Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Stefan cel Mare si Sfant?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

un personaj este declarat sfant de Biserica (de o comunitate de crestini) pentru anumite fapte ale sale - din perspectiva crestina, pacatosi suntem cu totii, doar ca unii au anumite "merite" care merita evidentiate si propuse ca model de viata

 

modelul "complet" este Isus Cristos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un personaj este declarat sfant de Biserica (de o comunitate de crestini) pentru anumite fapte ale sale - din perspectiva crestina, pacatosi suntem cu totii, doar ca unii au anumite "merite" care merita evidentiate si propuse ca model de viata

 

modelul "complet" este Isus Cristos

 

 

nu suntem păcătoşi cu toţii, cei care cred

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ridica nici o biserica, cred ca putea sa cucereasca asia de unul singur si tot nu il numeau sfant..cu ce drept sa isi aroge cineva sfintenia cand, nu cred ca exista o singura persoana pe pamantul asta care sa poata zice: da sunt curat, nu am facut niciodata vreun rau, nu am nimic pe constiinta sunt curat...bine sunt si exceptii dar alea sunt bunatatea in persoana....un om sfant , cum ii ziceti voi nu va ridica niciodata nici macar un fir de par sa loveasca o persoana dar sa mai puna si mana pe sabie si sa omoare "dusmanii" ....aratati-mi si mie un sfant violent si eu maine ma duc si ma calugaresc...cu ce drept sa ucizi un om? ca nu corespunde religiei tale sau ca este pagan? se pare ca lumea uita ca romanii considerau barbar pe oricine nu era de cetatenie romana....atat timp cat utilizezi violenta impotriva cuiva nu te poti considera sfant orice ai face

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi sunteti cam curvari spirituali, o stiti? De ce vreti sa judecati pe oameni dupa masura voastra? Sa ne amintim despre Stefan cel Mare ce a fost. Domnitor. Si a aparat Romania, crestinatatea, si implicit Europa, de destule valuri de turci, timp de aproape jumatate de secol. Un sfant parinte de la Muntele Athos spune ca "preotul si taranul nu vor fi judecati la fel. Nici domnitorul si calaul." De ce va luati de el ca era betiv si curvar? Oare nu avea si asa o raspundere cam mare, pentru a se pierde
Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea mea era ca oricum oamenii nu se roaga Sfantului Stefan cel Mare. Canonizarea lui nu implica si mediatizare. L-au facut sfant din motive de oridn interior, pentru ca a aparat crestinatatea de invazii pagane, numeroase si grele. Nu judecam oamenii in aceeasi oala. Eu sunt mic si neinsemnat, deci sunt judecat dupa ce fac in viata mea monotona, repetitiva si mediocra adesea; fapte bune, mers la biserica, milostenie, iubire de Dumnezeu.. Tipul ala, S.C.M, a fost domnitor, prin urmare judecam la nivelul corespunzator. Si-a achitat datoria fata de crestinatate, cu brio. (La asta incerca sa se refere exemplul cu chinina..)

 

pai daca viata unui om spre calea sfinteniei nu e relevanta, atunci ce ar mai putea fi relevant ?
Nu toti sfintii au fost martiri, si nu toti au fost drepti toata viata. Daca zice la letopiseturile voastre ca a fost ingropat crestineste LA VREMEA LUI, inseamna ca Biserica a fost de acord cu faptele lui. Viata lui este relevanta doar cand vrem sa il luam ca model personal. Din cate stiu, nici unul dintre noi nu e domnitor, ca sa o faca..

 

nu suntem păcătoşi cu toţii, cei care cred

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea mea era ca oricum oamenii nu se roaga Sfantului Stefan cel Mare. Canonizarea lui nu implica si mediatizare. L-au facut sfant din motive de oridn interior, pentru ca a aparat crestinatatea de invazii pagane, numeroase si grele. Nu judecam oamenii in aceeasi oala. Eu sunt mic si neinsemnat, deci sunt judecat dupa ce fac in viata mea monotona, repetitiva si mediocra adesea; fapte bune, mers la biserica, milostenie, iubire de Dumnezeu.. Tipul ala, S.C.M, a fost domnitor, prin urmare judecam la nivelul corespunzator. Si-a achitat datoria fata de crestinatate, cu brio. (La asta incerca sa se refere exemplul cu chinina..)

 

Nu toti sfintii au fost martiri, si nu toti au fost drepti toata viata. Daca zice la letopiseturile voastre ca a fost ingropat crestineste LA VREMEA LUI, inseamna ca Biserica a fost de acord cu faptele lui. Viata lui este relevanta doar cand vrem sa il luam ca model personal. Din cate stiu, nici unul dintre noi nu e domnitor, ca sa o faca..

stii, din partea mea B.O.R. , poate sa-l canonizeze si pe Iliescu !

ca ...deh, a fost un Mare presedinte !

:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:crazy: mai zi, ca le zici bine. oricum, am mai zis-o, convingerile religioase nu se schimba pe un forum, sa fie seriosi. maxim ce putem face este sa prezentam idei si argumente. eu aici sunt avocatul diavolului. sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stefan cel Mare a fost pur si simplu un domnitor al timpului sau si atat. ca a fost viteaz si i-a caspit pe pagani si a ridicat biserici se incadreaza in caracteristica vremii. de ce l-a facut BOR sfant, asta tine de politica care vad ca patrunde tot mai mult in sanul bisericii cu toate ca n-ar mai fi cazul in vremurile de azi sa se intample asa

Editat de jojodor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daemon, ceea ce-ţi scapă ţie este că Ştefan s-a bătut şi cu creştini (polonezi, ruşi, unguri).

 

Nu judecam oamenii in aceeasi oala - nu "băgăm" oamenii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×