Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu o problema. Sunt de 10 ani plecata din Romania si anul trecut, mi-am refacut toate actele care-mi expirasera ( buletin,pasaport )prin mandatar, necesare in procesul cumpararii unei case. As dori sa stiu, daca doresc sa ma repatriez, cum as putea avea adresa din strainatate, trecuta in pasaportul romanesc? Sincera sa fiu ,nici nu credeam ca se poate...stiam de o stampila care se punea pe pasaport ,cu mentiunea "domiciliul in strainatate". Am fost la consulat si mi s-a spus ca nu e de competenta lor . Un lucru nu mi-e clar: daca mi-am reinnoit buletinul si pasaportul deja, se mai poate face ceva? Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o problema. Sunt de 10 ani plecata din Romania si anul trecut, mi-am refacut toate actele care-mi expirasera ( buletin,pasaport )prin mandatar, necesare in procesul cumpararii unei case. As dori sa stiu, daca doresc sa ma repatriez, cum as putea avea adresa din strainatate, trecuta in pasaportul romanesc? Sincera sa fiu ,nici nu credeam ca se poate...stiam de o stampila care se punea pe pasaport ,cu mentiunea "domiciliul in strainatate". Am fost la consulat si mi s-a spus ca nu e de competenta lor . Un lucru nu mi-e clar: daca mi-am reinnoit buletinul si pasaportul deja, se mai poate face ceva? Va multumesc!

 

Nu prea am inteles. Esti plecata din Romania deci locuiesti in strainatate.Da?

Daca doresti sa te repatriezi? Adica sa te intorci sa locuiesti in Romania definitiv? Atunci de ce sa fie adresa din strainatate trecuta pe pasaportul tau,daca te repatriezi? Nu vad sensul si validitatea acestui fapt daca tu nu vei mai locui in strainatate.

 

Daca nu am inteles bine situatia,scuza-mi raspunsul.Mai explica odata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o problema. Sunt de 10 ani plecata din Romania si anul trecut, mi-am refacut toate actele care-mi expirasera ( buletin,pasaport )prin mandatar, necesare in procesul cumpararii unei case. As dori sa stiu, daca doresc sa ma repatriez, cum as putea avea adresa din strainatate, trecuta in pasaportul romanesc? Sincera sa fiu ,nici nu credeam ca se poate...stiam de o stampila care se punea pe pasaport ,cu mentiunea "domiciliul in strainatate". Am fost la consulat si mi s-a spus ca nu e de competenta lor . Un lucru nu mi-e clar: daca mi-am reinnoit buletinul si pasaportul deja, se mai poate face ceva? Va multumesc!

... in pasaport nu apare adresa unde locuiesti, ci doar locul de domiciliu. Acesta este declarat cand depui actele pentru pasaport. Daca iti faci pasaport romanesc prezentand un buletin romanesc atunci apare domiciliu (orasul) din buletin. Daca prezinti un act de rezidenta strain, iti va apare domiciliul de acolo. Odata eliberate actele nu se mai pot modifica, dar poti depune din nou cerere pentru noi acte cu modificarile necesare....alti bani, alte cozi etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu prea am inteles. Esti plecata din Romania deci locuiesti in strainatate.Da?

Daca doresti sa te repatriezi? Adica sa te intorci sa locuiesti in Romania definitiv? Atunci de ce sa fie adresa din strainatate trecuta pe pasaportul tau,daca te repatriezi? Nu vad sensul si validitatea acestui fapt daca tu nu vei mai locui in strainatate.

 

Daca nu am inteles bine situatia,scuza-mi raspunsul.Mai explica odata.

Cred ca ea nu se refera la "repatriere" in adevaratul sens al cuvantului, ci mai repede la reintoarcerea in tara, intrucat spune ca si-a reinoit actele prin mandatar.

Iar raspunsul la intrebarea ei este foarte simplu, trebuie sa declare ca are domiciliul in strainatate si adresa din Roamania este rezidenta.

Conform Decretul nr. 31/1954, o persoana nu poate avea decat un sigur domiciliu si o singura resedinta.

ART. 13

Domiciliul unei persoane fizice este acolo unde ea isi are locuinta statornica sau principala.

In felul acesta adresa din strainatate va aparea in toate actele persoanei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×