Sari la conținut
Forum Roportal
Fr0z3nasic3

Comunicarea directă cu divinitatea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Există posibilitatea comunicării directe cu divinitatea (fără intermediari bisericeşti sau de alt fel)?

 

Credeţi că se poate realiza comunicarea directă om-zeu, fie ea uni- sau bidirecţională? Este posibil ca fiecare persoană să comunice cu divinitatea? Sau trebuie să aibă purtători de cuv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Există posibilitatea comunicării directe cu divinitatea (fără intermediari bisericeşti sau de alt fel)?

Nu... adica... da.... adica... de fapt nu... Comunicarea cu Divinitatea e un monolog... invers. Adica... omul este modalitatea Divinitatii de a se observa pe sine insesi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Există posibilitatea comunicării directe cu divinitatea (fără intermediari bisericeşti sau de alt fel)?

 

Credeţi că se poate realiza comunicarea directă om-zeu, fie ea uni- sau bidirecţională? Este posibil ca fiecare persoană să comunice cu divinitatea? Sau trebuie să aibă purtători de cuv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Plecand de la premisa ca ar exista intr-adevar o divinitate........

 

 

Nu cred ca se poate vorbi de comunicare directa(decat sub forma de rugaciune).Stii,ca in bancul acela"cand ii vorbesti lui Dumnezeu,se cheama ca te rogi.......cand iti vorbeste Dumnezeu,se cheama ca esti schizofrenic".Exista unele noi religii care incurajeaza "cunoasterea directa" a divinitatii,si unde o persoana care spune ca aude voci,ca i se pare ca il vede pe Dumnezeu,ca acesta i-a spus ca are o misiune speciala,etc,etc......sunt incurajate sa continue,spunandu-li-se ca probabil divinitatea incearca sa ii cunoasca,sa formeze o legatura cu ei,etc.Multi au fost deja la doctor,au primit tratament,dar se pare ca nu cred ca sunt cu adevarat bolnavi,stii ideea ca toata lumea este neinitiata si nu poate recunoaste vocea divinitatii(altii decat ei).Plus ca multi mai cred si in niste teorii conspirative,ca toata lumea ii persecuta,etc,etc.

 

 

Bine,exista si cazuri mai "subtile" de "comunicare".Vise,simboluri,intamplari luate ca semne ale prezentei divinitatii,si dorintei acestuia/acesteia de a comunica cu ei.Eu personal cred ca este vorba de auto-sugestie.Vrand sa ai un semn,il poti vedea si in cele mai obisnuite intamplari.Oricum ar fi,nimeni nu a reusit sa demonstreze ca intr-adevar ar avea o comunicare cu dumnezeu(stiu,multi veti spune ca nu e nimic de dovedit),dar sincer.......din cati tot apar pe la tv,pe internet sa spuna ca ei stiu cand va veni sf lumii,ce "schimbari" majore vor fi in lume,ca ei comunica cu atlantida,etc,etc,etc......in afara de panica,au spus vreodata ceva care s-a si intamplat(altceva decat "da,noul presedinte al X va fi un om important,cu un semn distinctiv pe corp,se va imbraca elegant.....)?Ca sa nu mai vorbim ca toate aceste revelatii se bat cap in cap intre ele(intr-una dumnezeu spune ca lumea e super,ca e nevoie de mai multa toleranta ca nicio religie nu e gresita........iar alte revelatii-maj crestin-ortodoxe,sau catolice-descriu un dumnezeu care mai are putin si i-a foc,descriind amanuntit torturile care ii asteapta pe necredinciosi)

 

 

Exceptia o constituie rugaciunea,meditatia,etc........dar aici ar trebui demonstrat in primul rand ca este o forma de comunicare cu dumnezeu,ceea ce inca nu se poate realiza(si probabil mult timp de acum inainte).Rugaciunea(desi practicata de milioane de persoane),ar putea fi doar vorbe goale(no offence),care se mai indeplinesc cateodata din coincidenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Există posibilitatea comunicării directe cu divinitatea (fără intermediari bisericeşti sau de alt fel)?

 

Da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in islam nu exista intermediar intre om si dumnezeu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Comunicarea directa cu divinitatea este existentiala, doar ca multi si-au inchis telefoanele, sau nu mai au credit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Există posibilitatea comunicării directe cu divinitatea (fără intermediari bisericeşti sau de alt fel)?

Ptr. crestini comunicarea se face direct cu D-zeu Tatal, datorita Lui Isus, deci in Numele Lui, fara alt mijlocitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×