Sari la conținut
Forum Roportal
Demiurgul

Dostoievski - titanul

Postări Recomandate

Oare cum mai poti citii altceva dupa ce ai citit Dostoievski...e ca si cum ai asc Bach si pe urma Spice Girls

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare cum mai poti citii altceva dupa ce ai citit Dostoievski...e ca si cum ai asc Bach si pe urma Spice Girls

Exagerezi,Demiurgule. Plus ca ,nu vreau sa fiu rea, dar am observat ca mereu invadezi topicurile de literatura, si tu nici macar nu scrii corect gramatical :doh:

 

p.s. Succes cu forumul! ;)

Editat de andrutza'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda ..mersii ..o sa incerc sa scriu cat mai corect ...nu invadez ci doar incerc sa port un monolog cu mine insumi ..nu vreau sa demonstrez nimic ....si trebuie sa recunosc ca daca vrei sa lovesti un om o faci foarte frumos ....ba il jignesti ..ba ...il faci agramat ..ora asta tarzie ma face sa scriu ...si in fond ce importanta are ..prefer sa fiu un agramat care il citeste pe sestov si soloviov ,hegel si bakunin decat unul care stapaneste bine gramatica ....daca ai citii putin din jurnalele marilor oameni o sa vezi cate greseli gramaticale sunt ..dar ...asta este omul ...vb lui Ivan Karamazov sa pastram topicul ...unde esti tu dumnezeule ????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda ..mersii ..o sa incerc sa scriu cat mai corect ...nu invadez ci doar incerc sa port un monolog cu mine insumi ..nu vreau sa demonstrez nimic ....si trebuie sa recunosc ca daca vrei sa lovesti un om o faci foarte frumos ....ba il jignesti ..ba ...il faci agramat ..ora asta tarzie ma face sa scriu ...si in fond ce importanta are ..prefer sa fiu un agramat care il citeste pe sestov si soloviov ,hegel si bakunin decat unul care stapaneste bine gramatica ....daca ai citii putin din jurnalele marilor oameni o sa vezi cate greseli gramaticale sunt ..dar ...asta este omul ...vb lui Ivan Karamazov sa pastram topicul ...unde esti tu dumnezeule ????

Nu pot sa zic decat atat:"of,mamaieeee!" ... in rest,m-ai lasat fara replica! ;)

Aaa,si spor la purtat monologuri (ai facut si-un pleonasm mai sus,daca-mi permiti : monologul e doar cu tine insuti ,deci nu mai era cazul sa specifici) :D

Plus ca,in presupunerea ca ai citit tot ce spui, mi-e destul de greu sa cred ca ai si inteles ceva... poate ai citit doar ca pe-un ziar,asa...rasfoit,cum se spune.. Altfel e imposibil sa scrii "mersi",de exemplu,cu doi de i. Imi cer scuze, dar mie mi se pare asta o chestiune de bun simt.

Da' ma rog, bafta-n continuare! :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aaa,si spor la purtat monologuri (ai facut si-un pleonasm mai sus,daca-mi permiti : monologul e doar cu tine insuti ,deci nu mai era cazul sa specifici) ..pai cu mine insumi .....e greu sa iesi din pestera ta ...

Plus ca,in presupunerea ca ai citit tot ce spui, mi-e destul de greu sa cred ca ai si inteles ceva..hahahhah normal numai tu poti sa intelegi ceilalti nu ...... poate ai citit doar ca pe-un ziar,asa...rasfoit,cum se spune.. Altfel e imposibil sa scrii "mersi",de exemplu,cu doi de i. ...mda am acentuat ...dar oare ce mai conteaza ....vad ca esti bun pe post de ...vezi caut un ::gramatician:: sa imi corecteze greselile la nuvelele mele ..ai un loc asigurat

 

Sa fim on topic .....

 

Am citit acum cateva zile Crima si pedeapsa varianta engleza ....este uimitor impactul pe care il are acest fenomenal scriitor in orice limba ...binenteles limba rusa ramane ..dar pana sa invat rusa ..trebuie sa incerc si varianta franceza a cartii ...ma intreb de ce oare este atat de respectat acest autor peste tot in lume .....simplu ....scrierile lui sunt mereu actuale ..nu stiu daca a intuit ca va fi cel mai citit scriitor al tuturor timpurilor dar a stiut ca daca va iesii din temporalitate va fi cu siguranta un fenomen nemaintalnit in lumea scrisului...

Editat de Demiurgul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa fim on topic .....

Asa ma gandeam si eu :doh:

 

va fi cu siguranta un fenomen nemaintalnit in lumea scrisului...

A fost,candva... Acum ramane doar "altceva" pentru cei care sub indrumarea sau sugestia cuiva,ajung la el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..poti..

Ca poti citi si Balzac..

 

Balzac e un scriitor ratat in comparatie cu D. in primul rand toata opera lui poate fi descrisa in cateva zeci de nuvele semnate Cehov ...la ce atata descriere ...oricum cine e nebun ..la fel ca Eliade sa citeasca Balzac ...opere complete ....poate un nebun fericit ..

Scuze ...dar nu putem sa comparam pe Balzac cu D ..poate un Tolstoi ,un Goethe ...marele Shakes..al englezilor ..

 

..pe ce te bazezi camd spui ca este cel mai citit ?

 

 

Evident aici mai prins ...nu este mai citit ca geniul din spatele harry potter ...

Editat de Demiurgul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare cum mai poti citii altceva dupa ce ai citit Dostoievski...e ca si cum ai asc Bach si pe urma Spice Girls

..poti..

Ca poti citi si Balzac..si mai apoi sa nu mai citesti nimic, sau Zola si mai apoi sa vezi lumea in alte culori. :doh:

 

Am citit acum cateva zile Crima si pedeapsa varianta engleza ....este uimitor impactul pe care il are acest fenomenal scriitor in orice limba ...binenteles limba rusa ramane ..dar pana sa invat rusa ..trebuie sa incerc si varianta franceza a cartii ...ma intreb de ce oare este atat de respectat acest autor peste tot in lume .....simplu ....scrierile lui sunt mereu actuale ..nu stiu daca a intuit ca va fi cel mai citit scriitor al tuturor timpurilor dar a stiut ca daca va iesii din temporalitate va fi cu siguranta un fenomen nemaintalnit in lumea scrisului...

..pe ce te bazezi camd spui ca este cel mai citit ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

il prefer pe tolstoi ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×