Sari la conținut
Forum Roportal
pusha_cho

Adevarul despre dragoste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sau dragostea care ne inalta ... :crazy:

Probabil asta tine de fiecare dintre noi . :crazy:

 

Dragostea,in adevaratul ei sens,te inalta.Numai atunci cand o simti astfel ,descoperi cine esti tu cu adevarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragostea,in adevaratul ei sens,te inalta.Numai atunci cand o simti astfel ,descoperi cine esti tu cu adevarat.

 

Era si o vorba, "Iubirea te ridica, iubirea te coboara." Depinde si de cine te indragostesti... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Era si o vorba, "Iubirea te ridica, iubirea te coboara." Depinde si de cine te indragostesti... :crazy:

 

Adevarata dragoste nu este niciodata rezultatul a modului cum celalalt arata, se comporta sau interactioneaza cu noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adevarata dragoste nu este niciodata rezultatul a modului cum celalalt arata, se comporta sau interactioneaza cu noi.

 

Nici nu am zis asta... :roll:

 

OFF: Pai cum te indragostesti daca nu vezi cum arata, cum gandeste, cum se poarta? :crazy: :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici nu am zis asta... :roll:

 

OFF: Pai cum te indragostesti daca nu vezi cum arata, cum gandeste, cum se poarta? :crazy: :crazy:

 

Dragostea se manifesta la adevarata ei valoare atunci cand noi suntem dispusi sa o primim ... Si intr-adevar tine foarte mult de modul cum il percepem pe celalalt ... dar asta nu-i totul ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragostea se manifesta la adevarata ei valoare atunci cand noi suntem dispusi sa o primim ...

 

Asa este! :crazy: Poti iubi pe cineva care inainte iti displacea total prin felul lui de a fi...poate la inceput nu ai vrut sa il privesti cu adevarat si i-ai cautat numai defecte; in momentul in care il descoperi, e posibil sa te indragostesti nebuneste...

 

Paradoxal, dar adevarat...testat :crazy:

 

E si o chestie de "timing", de potriveala...conteaza mult momentul si sincronizarea...nu vi s-a intamplat ca cineva sa va iubeasca si voi nu, iar cand el a plecat din viata voastra in vreun fel, sa incepeti sa visati la el? Sau invers: voi ati iubit neimpartasit si cand si el a devenit interesat deja erati epuizate emotional si nu mai puteati da nimic? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E si o chestie de "timing", de potriveala...conteaza mult momentul si sincronizarea...nu vi s-a intamplat ca cineva sa va iubeasca si voi nu, iar cand el a plecat din viata voastra in vreun fel, sa incepeti sa visati la el? Sau invers: voi ati iubit neimpartasit si cand si el a devenit interesat deja erati epuizate emotional si nu mai puteati da nimic? :crazy:

 

Iubirea este deplina doar atunci cand este neconditionata . Din pacate noi oamenii avem obiceiul de a conditiona iubirea si de a avea asteptari care de cele mai multe ori nu ne sunt satisfacute .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iubirea este deplina doar atunci cand este neconditionata . Din pacate noi oamenii avem obiceiul de a conditiona iubirea si de a avea asteptari care de cele mai multe ori nu ne sunt satisfacute .

 

Suna frumos dar nu cred ca iubirea omului obisnuit este chiar asa de neconditionata. Iubirea divina este desigur neconditionata, dar noi oamenii de rand suntem departe de asa ceva. Noi avem mereu asteptari, unele care sunt formulate de constient ( de ratiune ) si unele care provin din subconstient si care se manifesta aproape fara controlul mintii noastre, mai ales in fazele de inceput.

In realitate foarte multe din povestile frumoase de dragoste sfarsesc trist . Motivul este ca noi iubim de fapt o persoana idilica/virtuala care se afla in subconstientul nostru, in visele noastre. Exista desigur trasaturi la partener care alimenteaza imaginatia noastra dar atunci cand apar unele lucruri care nu ne plac gasim tot felul de justificari si nu vrem sa acceptam ca am putea pierde "comoara" pe care am gasit-o. De cele mai multe ori o persoana iubeste si alta se lasa iubita. Persoana care iubeste este motorul relatiei, dar nu se stie cand celalalt "se suceste".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suna frumos dar nu cred ca iubirea omului obisnuit este chiar asa de neconditionata. Iubirea divina este desigur neconditionata, dar noi oamenii de rand suntem departe de asa ceva. Noi avem mereu asteptari, unele care sunt formulate de constient ( de ratiune ) si unele care provin din subconstient si care se manifesta aproape fara controlul mintii noastre, mai ales in fazele de inceput.

In realitate foarte multe din povestile frumoase de dragoste sfarsesc trist . Motivul este ca noi iubim de fapt o persoana idilica/virtuala care se afla in subconstientul nostru, in visele noastre. Exista desigur trasaturi la partener care alimenteaza imaginatia noastra dar atunci cand apar unele lucruri care nu ne plac gasim tot felul de justificari si nu vrem sa acceptam ca am putea pierde "comoara" pe care am gasit-o. De cele mai multe ori o persoana iubeste si alta se lasa iubita. Persoana care iubeste este motorul relatiei, dar nu se stie cand celalalt "se suceste".

 

Iubirea se conditioneaza atunci cand apar nevoile ... La-nceput totul pluteste si traiesti cu impresia ca ai intalnit un ideal ... Apoi te casatoresti si incep problemele si odata cu ele conditionarile ... Vrei iubire ? Spala vasele ... Ai nevoie de mangaieri , spala-mi sosetele ... Apoi uite copilul are nevoie de bani de meditatie , sau de bani de carti ... Si uite asa pe nerasuflate si fara sa-ti dai seama apar conditionarile ... Sau ma-nsel ? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Drgoste neconditionata? -FIE! dar relatie neconditionata...in nici un caz! -o asemenea relatie e doar o prostie regretabila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×