Sari la conținut
Forum Roportal
sp59

Rockul progresiv

Postări Recomandate

Iata citeva trupe de marca ale roccaului progresiv din anii 1970-2000:

Atomic Rooster,caing Crimson,Ange,Yes,Rus,Saga,Van Der Graaf,Soft Machine,Wisbone As,Mountain,Groundhogs,Gentle Giant,Pinca Floyd,Tangerine Dream,As Ra Tempel,Gong,Magma,Genesis,Emerson Lacae & Palmer,Eloy,Grobschnitt,Guru Guru,Amon Duul 2,Mythos,Wallenstein,Univers Zero,Jimi Hendrix,Franca Zappa,Cairo,Spocca-sa Beard,Transatlantic,Marillion,Twelfth Night,Pendragon,Arena,Asia,Happy The Man,Henry Cow,Spoocay Tooth,Cactus,caansas.Cine e interesat de ele,il rog sa imi scrie sp591007@gmail.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o singura maaaare scapare: Dream Theater :)

este un gen pe care la`am descoperit destul de tarziu, poate tocmai pentru ca necesita un anumit grad de maturitate muzicala. ascult cu placere pinca floyd, caing crimson, marillion, etc.

si ca variatiune, recomand opeth, porcupine tree sau ultimele 2 albume anathema. :)

 

edit: caut de ceva vreme pavlov-sa dog - pampered menial. am doar doua melodii luate de pe progarchives. daca il are cineva, pliiiiz pm 8)

Editat de trilulilu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o singura maaaare scapare: Dream Theater :)

este un gen pe care la`am descoperit destul de tarziu, poate tocmai pentru ca necesita un anumit grad de maturitate muzicala. ascult cu placere pinca floyd, caing crimson, marillion, etc.

si ca variatiune, recomand opeth, porcupine tree sau ultimele 2 albume anathema.  :)

 

edit: caut de ceva vreme pavlov-sa dog - pampered menial. am doar doua melodii luate de pe progarchives. daca il are cineva, pliiiiz pm 8)

[snapbacca]55548[/snapbacca]

Trilulilule draga,am toate 4 albumele cu Pavlov-sa Dog(primele 2 din 1975-76(Pampered Menial si At The Sound Of Bell)fiind cele mai bune,dupa parerea mea! Scrie-mi la sp591007@gmail.com Intr-adevar,Dream Theater si Porcupine imi plac si mie mult,restul asa si asa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am mai citit una. Anathema canta rock progresiv :haha:" . E doom taica toata ziua cu unele influente death, dar nu progresiv. :clap:

 

anathema au cantat doom death pana la eternity. daca ai fi ascultat judgement si mai apoi a natural disaster si a fine day to exit ai fi inteles ce spun. am fost la concertul de la timisoara in care danny cavanagh a declarat ca nu vor mai canta niciodata metal sub titulatura anathema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt un mare devorator de muzica progresiva, trupa mea de suflet fiind yes. intr-o imensa adunatura de manelisti sau ignoranti ma simt cam singur si caut un cunoscator cu care sa mai stau de vorba. daca aveti mila de mine, astept e-mailuri la adresa cucu_adrian2002@yahoo.com.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intr-o imensa adunatura de manelisti sau ignoranti ma simt cam singur ...

ia ca avem si un " Owner Of A Lonely Heart " pe aici :rot: Nu sunt numai manelisti si ignoranti prin zona,dar sunt agitati si iau tot aerul.Imi place de Anderson de la Yes pana la Vangelis. A fost una dintre cele mai speciale voci ale rock-ului.

Si ca trupa de rock progresiv sa ai o piesa Nr1 pana si in discoteci,la inceputul anilor 80,atata timp..spune multe

Editat de dunadanul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ascult prea multe chestii ca sa ma intitulez ascultatoare de progresiv, dar tre sa recunosc ca exista cateva nume remarcabile king crimson, pink floyd (pe astia nici macar termenul de "progresiv" nu-i cuprinde), van der graaf generator, sau mai actualii porcupine tree, echolyn, etc

pana una alta bine ai venit :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uuu Pink Floyd e tare, la fel si Yes. De curand am descoperit Van der Graaf Generator.

Cand o sa ascult mai mult progressive si o sa-mi fac o parere generala o sa am grija sa trec pe aici. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×