Sari la conținut
Forum Roportal
HellenaJ

Boala Paget

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In Noiembrie a fost descoperita o forma rara de cancer la san.O doamna a descoperit o eruptie pe sanul sau,similara cu cea a unei mame tinere care de abia a nascut.Pentru ca mamografia nu indica nimic deosebit,doctorul a tratat-o cu antibiotice ca pentru o infectie.Dupa doua serii de tratament cu antibiotice continua sa-i fie rau;atunci doctorul a trimis-o sa faca o noua mamografie.De aceasta data i-a aparut o masa de tesut atipic.Biopsia a scos in evidenta un tesut malign care crestea repede.A fost inceputa chimioterapia pentru ca tumoarea sa fie localizata;interventia chirurgicala a reusit;o noua runda de chimioterapie;radiatii.Dupa aproape 9 luni de tratament intens ea a fost considerata sanatoasa.A trait un an cu fiecare zi foarte plina de viata.Cand cancerul i s-a reintors in zona ficatului,ea a inceput 4 tratamente si a decis ca vrea sa aiba o viata de calitate,nu efecte post-chimio.Ea a trait 5 luni deosebite,in care si-a planificat fiecare detaliu al ultimelor zile.Dupa cateva zile in care a avut nevoie de morfina a murit.Ea a lasat acest mesaj pentru a fi transmis femeilor de peste tot:

Femei,va rog fiti atente la orice nu este normal si insistati sa primiti ajutor cat mai repede posibil.

Boala Paget este o forma rara de cancer la san si apare in exterior,pe sfarc sau in zona sfarcului.Apare ca o eczema care mai tarziu devine o leziune cu o crusta ca o linie exterioara.Eu nu am dorit sa ma suspectez de cancer la san,dar a fost.Sfarcul meu nu mi s-a parut ca imi arata ceva deosebit,dar eczema ma deranja,asa ca am fost la doctor pentru ea.Uneori ma manca si era ca un punct dureros,dar alteori nu-mi arata nimic deosebit.Era urata si o pacoste,si nu am putut sa scap de ea cu nici o crema prescrisa de medicul meu si nici de dermatologul care tocmai imi rezolvase o dermatita la ochi.Acestuia i s-a parut o mica tumoare dar nu m-a avertizat ca ar putea fi canceroasa.

Acum,eu nu suspectez toate femeile care au o leziune sau o eczema pe sfarc sau in jurul sfarcului ca asta ar putea fi cancer la san.Startul meu a fost ca un cos rosu pe aureola din jurul sfarcului.Una din cele mai mari probleme cu aceasta boala este ca aparitia simptomelor poate fi inofensiva,nevinovata.Este frecvent perceputa ca o inflamatie,infectie a pielii,conducand la o nenorocita intarziere in detectare si tratare.Care sunt simptomele?

1. O roseata persistenta,maloasa si formand o crusta pe sfarcul dumneavoastra,cauzand mancarime si arsura(Am stabilit:nu m-a mancat si ars mult si nu am avut supuratie;am fost constienta de asta,dar era o crusta ca o linie pe o parte.)

2. O buba pe sfarc care nu se mai vindeca(A mea a fost pe aria din jurul sfarcului.)

3. De obicei numai sfarcul este afectat.Cum este diagnosticat?Doctorul dumneavoastra va face o examinare si va va sugera sa faceti o mamografie la ambii sani,imediat.La orice roseata,mancarime,crusta,inflamatie a pielii,doctorul dumneavoastra ar putea sa va suspecteze de cancer daca aceasta problema este doar la unul din sani.Apoi ar trebui facuta o biopsie pentru a fi sigur de asta si a vedea ce este de facut mai departe.

Cancerul meu de san s-a intins si a facut metastaze la oase dupa doza de chimioterapie,28 de tratamente cu radiatii si cu Tamaxofin.Daca acest cancer de san ar fi fost diagnosticat de la inceput,el nu s-ar fi intins asa..

Acest mesaj este bine sa fie luat in serios!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate mai exista si o Boala Paget a oaselor nu numai cea mamara. are evolutie cronica si afecteaza

coloana, pelvisul,craniul,femurul,humerusul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×