Jump to content
Forum Roportal
atv lover

Fructe si legume din piata sau supermarket ?

Rate this topic

Recommended Posts

Fructul care trebuie consumat zilnic. Este incredibil ce au descoperit cercetătorii

https://evz.ro/fructul-care-trebuie-consumat-zilnic-este-incredibil-ce-au-descoperit-cercetatorii.html

In general este recomandat de mancat si fructe zilnic, dar nu se poate totul din poza zilnic, chiar daca ar creste toate intr-o gradina.   In State se importa orice de oriunde din cele mai cunoscute marfuri, desi nu sint scumpe in Phoenix, tot nu se poate manca totul zilnic.   Formuleaza foarte gresit cei care ne dau sfaturi, dar uita ca fiecare din noi functionam altfel, si chiar daca sint deosebit de scumpe, daca omu' n-are pofta nu le poate manca, eu asa functionez cel putin.    Eu mereu pun pe masa fructe taiate sa fie usor de gustat indiferent de ocazie, decorez platourile de mezeluri sau branzeturi cu fructe si legume din belsug, dar prepar si eu pe platoul cu carnarii cate ceva sa nu fie doar mezeluri cumparate, si adaug si muraturi.  

Nu cred ca este mare diferenta intre piata, magazine BIO sau ne-organic, doar in preturi se reflecta, ca provin de pe acelas pom! Se curata majoritatea, si atunci ce rost are de aruncat banul???   

mango.jpg

In zonele Subtropicale Mango este in plin sezon.   Aici se gasesc foarte multe feluri/soiuri, unii au pomi in curte dar in general se aduc din tarile unde se produc in stil industrial. 

Preturile reflecta asta, ca se vinde si 4-6 pe 1 dolar, in anumite zile in anumite magazine sa nu se strice, sa fie consumate de public.   

Am cumparat si uriase, peste 1 kg bucata, se vindea cu 1 dolar bucata saptamana trecuta.   Erau cam verzi dar in 3 zile se schimba. 

Daca n-au unde sa-l mai depoziteze, scad preturile si lumea cumpara cu portbagajul plin.   

Recompenseaza ciupiturile tantarilor de asta vara, ca deja au disparut, nu mai este umiditate in aer si asta o simtitm si pe piele personala,  si ne trece cu mango sau ananas!!!

Va urma Pomegranates, Kiwi nu se cultiva pe aici aproape, dar pana apar citricele locale, sintem aprovizionati din insulele si tarile apropiate.   Nu stiu din ce cauza dar este mai scumpa ca restul fructelor tropicale, cu 2,50 dolari se vinde bucata cel mai ieftin si inca nu sint coapte, eu le pun in ceai sa fiearba  cu coaja cu tot o bucata, cam un sfert la 5 litri de apa, dar verific sa nu fie stricat ca este foarte sensibil.  Mai adaug si ginger, cuisoare, cardamom o coaja de portocal si de lamaie plus ceai Earl Grey, verde si de Jasmine.  Fierb incet un pic si opresc focul, acopar oala, mai pun si cojile de la pruni mari pe care-i mananc ca este foarte groasa sau de mere, ce mai am langa mine, intra mereu in oala de ceai.    

Pomegranates – A Gorgeous, Delicious and Nutritious Fruit! | VitaMedica