Sari la conținut
Forum Roportal
atv lover

Fructe si legume din piata sau supermarket ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce a găsit un român într-o roșie! Imaginea care a șocat pe toată lumea. „Ne omorâți cu zile” (fanatik.ro)

*Nu cred ca doar un roman a gasit asa ceva in rosii sau ardei gras!!!  Si eu in Arizona gasesc de cel putin 10 ani aceasta minune, in ardei mai ales, unii au si cate 2 pui, iar in rosii scumpe Heirloom Tomatoes care costa si 7,99 centi pentru 0,454 de grame, care stau mai mult timp pe rafturi si la un moment dat se dau la ieftinit, vor avea plante mici, semintele incoltite cu radacini si frunze.  Am cumparat odata si am lasat in bucatarie, pe dimineata radacinile au iesit pe suprafata rosiei.   Cand se cumpara deja se poate observa ca unde semintele sint incoltite, suprafata rosiei nu mai este asa de lina insa la ardei gras care pe aici e foarte gras, nu se poate detecta, dar nu trebuie nici aruncat.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu conteaza de unde se cumpara in mijlocul verii legume sau fructe, important este sa se manance cat mai mult pana se maturizeaza pe planta de la soare totul.   Eu nu ma mai satur de legume pe gratar sau tigaie de vinete feliate cam de 2 cm,  le curat si de coaja, dovlecei cu coaja, ciuperci feliati, ceapa la fel, asparagus, ardei gras, cu un strop de ulei sa nu se lipeasca si e gata bunatatea.  Sare in farfurie daca se vrea si-l mancam cand cum dar nu ne saturam ca gustul este divin.  Mai feliez si cartofi, am avut paste in frigider, dar cel mai bine este cu paine, prajit un pic.   Am cumparat si varne de friptura pe os zis pe aici New York steak dar inca e in frigider, n-am dus lipsa :chef:     Ne-am relaxat cu niste ciresi, eu am mancat aproape 1 kg. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

rocky ford green flesh melon       ROCKY FORD GREEN FLESH MELON 

Inca n-am vazut minunea asta in magazine, miezul la acest pepene a fost galben in mai multe nuante pan-acum.   Cred ca este o incrucisare noua, costa cam 10 dolari o bucata si n-as da bani pe ceva care nu cred ca se merita doar ca s-a schimbat culoarea, dar nu si gustul sau textura.   O sa-l vad pe raftul cu articole cu pret redus la 25 de centi bucata, lumea are si iepuri, cai, si ei trebuie sa manance bunatati. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trucuri prin care recunoașteți un pepene copt și dulce

Nu cred ca se gaseste asa ceva in magazinele de azi, decat pe ferme unde n-avem acces din cauza COVID!!! sa nu infectam dar cel care lucreaza, angajatii ilegali in State ei nu sint vaccinati, sint si bolnavi cu toate alea, dar asta-i viata.   Mor de pofta acum si n-am unde sa merg sa cumpar asa un fruct sanatos!!!   Ieri am acumparat unu imens si BIO, iar in mijloc era putrezit aproape, arata ca un burete bun de aruncat.   Sotul imediat l-a dus inapoi, asa-i targul pe aici si-mi place enorm acest sistem, nu intreaba nimic din ce cauza, asta-i si mai bine!!!

Insa, eu am ramas cu gandul la pepene care nu se poate egala cu bani ... "Vreau Pepene"!!!    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

autumn squashes - Bing - Shopping

Ador scena cu dovleacurile americane cand apar toamna.   Nu le-am gustat ca nu-s pe gustul meu doar cel de la Halloween pe care-l cunosc de acasa, dar ma pierd intre ele de frumoase ce sint.   Mereu se termina in magazine piramida uriasa desi nu vad pe nimeni ca ar cumpara una, macar cea mai mica, poate in alte ore sint acolo la cumparaturi.   Totusi voi cumpara 2 din cei mari cu miez alb pentru seminte, ca prajiti, n-au coaja!!!  iar miezul intra in cuptor la copt langa mere.   Astept cand preturile se reduc la destul de mic sa nu sparg banca :derisive:.

Mexicanii i populatia latino mananca foarte mult in toate mancarurile chiar si pe gratar dar altii nu cred ca se inghesuie ca nu se aude niciunde in restaurante sa fie reclamati.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dinnyét osztanak a közmunkásoknak HajdúnánásonNu nimerim un pepene bun acest an, pe camp n-avem acces sau aproape de plante, cum era in alti ani, daca arata bine, nu-i dulce!!!

   Ramane sa admir pozele ca marfa in magazine pare destul de murdar.   Cumparam a 3-a zi una in speranta ca va fi buna, dar impartim cu vecinii ca pot procesa o bucata mai mica oricum.    Nici n-as avea loc unde sa inghesui  in frigidere, scump nu este dar nici bun si decand cu COVID, astea nu se ramburseaza in oricare magazin ca altadata.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce contraindicaţii are para, regina toamnei. Cine trebuie să evite fructele care omoară virusurile

Ce contraindicaţii are para, regina toamnei. Cine trebuie să evite fructele care omoară virusurile | adevarul.ro

Serios???  Contraindicatii de Pere, nici sa n-aud de asa ceva ca eu le mananc cate 2 deodata ca-mi plac, sint in sezon si ieftine pe moment.   Cumpar pe cei foarte tari, le invelesc inservetel de hartie dupa ce le-am spalat si sters sa fie uscate, incividual le pun in pungi de ambalaj ca la posta pentru pachete si pe urma in punga de alufolie, intr-un carton tot captusit si in frigider sa nu se coaca repede si deodata toti.  Incep ziua cu fructe mereu, nu suc sau compot, crud le mananc sau fac salata de fructe, cateodata si sauce de fructe langa carne in amestec cu Gutui si Telina.   Singura contraindicatie este ca sint inca peste 40*C si depozitarea este o problema!!!     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Elfeledett őshonos gyümölcstermők a kertbe: íme 6 hihetetlenül olcsó csodabogyó

Som in maghiara,  Cornus mas in latina si Corn in romaneste ... azi este considerat un fruct din antichitate, dar ii vine randul daca merge lumea sa culeaga din padure  ca in magazine se scumpesc alimentele.   Mai este timp pentru asta!!!    Gem din acest fruct este foarte scump in America si de o vreme nu se mai aduce din Ungaria sau Romania.   S-au terminat, golit  borcanele mele mari, mergeau perfect cu clatite, nu era prea dulce si oricine prefera inaintea altori dulceturi locale de smochine, ciresi, portocale, capsuni, etc.   In Ungaria Prunele Uscate deja se vand la pret Astronomic, ce va fi mai incolo, nu se stie inca, dar uscate si aceste boabe minunate dau un ceai de nemaipomenit.      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dieta_fructe_legume.jpg

https://evz.ro/ce-sa-mancam-dieta-curcubeu-raspunsul-pentru-toate-problemele-simpla-si-eficienta.html

Culorile toamnei se gasesc si curcubeu dar nu numai in moda este important, ci si in legumele si fructele ce consumam zilnic, proaspat.   Hrana nu trebuie sa fie mereu cea traditionala, nici mancarea gatita nu este necesara zilnic in perioada asta cand nu se poate abtine de la peisajul pietelor fara a pleca cu cel putin 2 sacose de bunatati.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dovlecei mai mari am gasit azi si am cumparat sa-mi satisfac si pofta de "Mancare de dovleac in stil maghiar" = Tök Fözelék = ca o salata, americanii-i spun Zucchini Dip cu foarte mult marar verde tocat care-i sa un gust fenomenal.  Se poate pune peste orez alb sau manca cu Bundás kenyér = French Toast dar merge perfect si pentru party-uri cu diferite chipsuri.

Eu am facut langa si o tocanita de vita si orez alb, se vor termina chinuit oricum.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×