Sari la conținut
Forum Roportal
Simplu_X

Azi elev-maine profesor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum exact e alcoolul de vina ? A iesit din sticla si a inceput sa dea cu pumnul ?

Exista o diferenta intre cauza si efect. Parintii sunt cauza. Violenta si alcoolul sunt efecte.

Nu neg faptul ca sub influenta alcoolului poti actiona gresit , dar trebuie sa existe un fond care sa cauzeze actiunea gresita cand esti beat si mai mult omul e reponsabil sa nu bea daca stie ca nu e in stare sa se controleze cand e beat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum exact e alcoolul de vina ? A iesit din sticla si a inceput sa dea cu pumnul ?

Exista o diferenta intre cauza si efect. Parintii sunt cauza. Violenta si alcoolul sunt efecte.

Nu neg faptul ca sub influenta alcoolului poti actiona gresit , dar trebuie sa existe un fond care sa cauzeze actiunea gresita cand esti beat si mai mult omul e reponsabil sa nu bea daca stie ca nu e in stare sa se controleze cand e beat.

Stai, stai, stai...

Daca parintii nu s-ar mai concentra sa cumpere bautura si sa se ajunde in ea... si ar avea grija de copil/copii nu s-ar mai intampla asa...

Parinti care au facut copii la misto... sa zica si ei ca sunt parinti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand "parintele" se ascunde in sticla in loc sa aibe grija de copii sau a facut copii "la misto" ar trebui sa piarda custodia copiilor. Din pacate pe la noi nu funtioneaza ideile astea.

Nu doar la noi... Am mai spus si ma repet... Am copiat ce era mai prost din occident!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand "parintele" se ascunde in sticla in loc sa aibe grija de copii sau a facut copii "la misto" ar trebui sa piarda custodia copiilor. Din pacate pe la noi nu funtioneaza ideile astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul ca exista acolo sau in alte tari nu inseamna ca trebuie sa existe si la noi. Corect? De ce nu luam exemple bune din lume? De ce USA unde elevii ies cu arma in curtea scolii si trag zeci de cartuse in profesori si colegi? Asa ca nu as vrea sa luam drept exemplu USA... IN CONTINUARE... pentru ca de la revolutie tot luam exemple din USA si nu facem nimic bine...

 

Indiferent cat de vinovata era nu merita un astfel de comportament. NU suntem Animale!!!!

Eu am deschis acest topic pentru pareri, concluzii la care voi ati ajuns! Nimic mai mult.

 

 

Nici nu era o aluzie pentru a indemna sa luam un exemplu.Ai inteles gresit.Era tocmai opusul...Si mai era o introducere la ceea ce voiam sa spun .Dar nu asta conteaza.

Nu conteaza nici ca oamenii traiesc in Romania sau in USA ori in Australia.In fond agresiunile au loc peste tot.Vroiam doar sa subliniez faptul ca NU sistemul este vinovat.Sistemul il facem NOI...asa numitii OAMENI.Sistemul este doar coaja putreda ce acopera un miez pe cale de a se strica.....Unii doar speram ca samburele acela de lumina sa fie sanatos si sa poata fi ...semanat.

Iar parerile si concluziile....isi au si ele rostul lor,insa daca nu sunt insotite de atitudini....e ca si cum am filozofa despre ploaie cu umbrelele deasupra capului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai, stai, stai...

Daca parintii nu s-ar mai concentra sa cumpere bautura si sa se ajunde in ea... si ar avea grija de copil/copii nu s-ar mai intampla asa...

Parinti care au facut copii la misto... sa zica si ei ca sunt parinti!

 

Asa simplu vezi problema, alcoolul? Asta ar fi printre ultimele cauze, complexitatea incepe cu cu venirea lui ceausescu la putere, iar acum culegem ce am semanat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa simplu vezi problema, alcoolul? Asta ar fi printre ultimele cauze, complexitatea incepe cu cu venirea lui ceausescu la putere, iar acum culegem ce am semanat.

 

Ba chiar de la Traian.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×