Sari la conținut
Forum Roportal
atv lover

Fructe si legume din piata sau supermarket ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare, sunt foarte frustrat de aceasta problema, cea a alimentelor naturale.

Saptamana aceasta, am cumparat niste cartofi de la un supermarket, iar apoi am constat ca nu imi ajung si am oprit in piata. Acasa, am amestecat cele doua plase, si cum am venit, mi-am si facut de mancare. In timp ce curatam, am observat anumite diferente, de culoare, dar am crezut ca probabil din cauza ca unii au stat in frig afara, iar altii inauntru. Dar, spre surprinderea mea, dupa ce am gustat, am constat ca, cartofii din piata au aaroma lor intensa, insa cei din supermarket nu, ba chiar aveau un gust sters.

La fel am observat si la salata, morcovi si ceapa. Am ramas uimit, si mi-am dat seama ca alimentele din supermarket, ma refer la vegetale, sunt crescute cu substante chimice.

Eu stiam ca la rosii exista aceasta diferenta intensa de gust, dar nu ma asteptam si la aceste alimente.

Primul meu gand, a fost sa renunt la supermarket, dar apoi m-am gandit in felul urmator: Dar daca iau de la piata, unde nu prea se mentine igiena, risc sa iau o boala ?

Eu nu prea stiu ce sa mai fac, poate aveti voi vreo idee, ceva ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce te face sa crezi ca restul nu sunt cu chimicale ?

..difera la gust doar foarte putine legume si fructe, in special cele importate .

Si de la piata, ce boli crezi ca ai putea lua..care nu sunt si la supermarket.?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prefer piata si nu am luat NICIODATA nici un fel de boala de la" tarani" :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va recomand documentarul supermarket secrets! In acest film afli aproape toate raspunsurile despre un supermarket si producatorii lor.... (vorbesc si despre cartofi si fermierii care ii cultiva :cheer: )

Editat de TinYman

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... Dar daca iau de la piata, unde nu prea se mentine igiena, risc sa iau o boala ?

Eu nu prea stiu ce sa mai fac, poate aveti voi vreo idee, ceva ?

 

Interesanta idee!!!...Vrei sa spui ca morcovii si cartofii din piata sunt crescuti in pamant,iar cei de la supermarket ,in laborator?.... :D

 

:cheer:

 

Idee:cumpara din piata,si spala-le bine...le vei manca cu pofta si vei fi sanatos...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar daca iau de la piata, unde nu prea se mentine igiena, risc sa iau o boala ?

 

Pai le speli bine, si gata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesanta idee!!!...Vrei sa spui ca morcovii si cartofii din piata sunt crescuti in pamant,iar cei de la supermarket ,in laborator?.... :-

 

:salut:

 

Idee:cumpara din piata,si spala-le bine...le vei manca cu pofta si vei fi sanatos...

Sa inteleg ca ma iei la mijto acum ?

 

In supermarket, alimentele sun dezinfectate, iar fermele in care sunt crescute, indeplinesc anumite reguli de igiena.

 

Crezi tata Veta se duce si cumpara ingrasamant natural ecologic ? Sau se duce si foloseste wc-ul din fundul curtii pentru fertilizare ? Iar daca tata Veta a avut niste viermi intestinali, a caror oua stim ca rezista si ani intergi, nu cumva risti sa te trezesti cu o tenie ? Sau mai rau, dupa cum vedem, tot mai multe cazuri de tenie pe creier.

 

Si daca chiar vrei sa te convingi, intreaba un doctor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si daca chiar vrei sa te convingi, intreaba un doctor.

:- draga m-ai lasat masca ... stai atunci in globul de cristal, dar cand vei pasi numai pt o clipa pe iarba vei muri caci nu ai formati nici un fel de anticorpi nimic ... :doh: nu stiu ce-i cu "igiena " asta, cu cat ti-e frica cu atat mai tare vei lua boala, am mancat si pamant si de pe jos am pupat si matele in bot si nu am nici pe naiba :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa inteleg ca ma iei la mijto acum ?

 

In supermarket, alimentele sun dezinfectate, iar fermele in care sunt crescute, indeplinesc anumite reguli de igiena.

 

Crezi tata Veta se duce si cumpara ingrasamant natural ecologic ? Sau se duce si foloseste wc-ul din fundul curtii pentru fertilizare ? Iar daca tata Veta a avut niste viermi intestinali, a caror oua stim ca rezista si ani intergi, nu cumva risti sa te trezesti cu o tenie ? Sau mai rau, dupa cum vedem, tot mai multe cazuri de tenie pe creier.

 

Si daca chiar vrei sa te convingi, intreaba un doctor.

 

M-ai lasat masca......in ce lume traiesti?...

 

N-am inteles aia cu tenia...locuieste in cartofi sau morcovi?...unde scrie,ca sa ma duc sa caut?.... :salut:

Tu cand folosesti legumele alea le bagi direct in gura fara sa le speli,fara sa le cureti?...Igiena alimentatiei mai tine si de tine,nu doar de aia de la supermarket.Poate nu ai aflat ca aceste produse se iradiaza,ca sa reziste atat de mult timp...adica,mananci vechituri,omule...la piata gasesti produse sanatoase si crescute natural.

Altii dau bani grei pe alimente bio si tu.... :- ...

 

Parerea mea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-ai lasat masca......in ce lume traiesti?...

 

N-am inteles aia cu tenia...locuieste in cartofi sau morcovi?...unde scrie,ca sa ma duc sa caut?.... :salut:

Tu cand folosesti legumele alea le bagi direct in gura fara sa le speli,fara sa le cureti?...Igiena alimentatiei mai tine si de tine,nu doar de aia de la supermarket.Poate nu ai aflat ca aceste produse se iradiaza,ca sa reziste atat de mult timp...adica,mananci vechituri,omule...la piata gasesti produse sanatoase si crescute natural.

Altii dau bani grei pe alimente bio si tu.... :- ...

 

Parerea mea...

 

Si a mea!

Extrem de enervant ce face reteaua de supermarketuri si de engros din tara noastra, importind produse agricole de calitate extrem de slaba si la preturi mai mari decit cele romanesti. Chiar si legumele si fructele importate din Italia, Spania sau Olanda sint calitativ sub cele romanesti, de cele din Turcia sau China nici nu merita sa te apropii!

Iar daca iradierea este considerata nociva pentru oameni si animale, credeti ca e cumva mai benefica pentru legume si fructe?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×