Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

infailibilitatea papala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cela, cred ca pierzi din vedere ceva. Ceea ce papa isi "aroga" drept una dintre calitati, adica infailibilitatea, este o calitate pe care Biserica Catolica i-o acorda, dar este o calitate pe care Biserica Ortodoxa o acorda intregului popor.

Aceasta infailibilitate de ce  nu te contrariaza? Cum poate fi infailibil un popor intreg? La fel cum poate fi infailibil, un papa: prin credinta!

[snapbacca]59634[/snapbacca]

 

Ai dreptate. :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MariaB,partenerii de discutie la acest subiect au incercat sa-ti arate cu explicatii cum si de ce ,un om fie el si Papa ,nu poate fin infailibil.

Singurul care este infailibil nu este decit Dumnezeu.

Restul sunt doar povesti si pretentii,ba chiar obraznicii am putea sa le numim.

Obraznicii din partea unor oameni care se declara credinciosi.Acesti crednciosi ar trebui sa stie ca ei ca fiinte umane,muritori de rind nu pot si nu vor fi niciodata infailibili.

Frumoasa incercare de a-la amesteca in toata afacerea asta pe Duhul Sfint.Se pare totusi ca le mergi cu cei mai slabi de duh.

Adica cel care a zis "omoritii pe toti,Dumnezeu stie care sunt ai lui" nu era inspirat de duhul sfint?In el Duhul Sfint nu lucra?Duhul asta are si el perioade de timp,spatiu si preferinte personale dupa care actioneaza???

Sau prezenta lui e doar o inventie a infailibililor Papi? :De :De

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cela, cred ca pierzi din vedere ceva. Ceea ce papa isi "aroga" drept una dintre calitati, adica infailibilitatea, este o calitate pe care Biserica Catolica i-o acorda, dar este o calitate pe care Biserica Ortodoxa o acorda intregului popor.

Aceasta infailibilitate de ce  nu te contrariaza? Cum poate fi infailibil un popor intreg? La fel cum poate fi infailibil, un papa: prin credinta!

[snapbacca]59634[/snapbacca]

Cred ca trebuie specificat un lucru: infailibilitatea unei persoane este data de credinta in ea insasi si de faptul ca orice decizie ia este decizia corecta. Nu este vorba de credinta intr-un zeu sau altul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
MariaB,partenerii de discutie la acest subiect au incercat sa-ti arate cu explicatii cum si de ce ,un om fie el si Papa ,nu poate fin infailibil.

Singurul care este infailibil nu este decit Dumnezeu.

Restul sunt doar povesti si pretentii,ba chiar obraznicii am putea sa le numim.

Obraznicii din partea unor oameni care se declara credinciosi.Acesti crednciosi ar trebui sa stie ca ei ca fiinte umane,muritori de rind nu pot si nu vor fi niciodata infailibili.

Frumoasa incercare de a-la amesteca in toata afacerea asta pe Duhul Sfint.Se pare totusi ca le mergi cu cei mai slabi de duh.

Adica cel care a zis "omoritii pe toti,Dumnezeu stie care sunt ai lui" nu era inspirat de duhul sfint?In el Duhul Sfint nu lucra?Duhul asta are si el perioade de timp,spatiu si preferinte personale dupa care actioneaza???

Sau prezenta lui e doar o inventie a infailibililor Papi? :De

Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maria,draga mea,nici chiar asa cum sustii tu eu nu pot sa cred in infailibilitatea unui om.

pentru. ca daca el se ghideaza dupa legi si decizii umane...ne invirtim in cerc.

Daca el ar respecta in intregime "cuvintul lui Dumnezeu" atunci ne-am putea increde in infailibilitatea spuselor lui ,doar pentru. ca ele sunt de fapt poruncile lui Dumnezeu,singurul infailibil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
infailibilitatea papei a fost contestata de ortodocsi pentru ca un om, papa, a indraznit sa isi aroge o calitate a poporului - asa a fost pusa la indoiala aceasta calitate a papei

 

sunteti uimiti ca pot crede catolicii in infailibilitatea papei, dar cu infailibilitatea intregului popor ortodox cum este?

 

repet ca infailibilitatea papala se refera la ceea ce papa spune in calitate de cap al Colegiului episcopilor, pe probleme de credinta sau morala. ATAT!

 

cine intelege altfel infailibilitatea se refera la altceva, nu la calitatea pe care o are papa

[snapbacca]60677[/snapbacca]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
infailibilitatea papei a fost contestata de ortodocsi pentru ca un om, papa, a indraznit sa isi aroge o calitate a poporului - asa a fost pusa la indoiala aceasta calitate a papei

 

sunteti uimiti ca pot crede catolicii in infailibilitatea papei, dar cu infailibilitatea intregului popor ortodox cum este?

 

repet ca infailibilitatea papala se refera la ceea ce papa spune in calitate de cap al Colegiului episcopilor, pe probleme de credinta sau morala. ATAT!

 

cine intelege altfel infailibilitatea se refera la altceva, nu la calitatea pe care o are papa

[snapbacca]60677[/snapbacca]

 

Stimati domni,

 

ma scuzati ca intervin, insa o fac pentru ca vad ca de citeva luni dezbateti acest subiect fara a-la cunoaste. Infailibilitatea papala nu inseamna ca papa nu poate gresi. Daca din intimplare ati ascultat discursul de instalare al papei Benedic ati fi auzit ca la un moment a rugat credinciosii sa se roage pentru el pentru a lua decizii corecte, iar daca va gresi sa il iertam. Cum se impaca aceasta cu infailibilitatea papala? Se impaca foarte bine pentru ca aceasta infailibilitate inseamna ca eu, un credincios catolic, voi urma indicatiile papei fara sa i le comentez, fara sa ma gindesc la consecinte, pentru ca el va da socoteala lui Dumnezeu. Eu trebuie doar sa ascult si sint datoare sa-mi ascult parintii, iar pe linie spirituala protii, episcopii si bineinteles papa.

Lucrul acesta la-am inteles mult mai bine ca trebuie sa fie asa de cind am o firma. Firma noastra are in jur de 80 angajati, si bineinteles o structura ierarhica. Cind se intimpla sa luam o decizie, mai vine cite un sef de linie care isi da cu parearea, facem analize etc, etc. Am constatat ca, la rezultate mult mai bune ajungem daca mergem pe linia propusa de cineva, chiar daca logica lui pare ca are scapari, dar ducem lucrurile pina la sfirsit . Daca ne pierdem in discutii si analize, pierdem ceea ce e mai important, adica actiunea si munca. Asa ca eu, ca si crestina catolica, incerc sa urmez indicatiile papei. Daca greseste, el va da socoteala Domnului; si daca tot ceea ce sugereaza sa facem noi, ca si crestini catolici, este spre gloria lui Dumnezeu, char daca greseste, Dumnezeu il va lumina, iar el se va indrepta. Ca exemplu, pot sa spun ca daca papa a spus ca razboiul din Iraca nu este bun eu voi spune acelasi lucru, chiar daca am argumente sau nu, sau chiar daca Rominia si-a trimis trupe acolo. Daca papa spune nu avortului, casatoriilor intre homosexuali si asa mai departe, voi spune si eu acelasi lucru, indiferent de parerile contrare pe care le voi auzi.

 

Dumnezeu sa ne lumineze pe toti sa ne putem iubi unii pe altii, chiar daca sintem diferiti.

Cu stima,vimi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu pot sa cred in infailibilitatea unui om

[snapbacca]61411[/snapbacca]

 

nici eu!

Dar cred in infailibilitatea papei in momentele in care se exprima in calitate de cap al Colegiului episcopilor, pe probleme de credinta sau morala - v-am spus asta de multe ori, dar criticile pe care le primesc tin de generalizari facute nejustificat

 

Infailibilitatea papala nu inseamna ca papa nu poate gresi.

[snapbacca]61414[/snapbacca]

 

spune vimi, si expliciteaza pe intelesul tuturor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Maria,draga mea,nici chiar asa cum sustii tu eu nu pot sa cred in infailibilitatea unui om.

pentru. ca daca el se ghideaza dupa legi si decizii umane...ne invirtim in  cerc.

Daca el ar respecta in intregime "cuvintul lui Dumnezeu" atunci ne-am putea increde in infailibilitatea spuselor lui ,doar pentru. ca ele sunt de fapt poruncile lui Dumnezeu,singurul infailibil.

[snapbacca]61411[/snapbacca]

Chiar asa? 8)"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stimati domni,

 

ma scuzati ca intervin,

 

Nu te scuzam, nu avem de ce. Esti invitata sa intervii in continuare.

 

insa o fac pentru ca vad ca de citeva luni dezbateti acest subiect fara a-la cunoaste.

 

Chiar asa?

 

Infailibilitatea papala nu inseamna ca papa nu poate gresi. Daca din intimplare ati ascultat discursul de instalare al papei Benedic ati fi auzit ca la un moment a rugat credinciosii sa se roage pentru el pentru a lua decizii corecte, iar daca va gresi sa il iertam. Cum se impaca aceasta cu infailibilitatea papala? Se impaca foarte bine pentru ca aceasta infailibilitate inseamna ca eu, un credincios catolic, voi urma indicatiile papei fara sa i le comentez, fara sa ma gindesc la consecinte, pentru ca el va da socoteala lui Dumnezeu.

El da socoteala doar propriei constiinte, daca are una. Si oamenilor pe care ii conduce. Iar faptul ca vei urma indicatiile lui fara sa comentezi, fara sa te gindesti la consecinte este doar in defavoarea ta... cel putin din punctul meu de vedere de a privi o persoana.

 

Eu trebuie doar sa ascult si sint datoare sa-mi ascult parintii, iar pe linie spirituala protii, episcopii si bineinteles papa.

 

Adica sa le asculti spusele si sa le iei in considerare parerea sau sa te supui lor?

 

Lucrul acesta la-am inteles mult mai bine ca trebuie sa fie asa de cind am o firma. Firma noastra are in jur de 80 angajati, si bineinteles o structura ierarhica. Cind se intimpla sa luam o decizie, mai vine cite un sef de linie care isi da cu parearea, facem analize etc, etc. Am constatat ca, la rezultate mult mai bune ajungem daca mergem pe linia propusa de cineva, chiar daca logica lui pare ca are scapari, dar ducem lucrurile pina la sfirsit . Daca ne pierdem in discutii si analize, pierdem ceea ce e mai important, adica actiunea si munca. Asa ca eu, ca si crestina catolica, incerc sa urmez indicatiile papei. Daca greseste, el va da socoteala Domnului; si daca tot ceea ce sugereaza sa facem noi, ca si crestini catolici, este spre gloria lui Dumnezeu, char daca greseste, Dumnezeu il va lumina, iar el se va indrepta. Ca exemplu, pot sa spun ca daca papa a spus ca razboiul din Iraca nu este bun eu voi spune acelasi lucru, chiar daca am argumente sau nu, sau chiar daca Rominia si-a trimis trupe acolo. Daca papa spune nu avortului, casatoriilor intre homosexuali si asa mai departe, voi spune si eu acelasi lucru, indiferent de parerile contrare pe care le voi auzi.

 

Repet: faci o greseala.

 

Dumnezeu sa ne lumineze pe toti sa ne putem iubi unii pe altii, chiar daca sintem diferiti.

Cu stima,vimi

[snapbacca]61414[/snapbacca]

 

In locul tau nu mi-as pune foarte mari sperante in asta... daca o faci te asteapta o dezamagire mare de tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×