Sari la conținut
Forum Roportal
stiri

Stiri: A murit pictorul Sabin Balasa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pictorul Sabin Balasa a murit, marti, in jurul orei 15.00, la spitalul Sf. Maria, unde era internat in stare grava din cauza unui cancer generalizat, decesul survenind unui atac de cord. Pictorul Sabin Balasa se afla in stare grava in clinica de chirurgie generala a Spitalului Clinic "Sf. Maria" din Bucuresti si suferea de cancer generalizat si paraplegie, dupa ce medicii constanteni i-au extirpat luna trecuta o tumoare pulmonara de 30 de centimetri.

 

Articolul complet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca niste prosti aduc in discutie orientarile - mai bine spus fostele si poate prin constrangere- politice ale unui artist nu scade valoarea operelor acestuia..

Atunci cand opozitia ta vis a vis de anumite convingeri - fie ele si reale - pe care individul le are intr'un anumit domeniu iti obtureaza capacitatea de a judeca obiectiv rezultatele din domeniul in care acesta exceleaza te poti uita in oglinda stiind ca esti un prost -de data aceasta fara teama de a fi gresit caci Sabin Balasa nu a fost politician ci pictor-.

Ca multi dintre noi - si nu sunt putini ,e aproape o moda -nu aveau in '89 varsta necesara alinierii constiente si voluntare in spatele unei dogme politice dar sunt gata sa puna la zid pe cei ce da, lasand la o parte factorii de existenta a individului in comunism ,e dovada faptului ca presupusa superioritate a actualei generatii tinere in fata actualei generatii trecuta de varsta tineretii, e una ce sa datoreaza strict trecerii timpului - independenta de inteligenta sau prostia individului ce fiinteaza aiurea -.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca niste prosti aduc in discutie orientarile - mai bine spus fostele si poate prin constrangere- politice ale unui artist nu scade valoarea operelor acestuia..

Atunci cand opozitia ta vis a vis de anumite convingeri - fie ele si reale - pe care individul le are intr'un anumit domeniu iti obtureaza capacitatea de a judeca obiectiv rezultatele din domeniul in care acesta exceleaza te poti uita in oglinda stiind ca esti un prost -de data aceasta fara teama de a fi gresit caci Sabin Balasa nu a fost politician ci pictor-.

Ca multi dintre noi - si nu sunt putini ,e aproape o moda -nu aveau in '89 varsta necesara alinierii constiente si voluntare in spatele unei dogme politice dar sunt gata sa puna la zid pe cei ce da, lasand la o parte factorii de existenta a individului in comunism ,e dovada faptului ca presupusa superioritate a actualei generatii tinere in fata actualei generatii trecuta de varsta tineretii, e una ce sa datoreaza strict trecerii timpului - independenta de inteligenta sau prostia individului ce fiinteaza aiurea -.

 

Ca artist, ca pictor mie Balasa mi se pare slab.

Picturile lui prin teme, culori, desen, imi aduc aminte de picturile chinezesti, si si mai egzact de picturile chinezesti-ideologice, de dupa marea revolutie culturala din ani 60.

Adica nici mai mult nici mai putin decat un kitch.

Ideologic nu comercial, da` kitch.

Nu mai vorbesc ca dimensiuni.

Se stia ca liderii bolsevici de pretutindeni erau sariti bine de 60 de ani, si probabil n-aveau intotdeauna ochelarii la ei.

Fara gluma.

Ca pictor, ca artist plastic Balasa a fost cu brio un exponent de baza a proletkultismului.

La fel cum Barbu a fost in literatura.

Nu prea am inteles bine ce spui sengere, da` ca artist sau ca orice vrei tu, in comunism nu te forta nimeni sa scrii ce nu puteai.

Sa faci ce nu vroiai.

Cine a scris (sau a comis :D )a facut-o sau din oportunism sau din crez.

Ma rog, crede-ma pe cuvant ca 95 la suta au facut-o din oportunism.

99 la suta din populatie n-avea habar cu ce se mananca marx sau lenin.

Cam cati nu stiu acum ce inseamna democratie.

Si da, d-zeu sa-l odihneasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca artist, ca pictor mie Balasa mi se pare slab.

Picturile lui prin teme, culori, desen, imi aduc aminte de picturile chinezesti, si si mai egzact de picturile chinezesti-ideologice, de dupa marea revolutie culturala din ani 60.

Adica nici mai mult nici mai putin decat un kitch.

Ideologic nu comercial, da` kitch.

Ca Sabin Balasa a pictat kitsch e opinia ta si daca nu pot sa ti'o respect o pot foarte usor ignora.

Nu mai vorbesc ca dimensiuni.

Se stia ca liderii bolsevici de pretutindeni erau sariti bine de 60 de ani, si probabil n-aveau intotdeauna ochelarii la ei.

Fara gluma.

Ca pictor, ca artist plastic Balasa a fost cu brio un exponent de baza a proletkultismului.

Omu' asta a pictat si in ultimii 18 ani.Succesul avut in vanzarea picturilor si dupa revolutie ,fara indoiala ca i'a adus pe langa recunoasterea valorii de catre cei avizati si un soi de invidie stupida din partea celor incapabili de a intelege ca pentru un om dotat cu o inteligenta superioara ,care vrea sa se daruiasca posteritatii,compromisul nu este intotdeauna o optiune.

da` ca artist sau ca orice vrei tu, in comunism nu te forta nimeni sa scrii ce nu puteai.

Sa faci ce nu vroiai.

Esti atat de fericit ca traiesti incat habar nu ai pe ce lume ai trait - cu siguranta asta e constanta vietii tale

99 la suta din populatie n-avea habar cu ce se mananca marx sau lenin.

Cam cati nu stiu acum ce inseamna democratie.

Asta e alta discutie - subiectivismul unei doctrine capata infatisarea obiectivismului doar in ochii subiectilor alesi pentru atingerea scopului final - scop ce nu poate fi decat pur subiectiv - iata motivul pentru care turma trebuie sa ramana turma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.....ce ai vrut sa atasezi aici Otilia?

 

 

eu sunt putin mai ingaduitoare in privinta asta, asa erau vremurile. Si Adrian Paunescu a adus osanale conducatorului iubit, si inca cum, dar "Ruga pentru parinti" e altceva....si Balsa l-a pictat pe carmaci , dar "Galaxia iubirii" este altceva...

 

<_<

 

cateva dintre picturile care mi-au placut...se vedeau cand le-am atasat :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.....ce ai vrut sa atasezi aici Otilia?

 

Iar trebuie sa aducem osanale?

Am vazut pe la TV cateva si fara sa ma mai surprinda nimic, nu s-a mentionat nimic despre lucrarile 'artistului' degraba infatisatoare ale Carmaciului Iubit.

eu sunt putin mai ingaduitoare in privinta asta, asa erau vremurile. Si Adrian Paunescu a adus osanale conducatorului iubit, si inca cum, dar "Ruga pentru parinti" e altceva....si Balsa l-a pictat pe carmaci , dar "Galaxia iubirii" este altceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cateva dintre picturile care mi-au placut...se vedeau cand le-am atasat <_<

 

asa am banuit si eu, ca era ceva de bine, mi-ar fi placut sa le vad, poate mai incerci odata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×