuna toata lumea ca nu am fost capabila sa fac o facultate de stat (desi la capitolul cunostinte, sunt cu mult peste multi).

Sa va spun sincer, eu chiar am invatat la URA. Spun am invatat pentru ca acum lucrez si imi este foarte greu, asta vazandu-se la examene, ca deja am primele 2 restante din viata de student, iar in anul I aveam note majoritatea de 10. Deci, de facut carte se face numai daca vrei.

Nu vreau sa imi exprim opinia acum despre alte univeristati particulare pentru ca nu as vrea sa ma pripesc in afirmatii.

Doar atat vreau sa mai spun: exista studenti de la particulare cu MULT peste studentii de la stat (si ma pot numara si eu printre primii :haha: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, in primul rand este Universitatea Romano-Americana, si nu facultatea...multi care au scris pe topicul asta asa ceva, ar fi trebuit deja sa stie sa faca diferenta dintre universitate si facultate, dar ma rog...buun, trecem mai departe... Eu sunt studenta la URA si sunt foarte mandra de acest lucru, in ciuda speculatiilor. Recunosc insa, ca anul acesta m-am inscris si la o facultate de stat din simplul motiv ca imi place, dar si ca m-am saturat sa imi spuna toata lumea ca nu am fost capabila sa fac o facultate de stat (desi la capitolul cunostinte, sunt cu mult peste multi).

Sa va spun sincer, eu chiar am invatat la URA. Spun am invatat pentru ca acum lucrez si imi este foarte greu, asta vazandu-se la examene, ca deja am primele 2 restante din viata de student, iar in anul I aveam note majoritatea de 10. Deci, de facut carte se face numai daca vrei.

Nu vreau sa imi exprim opinia acum despre alte universitati particulare pentru ca nu as vrea sa ma pripesc in afirmatii.

Doar atat vreau sa mai spun: exista studenti de la particulare cu MULT peste studentii de la stat (si ma pot numara si eu printre primii :haha: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×