Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Stefan cel Mare si Sfant?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:mda: Cred ca unul din noi doi e turc :fool: Ia explica'te mai bine ca eu vb cat se poate de serios,dar poate ca nu ma intelegi tu,sau... am io o problema ... :cry:

eu as merge pe a doua varianta... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bay, din cate am auzit eu (deci sunt doar chestii auzite, nu am informatii/concrete, nu am citit cronici) Stefan cel mare si Sfant asta avea obiceiul sa se imbete rau de tot dupa fiecare batalie castigata, ba mai mult, "dadea ospetze strasnice", adica facea chefuri de chefuri, regula aproape toate femeile cat de cat frumoase de prin/pe langa Curtea Domneasca si ca sa fie tacamul complet, ii mai zbura si capul cu securea la cate unui boier sau curtean prezent la chef daca i se parea ca il contrazice co chestie, nu ii turna vin bun in pahar, nu radea la bancul lui sau...pur si simplu daca nu-i placea fatza lui... :fool: Cam nebun pentru un sfant, nu credetzi? :mda:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bay, din cate am auzit eu (deci sunt doar chestii auzite, nu am informatii/concrete, nu am citit cronici) Stefan cel mare si Sfant asta avea obiceiul sa se imbete rau de tot dupa fiecare batalie castigata, ba mai mult, "dadea ospetze strasnice", adica facea chefuri de chefuri, regula aproape toate femeile cat de cat frumoase de prin/pe langa Curtea Domneasca si ca sa fie tacamul complet, ii mai zbura si capul cu securea la cate unui boier sau curtean prezent la chef daca i se parea ca il contrazice co chestie, nu ii turna vin bun in pahar, nu radea la bancul lui sau...pur si simplu daca nu-i placea fatza lui... :fool: Cam nebun pentru un sfant, nu credetzi? :mda:

sa-ti raspund pe masura, sa fiu bland...

da... voi fi bland in seara asta... e la "oferta" !

Stefan nu a fost nebun !... doar ca asa se traia in acele vremuri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
serios ? crestinii nu ucid ??? :cry: ma faci sa rad ... nu vreau sa dau banalul exemplu al cruciadelor ... cata ipocrizie ... crestinii nu ucid ? :doh: :yawn: si de cand esti mai intai crestin si dupa aia om ? imi si imaginez faza la o nastere: ce ce fata sau baiat ? nuuu ! e CRESTIN !!! :blink: :yahoo:

da dom`le si pa vremea lu stefan sfantul asta in lupta mureau doar ostasii moldoveni ... aia viteji :yahoo: si crestini !!

asta e daca asa scrie clar in biblie ... nu poti sa nu crezi ...

Serios? E o problema de logica simpla. Cei ce au facut astfel de lucruri crezi ca sunt crestini? Diferenta este uriasa intre cel neprihanit si cel ce savarseste astfel de lucruri. Faptele lor arata ca nu fac parte din Biserica Domnului Isus dupa cum ne invata chiar Domnul:

------------------------------------

Ioan 16:2~4 "Au să vă dea afară din sinagogi: ba

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si totusi.."atributia" de sfant nu trebuie data de oameni ci doar de Dzeu :yawn:
asa si este

sfantul in fata lui Dumnezeu este numit in fata lui Dumnezeu si noi vom afla asta acolo

in calendar, avem zile ale unor oameni dati exemple pentru cate ceva din viata lor

 

 

Biserica a pus oameni in calendar pe considerente variate intradevar,dar numai Dzeu stie starea lor,nu crezi? :blink:
da

 

 

Bay, din cate am auzit eu (deci sunt doar chestii auzite, nu am informatii/concrete, nu am citit cronici) Stefan cel mare si Sfant asta avea obiceiul sa se imbete rau de tot dupa fiecare batalie castigata, ba mai mult, "dadea ospetze strasnice", adica facea chefuri de chefuri, regula aproape toate femeile cat de cat frumoase de prin/pe langa Curtea Domneasca si ca sa fie tacamul complet, ii mai zbura si capul cu securea la cate unui boier sau curtean prezent la chef daca i se parea ca il contrazice co chestie, nu ii turna vin bun in pahar, nu radea la bancul lui sau...pur si simplu daca nu-i placea fatza lui... :cry: Cam nebun pentru un sfant, nu credetzi? :doh:
si noi am auzit la fel

dar am mai auzit si ca, prin politica sa, a impiedicat Islamul sa inainteze in Europa - si pentru asta este cinstit de crestini

 

 

Stefan nu a fost nebun !... doar ca asa se traia in acele vremuri...
exact!

 

 

practica de a declara sfinţi este nebiblică:
si?

daca te uiti atent in Biblie, poligamia este biblica - ce propui?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca te uiti atent in Biblie, poligamia este biblica - ce propui?!?

:cry: ... sa respectam Biblia ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca a facut 117 biserici D'AIA! pe sistemul indungentelor

Nu a facut decat 45 de biserici, Matei Basarab este cel mai mare ctitor.Citeste te rog:

http://www.cdep.ro/pls/steno/steno.stenogr...=2,05&idl=1

 

ca a facut 117 biserici D'AIA! pe sistemul indungentelor

A facut doar 45.Citeste te rog

http://www.cdep.ro/pls/steno/steno.stenogr...=2,05&idl=1

Deci Matei Basarab e cel mai mare ctitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine canonizarea lui Stefan al Moldovei si publicitatea ce i s-a facut m-a intristeaza si m-a departeaza de biserica ortodoxa pentru ca:

-se considera ca toti cei botezati in numele Sfintei Treimi si care avem pecetea darului Duhului Sfant alcatuim Biserica, dar nimeni nu ne-a intrebat daca suntem de acord cu canonizarea asa ca am fost pusi in fata faptului implinit si daca acum avem alta parere riscam sa fim etichetati ca ne opunem bisericii si hotararilor ei.La aceasta se poate raspunde ca doar "Sfantul Sinod" hotareste dar in crez se spune ca traim intr-o biserica soborniceasca asa ca "Sfantul sinod" trebuie sa tina cont de parerea membrilor bisericii nu sa-i impuna cu silnicie hotarari

-Se spune ca un argument ca, din smerenie, Stefan ar fi zis dupa vreo batalie ca birunta este a lui Dumnezeu.Hristos insa a biruit cu "sa-l iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti", "iubiti pe vrasmasii vostri", "cine scoate sabia de sabie va pieri", "parinte iarta-le lor ca nu stiu ce fac".Deci carui Dumnezeu se inchina Stefan si cat de "dreptcredincios" era?

-Se zice ca ar fi spus ca la baza unei biserici sa se ingroape si turcii cazuti, ca si ei au luptat.Eu stiu ca la baza bisericilor se pun martirii lui Hristos ca altfel poate o dam in New Age.

-Se spovedea si se sfatuia cu duhovnicul sau, Daniil Sihastru.Ma intreb insa duhovnicul ii spunea sa faca atata varsare de sange, ca a ramas de la cronicari ca "un grabnic varsator de sange nevinovat"?Important e sa te spovedesti sincer.

-Dumnezeu nu pomeneste raul, dar oare singele tuturor celor ucisi, multi crestini, nu striga faptele nelegiuite?Oare nu e nici o legatura intre faptul ca suntem pusi sa ne inchinam la un "grabnic varsator de sange nevinovat" si faptul ca in Romania numarul avorturilor a depasit populatia tarii?

-A zidit biserici si manastiri.Intr-adevar veti spune ce e rau in asta?Nu cred ca e rau, e chiar de laudat dar Sfantul Petru spune ca noi sa ne zidim pe noi insine ca pietre vii (repet vii).Oare nu se face din faptul ca a ctitorit biserici o slava desarta si se uita trairea?Matei Basarab a ctitorit mai multe biserici si nu i se face asa publicitate.

-Pe langa toate faptele reprobabile care i se imputa pe buna dreptate(betii, ucideri,preacurvii,etc) m-as opri la una poate mai putin cunoscuta si discutata:a atacat Tara Romaneasca, si le-a luat ostatice pe sotia si fiica Domnului Tarii Romanesti, Radu cel Frumos.Se spune ca acesta platea bir turcilor.Dar pana la urma si Stefan a ajuns sa faca acelasi lucru.Au murit atatia romani in razboiul de independenta ca noi sa fim pusi sa ne inchinam unuia care a inchinat tara paganilor?Se doreste oare invrajbirea romanilor dupa zone geografice?Se doreste oare moldovenizarea Romaniei, dezintegrarea Romaniei, crearea Moldovei Mari?Cred ca si cei care au luat hotararea canonizarii poate si-au dat seama ca au gresit dar le vine greu sa o retraga parte din mandrie (le e greu sa admita ca au gresit),parte din alte motive (e greu sa retragi atatea icoane, slujbe; intre timp s-au ridicat si biserici cu hramul lui unii sunt chiar fanatici...)

Ma duc la biserica la Sfanta liturghie si am sentimentul ca Hristos e pus

sa se jertfeasca pentru a tine in viata aceasta imagine triumfalista care i s-a facut lui Stefan al Moldovei si odata cu Hristos sa ne jertfim si noi care mai credem in porunca iubirii aproapelui si nu a jefuirii lui si in lauda de sine.Ma intristez cand aud ca la otpust se face , de catre unii preoti, pomenirea "pentru rugaciunile binecredinciosului voievod Stefan cel mare si Sfant", caci am alta parere despre cat de binecredincios, mare si sfant sa fost.Cred ca cel care merita apelativul de Stefan cel Mare este Sfantul arhidiacon Stefan.Am constatat ca se incearca atribuire lui Stefan al Moldovei a meritelor altora (de exemplu meritele lui Mihai Viteazul pentru unire) si eclipsare altor domnitori (Matei Basarab de exemplu).Sunt totusi bucuros sa constat ca sunt din ce in ce mai multi oameni care au curaj sa-si marturiseasca credinta in faptul ca s-a facut o greseala prin trecerea in randul sfintilor a lui Stefan al Moldovei si sper ca se va lua hotararea retragerii canonizarii lui.Amin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place foarte mult de Stefan cel Mare citeam tot felu de povesti despre el si imi placeau mult cind eram copil. Afost un foarte bun voievod . Dar n-are nici o treaba cu sfintenia. Orice boschetar din zilele noastre care doarme pe strazi in frig si in saracie , este de o mie de ori mai Sfint decit Stefan cel Mare.

 

Eu cred ca Biserica l-a facut Sfint pe Stefan ca sa deie lumea mai multi bani la biserica fiindca Stefan asta a facut a donat bani bisericii...

 

Si mai am o intrebare... Sfintu Stefan acela vechi unul din primii mucenici ai lui Hristos ala de-a fost omorit cu pietre .... cu ala ce facem ?

Adica avem unu Sfintu Stefan (cel simplu) :o: si altu Sfintu Stefan Cel MARE ;) !

Nu-i cam prea MARE ?

 

Da de mine ce parere aveti ? Ca io m-am declarat singur Sintu Oliver :tease:

Apoi daca Stefan cel mare este sfint atuncea de ce n-as fi si eu sfint ?

Eu mi-am pus singur coroana de Sfint pe cap , da ramine de vazut de-oi putea-o duce pina la sfirsit... :o:

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×