Sari la conținut
Forum Roportal
freedomxx

Tratamentul cu interferon

Postări Recomandate

Tatal meu si-a facut analize la clinica de specialitate din Iasi pentru depistarea hepatitei si i sa-a spus ca are in sange virusul hepatitei C, dar nu este declansata boala.Medicul i-a prescris tratament cu produse regenerante pentru ficat.Acum, un alt medic internist i-a spus ca trebuie sa-si faca neaparat un tratament cu interferon.Avand in vedere ca la el nici nu este declansata boala, trebuie sa faca acest tratament care mai da si reactii secundare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BUna Irina,

 

bine neai gasit. Deci vreau sa intreb ce inteleg acei doctori prin "nu este declansata boala"?!?! Daca virusul este prezent in sange adica viremia a iesit pozitiva atunci boala exista si trebuie neaparat tratata. Sau constatat poate numai anticorpi si viremia a iesit negativa? Daca este asa, atunci intr-adevar nu trebuie tratament, se presupune o vindecare spontana. Un test in 6 luni (viremie) ar fi in acest caz de ajuns.

Te rog da-ne mai multe informatii despre tipul de analize facute tatalui tau.

Editat de Enigma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Enigma pentru ca mi-ai raspuns chiar mai repede decat m-as fi asteptat sa primesc un semn de atentie pe acest portal.la-am intrebat pe tatal meu exact ce diagnostic i sa-a dat : ANTIGEL HBS POZITIV, HEPATITA CRONICA VHS INACTIVA, DIABET TIP 2.Intrebarea mea e daca e necesar sau un tratament cu interferon.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bUNA iRINA,

 

rezultatele pe care mi leai dat nu imi spun prea multe, te rog, spune cum a iesit viremia sau biopsia daca a facuto si testul anticorpi HBV HCV si valorile GPT, GOT.

In orice caz ar fi bine sa reintrebati rezultatele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Enigma,ieri am fost sunata de o noua bolnava care a dorit unele informatisi este si foarte tinara. Are facuta biopsia si ia estit 3 ,medicul nu vrea sa ii inceapa tratamentul ca rezultatul este prea mic ,abea de la 7 a spus ca va putea sa inceapa tratamentul.Este disperata cum poti sa stai sa creasca virusul pentru a nu face nimic?iam recomandat medicul meu.

Dar este posibil asa ceva?,am rugat-o sa se inscrie si in forumul nostru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mariana,

 

deci nu prea inteleg la ce rezultat se refera medicul prin "7"?!? Toate scorurile pentru. biopsie merg pana la max. 6, 6 insemnand deja ultimul stadiu, ciroza.

Ia iesit o fibroza de gradul 3? Dupa cum spuneai este f. tanara, deci nu pot sa imi inchipui ca are deja o fobroza atat de avansata.

 

Ar trebui intrebat exact la ce sa referit medicul de a refuzat un tratament, biopsia nu poate fi, sau chiar e asa de incompetent medicul? In orice caz sa consulte si un alt medic!!! Ceva nu este in ordine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Mariana,

 

deci nu prea inteleg la ce rezultat se refera medicul prin "7"?!? Toate scorurile pentru. biopsie merg pana la max. 6, 6 insemnand deja ultimul stadiu, ciroza.

Ia iesit o fibroza de gradul 3? Dupa cum spuneai este f. tanara, deci nu pot sa imi inchipui ca are deja o fobroza atat de avansata.

 

Ar trebui intrebat exact la ce sa referit medicul de a refuzat un tratament, biopsia nu poate fi, sau chiar e asa de incompetent medicul? In orice caz sa consulte si un alt medic!!! Ceva nu este in ordine.

[snapbacca]60946[/snapbacca]

 

:) Buna enigma,dupa cite am inteles ,medicul ia spus ca nu este cazul sa faca tratamentul ca rezultatul este prea mic de la biopsie,in orice caz ,o rog prin acest mesaj sa aibe curajul de a se inscrie pe acest forum ca va avea sprijin mare din parte noastra,si nu are de ce sa ii fie rusine ca este bolnava ca nu este singura in acest caz,si asa a fost sa fie ,medicul ei nici nu a avut bunul simt de ai spune ca viremia este gratisa,imi pare bine ca ma sunat ,[de pe forum a luat telef.]si am putut sa o lamuresc in unele probleme.Sper sa citeasca acest mesaj si sa se inscrie in forum.

Va doresc mult curaj in distrugerea acestui virus blestemat,si fiti cu fruntea sus ca nu din vina noastra ne-am imbolnavit.cu drag Mariana

 

 

:lucca: :tease: :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mariana,

 

daca chiar sa referit la rezultatul biopsiei este cea mai proasta si falsa indicatie pe care o poate spune un medic...daca se mai poate numi "medic".

Spun acuma ironic: poate ar fi bine sa asteptam pana avem ciroza pana sa incepem tratamentul....f. logic.... :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragilor!

Cristina, cred ca medicul sa-a referit la total scor canodell cand a spus 3. De altfel sa stii ca si medicul meu mi-a spus cand mi-a dat rezultatele ca daca as fi avut scor canodell 7 chiar cu viremie 600000, nu mi-ar fi recomandat tratament. Asa e, aveti dreptate, nu stiu ce sa-a avut in vedere cand sa-au impus limitele astea, probabil doar banii.

Mariana, ii doresc multa sanatate si mult curaj prietenei tale sa vina printre noi pentru ca doar aici va putea fi cel mai bine inteleasa, cred eu. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Gia,

 

deci poate am inteles eu gresit...scorul de 3 se refera la suma totala..inclusiv gradul de inflamatie etc.?!? Eu ma refeream ca 3 inseamna doar gradul de fibroza.

Insa si daca scorul total este 3 (desi nu inteleg de ce se sumeaza)...pana la urma conteaza ca acest virus este prezent...si prin urmare trebuie eliminat prin trat.

EU inca nam citit niciunde ca, cu cat acest scor este mai mare cu atat tratamentul este mai efectiv....

 

Eu am avut un scor total (IsAca) de 4 dupa cate imi aduc aminte...

Editat de Enigma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×