Sari la conținut
Forum Roportal
Fluturel

Fructe si legume exotice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

N-am mancat. Sune bune? Arata fain.E important si "ambalajul" pana la urma.

 

Eu am descoperit pomelo, o combinatie intre grefa si portocala, dar nu-mi place.

 

ajuta la slabire ca arde grasimile la fel ca grapefruit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am mancat. Sune bune? Arata fain.E important si "ambalajul" pana la urma.

 

Eu am descoperit pomelo, o combinatie intre grefa si portocala, dar nu-mi place.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da' sa cautati horseradish ;)

 

 

 

sa faca ce cu ?

post-81979-1207837697_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da' sa cautati horseradish ;)

 

Hrean pe romaneste!!! Radacina asta lemnoasa in magazinele americane se vinde foarte scump pe la $6.99/libra, 0.454 grame. Denumirea englezeasca tradusa mot-a-mot suna cam curios

"ridichea calului" de aici confuzia la prima vedere :crazy: Nu este un fruct, creste in pamint aceasta planta indistructabila, odata planta s-a prins intr-un loc langa un gard, va ramane acolo pana-i lumea :good: Sa nu-l uitati din butoiul de varza acra!!! tine capatinile crocante pana la ultima picatura de zeama si firicel de varza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa faca ce cu ?

 

Vreau sa cred ca asta a fost intrebarea cum se prepara si langa ce?

 

Hreanul este foarte iute, dupa ce a fost curatat se da pe razator sau pe felia de jambon de Paste, pe carne fiarta/rasol, sau cine pe ce doreste. In salata de sfecla rosie se mai pune sa-l mentina crocant, dar se face si o pasta din hrean cu zahar sa fie mai amicala pe carnaturi prajite, insa in mod special cu cremwursti de Anul Nou se servesc!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Arizona prunele romanesc, Prunus domestica este o raritate si necunoscuta de localnici.

Ei cumpara prune uscate sau dezhidratate insa nu stie din care pruni sint facute, lumea crede ca din cei mari. Le gasim in anumite magazine alimentare un timp foarte scurt ca numai cateva persoane cu acel accent din estul europei cumparam aceste fructe :o:

Abia se vind 10 kg intr-o saptamana intr-un magazin, pe cele moi mereu le scoate si le arunca, considerindu-le stricate. Le plac doar fructele tari ca piatra localnicilor.

Nici tuica nu este la moda in westul salbatic sau magiun, doar compot de prune din acei mari

sau gem si sucuri sau uscate. Multi americani nici pere sau ciresi n-au mancat inca iar niste polonezi pentru prima oara in viata lor au vazut si mancat grapefruit la 35 de ani!!!

E lung Pamantul ... ba e lat ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Castanele comestibile

 

 

Castanele comestibile sint fructe exotice bogate in vitamine si se folosesc in alimentatia popoarelor din intreaga lume de mii de ani. Ele sunt utilizate inclusiv ca substitut al cartofilor si ajung in Romania din Italia, Spania, Grecia, Japonia sau China.

 

Castanele contin de doua ori mai mult amidon ca si cartofii si sunt produse baza in panificatie in tarile din Asia sau Europa de sud.

 

"Arborele de paine" sau castanul produce fructe comestibile, folosite de multe popoare pentru fabricarea bomboanelor, fainii si altor produse cu un continut ridicat de carbohidrati.

 

Castanele sunt bogate in fibre, vitamine si minerale (contin glucide complexe, vitamina C, potasiu, vitamina B, acid folic, magneziu, mangan si cupru), au foarte putin sodiu si au continut scazut de grasimi, apoximativ 1%. Fata de alte fructe lemnoase, castanele au foarte putine calorii (170 la 100 de g) si aproximativ 34 de g de fibre. De aceea sunt indicate intr-o dieta!

 

Castanele se pot folosi ca piure, in supe, mancaruri de legume sau alaturi de fripturi. Castanele comestibile sunt recomandate persoanelor cu astenie fizica si intelectuala, convalescentilor, batranilor si copiilor, datorita bogatiei lor de minerale si vitamine (putin degradabile in procesul prepararii).

 

Unul dintre cele mai energizante preparate pentru o cura de slabire este amestecul de piure de castane si branza de vaci degresata, bogat in vitamine si plinde nutrienti. Faina de castane contine circa 7% proteine, 3% grasimi, 83% substante hidrocarbonate, 4% celuloza si 2,7% substante minerale, fiind foarte apropiata ca valoare nutritiva de faina de grau. Din aceasta se fabrica halva, ciocolata, prajituri si chiar paine.

 

Miezul de castane are efect energetic, antianemic, remineralizant, antiseptic al tubului digestiv, stimulator al digestiei, tonic muscular si nervos.

 

Pentru a va bucura de gustul plin, savuros al castanelor, iata cum le puteti prepara:

 

Castane coapte

 

Castanele se sterg cu un servetel si se cresteaza pe o parte folosind cutitul. Apoi se pun intr-o tava tapetata cu hartie de copt. Se aseaza cu crestatura in sus, fara sa se suprapuna. Se lasa la copt apoximativ 20-25 minute, dupa care se scot si se servesc fierbinti.

 

 

Culinar.ro

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Castane coapte

 

Castanele se sterg cu un servetel si se cresteaza pe o parte folosind cutitul. Apoi se pun intr-o tava tapetata cu hartie de copt. Se aseaza cu crestatura in sus, fara sa se suprapuna. Se lasa la copt apoximativ 20-25 minute, dupa care se scot si se servesc fierbinti.

 

 

Culinar.ro

 

Eu am aragaz electric (aici nu sunt gaze de aragaz) si pun, pur si simplu, castanele pe el si se coc. Sunt delicioase si putin diferite de cele din Europa.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am aragaz electric (aici nu sunt gaze de aragaz) si pun, pur si simplu, castanele pe el si se coc. Sunt delicioase si putin diferite de cele din Europa.

 

In cuptor ai incercat sa le coci? Am auzit si eu de la romanii de aici care gatesc pe elctric, sau pe gratarul din curte il pun intr-o forma de fript peste care e din metal si se acopera ca nu sar castanele!!!

Imediat o sa fie si aici in magazine pentru un timp scurt castane!

Conservele cu paste de castane sau altfel nu-mi plac!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×