Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Stefan cel Mare si Sfant?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce a fost declarat sfant? Ce este acel ceva "sfant" pe care la-a a avut acest om? Pentru ca daca ar fi sa ne luam dupa scrierile istoricilor si sa comparam cu canoanele bisericesti si poruncile Bibliei numai sfant nu era. De ce il vrea Biserica sfant?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu cred la fel, ptr. ca el "a construit" cele mai multe biserici....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca a facut 117 biserici de-AIA! pe sistemul indungentelor

[snapbacca]55947[/snapbacca]

conteaza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
conteaza?

[snapbacca]55956[/snapbacca]

Depinde pentru cine... :)

Voi stiti cate biserici sa-au construit pe timpul cat era Ceausescu presedintele tarii?...O sa aveti surprize... :) Si daca cineva vreodata il face martir... :"> ....... 8) ...mai avem un sfant ?:De

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea?..nu, nu conteaza! conteaza daca ai reusit sa construiesti nu o biserica..ci o capela micuta,dar sa fie in tine.Si daca observi am scris " pe sistemul indulgentelor " ceea ce face si mai clar ca in opinia mea nu conteaza.

A..si poate biserica i-a mai dat un bonus pentru ca sa batut cu turcii adica cu "necredinciosii"..NU..nici asta nu conteaza in opinia mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca merita sau nu sa fie numit sfint! Oricum daca-i sfint sau nu hotaraste Dumnezeu nu noi oamenii.

Acum ce i se imputa mereu erau femeile. In rest in general sint lucruri bune. Razboaiele nu au fost facute de el singur iar razesii alaturi de el trebuiau sa aibe pentru ce lupta ca sa o faca. Daca ar fi fost un despot nu cistiga nici o batalie.

A construit biserici. Pai cine il putea oprii ca din banii aceea sa nu construiasca bordele ? In plus nu a construit niste biserici ci a format un Athos romanesc care dainueste inca la fel de spiritual si frumos ca cel din Grecia. Mintuirea unui om nu vine doar prin faptele lui din timpul vietii, ci si prin urmarile acestor fapte. Ori cineva care sa-a mintuit ........este in rindul sfintilor.

O judecata inseamna punerea in cumpana a celor bune si a celor rele;cred eu ca cele bune ale lui precumpanesc si de aceea pot traii cu Stefan cel Mare si Sfint fara sa ma riciie pacatele lui. Si cum spuneam nu noi il judecam.

Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce a fost declarat sfant? Ce este acel ceva "sfant" pe care la-a a avut acest om? Pentru ca daca ar fi sa ne luam dupa scrierile istoricilor si sa comparam cu canoanele bisericesti si poruncile Bibliei numai sfant nu era. De ce il vrea Biserica sfant?

[snapbacca]55945[/snapbacca]

 

A fost declarat sfant de crestinii ortodocsi pentru ca a reusit sa impiedice extinderea Imperiului otoman si, impicit, a religiei musulmane in aceasta zona de Europa.

 

Nu stiu daca merita sau nu sa fie numit sfint! Oricum daca-i sfint sau nu hotaraste Dumnezeu nu noi oamenii.

[snapbacca]55990[/snapbacca]

 

Biserica propune sfintii care sa fie exemplu pentru credinciosi. Nu inseamna ca doar sfintii din calendar sunt mantuiti, ci multi alti crestini, dar acestia nu pot fi dati exemple pentru ca nu pot fi cunoscute faptele lor. Biserica hotaraste pe cine trece in calendar, Dumenzeu hotaraste pe cine primeste in Rai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa te intrebi pentru care motiv voievodul patriot moldovean Stefan, a fost facut -sfant" de biserica nationala, daca unii mai "sa

Editat de Cela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit pe roportal Cela! 8) De ce sa ma intreb? Pentru ca doar intreband capeti raspunsuri. De ce sa nu intreb? Uite daca nu intrebam nu aflam atatea lucruri interesante cum sunt cele pe care le-ai scris tu aici si pentru care iti multumesc :) Multe dintre ele nu le stiam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×