Sari la conținut
Forum Roportal
atv lover

Fructe si legume din piata sau supermarket ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am cumparat niste carofi noi de la un super market :flowers:

aveau ceva negru pe ei ca carbunele ... nu mai mi se curatau mainile ... i-am aruncat

:yahoo:

 

promit ca nu mai fac :yes:

 

ce nu mai faci?....nu mai cureti mainile?...sau nu mai arunci cartofii?.... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu iau si din piata si din supermarket, depinde ce vreau sa iau si unde gasesc. Nu stiu daca e vreuna dintre aceste variante complet sigura, de exemplu si in piata am vazut in ultima vreme niste capsuni de ziceai ca nu-s adevarate, aratau mult prea bine, cine stie cu ce le injectasera... te poti uita la aspect, ce are aspect nenatural e clar ca nu e in regula...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E totusi o mare diferenta intre rosiile romanesti,crescute in pamant si cele importate,aduse in supermarketuri ...

da, pe cele de la supermarket scrie "Turcia" si pe cele de la piata scrie "de gradina"...in rest, sunt identice! :doh: taranu' roman s-a desteptat si cumpara samanta de productivitate mare, asa ca legumele de gradina asa cum ni le amintim noi din copilarie sunt deja istorie...

 

eu prefer supermarketul pentru cateva sortimente de legume-fructe, pentru ca pot alege exact ce-mi doresc, fara ochi dati peste cap si fara mutre din partea speculantilor din piete.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dark,cam asta e dezavantajul marilor orase...gasesti acelasi produs si la piata si la supermarket.Eu insa,sunt norocoasa,inca mai cumpar rosii romanesti din piata. :doh: (cu gust si miros,specifice).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar esti norocoasa, eu si in piata gasesc rosii crescute fortat, arata bine dar inauntru sunt verzi si nu au gust

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru fructe si legume bune trebuiesc cautate acele piete in acre mai vin oameni de la tara, acele piete de la margine de oras , pentru ca in pietele centrale preturile de a ocupa o taraba sunt scumpe

 

in bucuresti mi-a placut piata 16 februarie, piata vitan si piata matache - asta in ce priveste legumele

cat despre fructe ....e mult de cautat pana ce gasesti ceva sanatos :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din piata ca sunt direct din gradina :haha:

 

si + de asta, au gustul mai bun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din piata, intotdeauna. Sunt mai proaspete si mai ieftine, desi ai crede ca la supermarket e cea mai ieftina marfa. Exceptie fac cele exotice, pe care nu le gasesti decat  acolo.

 

Nici lapte nu mai iau din magazine; avem dozatoare de lapte crud, pe care il fierbi acasa. E mult mai sanatos si mai ieftin, nu e procesat, nu are cine stie ce chimicale in el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×