Sari la conținut
Forum Roportal
Fluturel

Fructe si legume exotice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce să consumi agrișe: cele mai importante 17 beneficii pentru sănătate și frumusețe     Agrișe, fructul zonelor reci, muntoase seamana cu un Kiwi mic, dar nu se vinde in zona mea subtropicala.

https://www.avantaje.ro/articol/de-ce-sa-consumi-agrise-cele-mai-importante-17-beneficii-pentru-sanatate-si-frumusete

Le-as manca pe toate, dar nu se gasesc aici, nu se importa ca lumea nu cunoaste ce sint si nu vor sa fie in pierdere desi s-ar termina in cateva ore ca sintem multi din Estul Europei, evreii pusi la socoteala ca ei trag mai mult la cantar.      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP.xcOzT-Odji7GgoWfZZCVGwHaHa&pid=Api&P=0&w=300&h=300     th?id=OIP.dSremvIzUn5YzP0fK87LqAHaEK&pid=Api&P=0&w=290&h=164   th?id=OIP.BG1G-lcPDD3lwsE0NSAs_wHaHa&pid=Api&P=0&w=300&h=300

 Lămâia Mâna lui BuddhaBuddhas Hand Lemon = fructul cu care m-am intalnit doar azi si nu este singurul.  Lămâia Roza, este a doua minune pe moment ca eu n-am stiut de existenta lor.  Sotul la plimbarile matinale sta de vorba cu fermierii din vecinatate si i-au dat voie sa culeaga cat vrea din fiecare.   A mai adus si Guava acasa, lui ii plac, eu nu le-as gusta desi au un parfum aparte dar foarte placut.   Si niste maruntis de acritura Lime, tot ca lămâia, care creste pe pom fara tepi, ca pomii normal au tepi mari si dureroase!!!   O sa trec si eu intr-o zi  sa fac inventarul fermei, ce mai are pe acolo, ca deja avem permisiunea sa adunam cat vrem cand vor fi coapte.  Lucru mare pe aici ca este evreu traditional si pe langa ca locuieste cu marea famile, cu toti impreuna sub un acoperis, intr-o casa imensa, se plictiseste enorm daca se plimba cu OMU' sa-i arete toti pomii pe 2 hectare cel putin. 

https://www.fotosearch.com/photos-images/buddhas-hand-lemon-citrus-medica-sarcodactylus.html

https://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=Awr9IkpLClZhxMUAT2FXNyoA;_ylu=Y29sbwNncTEEcG9zAzEEdnRpZAMEc2VjA3Nj?p=Pink+lemons&fr=mcafee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

weird_lemon.jpg

Credeam ca au gasit in frigider 2 jumatati de lamai in putrezire care deja s-au sudat impreuna ca asa minuni se mai intampla.   La mine jumatatea de varza s-a acoperit cu frunze noi si iar a devenit o capatana ... in frigider in timp de eram plecati in Europa.     Acum am de citit sa aflu si numele ca este folosit ca medicament contra Cholesterol.    Nu cred ca lumea se bate pentru asta ca nu se gasesc in magazine inca desi au probleme de sanatate multi pe planeta.   Cand aflu numele, revin.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

image.png.927e032ecb4e21412d1d535b96a24416.png

Persimmon

Mie-mi place sa ma uit la ele doar, desi sint in zona subtropicala, aceste fructe n-au succes nici pe aici.   Am asistat la o discutie intre casiera si clientul care a fost intrebat daca stie ce are de facut cu ele, ca NU se iau inapoi in caz ca s-a razgandit acasa.    De obicei totul se ramburseaza, dar asta nu, dintr-un motiv oarecare, in acel magazin BIO cel putin.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moringa.jpg 

 https://www.doctorulzilei.ro/planta-minune-care-previne-peste-300-de-boli-beneficii-asupra-organismului-reduce-inflamatia-si-protejeaza-ficatul/?utm_medium=parteneri&utm_source=retetesivedete.ro

Nu tot pomul se mananca doar frunzele si fructele, care seamana cu pastai de fasole.   N-am idee ca nu stiu nimic despre aceasta planta/pom si tot ce ofera, fiind asa de strain.  Doctorii pe care-i vizitam ar trebui sa aibe leacuri extrase din asemenea plante de sanatate, noi nu vom ajunge pana unde creste si se prepara in ceva, inca nu stiu ce, dar imi place culoarea verde care ma inunda cu placerea de a privi peisajul macar.    "Foaie verde 3 pastaie ..."  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

jDrda90uRHScFkzBgt7S_guacamole-chicken-burritos-8165.jpg     Inflation gobbles up fresh produce, driving up price of Super Bowl guacamoleThe US has temporarily suspended Mexican avocado imports after an American official received a threatening phone call

https://www.capital.ro/trebuie-neaparat-sa-mananci-mereu-acest-aliment-te-poate-ajuta-si-in-lupta-cu-kilogramele.html

Nu ajuta deloc la altceva nimic decat te satura pentru o vreme scurta!!!   Sotul le mananca cate 2 pe zi la micul dejun, plus 2 banane si 2 oua fierte ca sa acumuleze necesarul de menereuri si vitamine dar mai inghite si un castronas cu cereale integrale in lapte de Almond, Goji Berries, seminte de In si Canepa, de floarea soarelui si de dovleac, nuci vreo 3 feluri iar dupa nici 2 ore e mort de foame!!!     Tot va muri flamand si ma enerveaza deja foamea mare de care sufera de o vreme, sa prevesteasca o alta boala??? 

Avem mereu un numar mare de Avocado in casa in acest anotimp ca sint in sezon fructele.   Pe moment s-a oprit importul din Mexico ca au primit amenintari organizatorii marelui eveniment sportiv Super Bowl, parca am citit ca Guacamole a fost declarat mancarea speciala al evenimentului.   Se vindea si fara reclamare.

Reteta mea niciodata nu este fix ca mereu adaug inca ceva ce-mi place si am in casa, fasole fiarta, orez fiert, chiar si pasta sau Cous-Cous.

Doar fructele bine coapte care-s moi la pipait dar nu foarte si nu sint negri pe dinauntru doar verzui se folosesc.   Se sparg cu o furculita usor, ceapa dulce tocat fin sau ceapa verde, un pic de usturoi razuit sau mujdei daca am ca altfel n-au nici un gust, zeama de lamaie ca n-am mereu lime in casa, rosii crude fara seminte, sare, piper, boia, eu mai adaug ardei copti si ulei din Seminte de Struguri din Italia, am cumparat azi 2 litri sa am langa vreo 50 de Avocado. 

Omul le mananca doar cu un rand de praf de Turmeric, scobeste din coaja.    Daca am musfiri, cumpar cipsuri, eu pot sa le mananc cu orice fel de paine prajita, langa pesti in diferite feluri preparat, sau in Taco si Burrito,  am amestecat odata si cu salata de vinete si mi-a placut.   N-are limite cum se poate manca acest fruct delicat.   Iuteala nu folosesc niciodata!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

antivirale naturale   https://www.doctorulzilei.ro/ghimbirul-vindeca-aceste-5-boli-tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-aurul-din-bucataria-ta/

Ginger am zilnic in ceai si-l folosesc in anumite mancaruri, tocanite de ovine mai mult, razuit pe parte de lamaie al razatorului dupa care urmeaza si usturoiul la razuit ca nu-mi place sa-mi vina in gura bucati de ceva tare ca gingerul nu se va fierbe niciodata moale.   Crud il mananc in felii subtiri si m-a aparat de COVID si altele in timpul pandemiei in amestec cu lamaie si miere in ceai, care din Septembrie 2019, nu lipseste din casa, am eu oala mea si omu' separat ca el mai pune multe altele care mie nu-mi plac.  Nu-l pastram in frigider decat daca am razuit mult cu usturoi pentru mancare si a ramas, atunci il pun in borcanas de sticla pentru o vreme scurta ca intra in multe prajeli la noi langa rosii, ceapa si altele.  Odata se gasea in borcane mari la Costco dar mie nu-mi place cu kg-e ca nu folosesc chiar industrial din nimic.   Prefer sa cumpar necuratat si ma ocup mai departe eu de curatat ca sint foarte atenta la ce mananc.   

Cred ca in lunile de vara cand pamantul este cald se poate cultiva si in Romania ca si Bitter Melon, cate unii s-au imbogatit din astea 2 plante ca si-au gasit clienti care cumpara toata recolta.    Nu zic ajuta putin dar nu cred ca vindeca ceva boala grea.  Poate in tarile de origine unde si parintii au mancat de la prima zi de viata, acolo sa aibe alt efect decat aici unde pun in ceai doar.   In Asia se mananca in stil mare dar mie nu-mi place gustul mancarurilor sa fie egal, fara diferenta doar carnea sau leguma e alta.   

Acolo nu se gateste nici omleta fara asta, au si dulciuri si inghetata, sucuri cu ginger.  La raceala e bine de mancat cateva felii mai mult de adulti, pe copiii l-ar ustura foarte mult.  Sfatul meu ar fi, daca nu se foloseste decat experimental, a nu se cumpara prea mult sa nu fie mare paguba in caz ca se schimba la culoare si se putrezeste.  Cam 50 de grame deodata ca nu este nici ieftin, nu stiu acolo cat costa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

8296301544892161854?sqp=4sqPyQQrQikqJwhfEAEdAAC0QiABKAEwCTgDQPCTCUgAUAFYAWBfcAJ4AcUBLbKdPg&rs=AOga4qkVf7NFlp4G4odwxohA9o6ym-jSmw 

https://healthyglucosedr.com/gdn5?offid=blood&affid=googleads&offerurlid=blood_sugar_gdn_all_visitors_mobile&trid={transaction_id}&affsub=588423706289&gclid=EAIaIQobChMIh-62v-Hb9gIV2RGtBh3dgAfGEAEYASAAEgI3IvD_BwE

Sint foarte amare aceste fructe/legume dar ajuta la scaderea zaharului din sange.   Nu ascult ce se spune pe aceste site-uri ca este enervant cum tot repeta ceea ce deja stim despre boala si deloc nu ne intereseaza ce a zis Peter si Marry cum s-au vindecat de boala ca nu-i adevarat.    Cine vrea si le gaseste le poate manca dar nu se poate nici mult manca deodata sau in continuare pentru unii senzitivi la alimente verzi, salatele incluse in categoria asta, si eu iar fac parte din statistica  asta negativa ca-mi vine rau si de la o salata verde  dupa 6 frunze mici ca si de la mamaliga si altele.      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Screenshot-2022-04-27-at-17.30.31-400x250.png     Avocado, darul lui Dumnezeu pentru femei :eek:  ... nu si pentru barbati!!!

https://ziareonline.ro/avocado-darul-lui-dumnezeu-pentru-femei.html

1. Avocado este una dintre cele mai bune surse de vitamina K, fibre, vitamina B6, vitamina C, acid folic si cupru, toti acestia fiind nutrienti indispensabili metabolismului feminin.  2. Avocado are mai mult potasiu, decat o banana si are in jur de 30 de grame de grasimi, cea mai mare parte fiind grasimi sanatoase. Potasiul este unul din principalele minerale care combate retentia de lichide, suferinta tipic feminina.                                                                                                                                                              3. Avocado este foarte bun pentru inima, datorita grasimilor bune pe care le contine.                                                                                                                                                    Trebuie citit toate beneficiile ca merita mancat daca se gasesc ieftin!!!    La noi OMU' le manaca cate 3 deodata cu praf de Curcuma si sare neagra din Himalaia si oua fierte. 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×