Sari la conținut
Forum Roportal
red2shoes

memorie celulara

Postări Recomandate

au organele memorie? credeti ca e posibil ca in urma transplantului unui organ sa-i mosteniti odata cu organul si ...sentimente,amintiri ale donatorului ?

se pare ca multi pacienti au reclamant trairi neobisnuite in urma transplantului ,iar cazul ce a uimit lumea medicala a fost cel al fetitei,scuze imi scapa numele ,cea care in urma transplantului de ficat i s-a modificat grupa de sange ......

deci ..ce credeti ..astept pareri si daca aveti si marturii ale unor pacienti ar fi excelent ....

 

P.S --exista o teorie conform careia tot ce este viu poseda memorie ....deci ...shoot

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
au organele memorie? credeti ca e posibil ca in urma transplantului unui organ sa-i mosteniti odata cu organul si ...sentimente,amintiri ale donatorului ?

se pare ca multi pacienti au reclamant trairi neobisnuite in urma transplantului ,iar cazul ce a uimit lumea medicala a fost cel al fetitei,scuze imi scapa numele ,cea care in urma transplantului de ficat i s-a modificat grupa de sange ......

deci ..ce credeti ..astept pareri si daca aveti si marturii ale unor pacienti ar fi excelent ....

 

P.S --exista o teorie conform careia tot ce este viu poseda memorie ....deci ...shoot

 

hmm, tu ce crezi ?

 

memoria viului este o teorie destul de veche ,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hmm, tu ce crezi ?

 

memoria viului este o teorie destul de veche ,

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
limitata in timp ..adica ..dupa o anumita perioada toate acele manifestari .."ciudate" ..dispar?

 

stiu ca am citit de o tipa care nu a fumat in viata ei ,dupa un transplant de rinichi i se facu de o tigare ...ar fi fumat una ..

bun,dar fetita cu grupa de sange schimbata ?

sunt destul de circumspect

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cazul 1

 

Donatorul a fost un baiat de 18 ani omorat intr-un accident de automobil. Beneficiarul a fost o fata de 18 ani diagnosticata cu endocardita, urmata de o slabire a inimii.

 

Tatal donatorului, psihiatru, a spus:

"Fiul meu a scris intotdeauna poezii. Dupa ce a murit, am asteptat mai mult de un an pentru a-i face curatenie in camera. Am gasit un caiet cu poezii pe care nu ni-l aratase niciodata si nu am povestit nimanui niciodata despre el. Una dintre poezii ne-a zguduit emotional si spiritual. Vorbea despre cum isi vedea propria moarte brusca. El era si muzician si am gasit un cantec intitulat "Danny, inima mea este a ta" - cuvintele erau despre cum a simtit fiul meu ca ii era dat sa moara si sa-si dea inima cuiva. El se hotarase sa-si doneze organele cand avea 12 ani. Noi credeam ca era destul de ciudat, dar ne-am gandit ca se vorbea despre asta la scoala. Cand am intalnit-o pe beneficiara sa, am fost asa de... nu stiu ce a fost. Nu stim nici acum. Pur si simplu nu stim."

 

Beneficiara a raportat:

"Cand mi-au aratat fotografii ale fiului lor, l-am recunoscut instantaneu. L-as fi ales dintre fotografiile multor alte persoane. El este in mine. Stiu ca este in mine si ca este indragostit de mine. A fost intotdeauna iubitul meu, poate undeva in alt timp. Cum putea el sa stie cu ani inainte de a muri ca va muri si ca-mi va da inima? Cum de stia ca numele meu este Danny? Apoi, cand mi-au cantat cate ceva din muzica sa, puteam termina frazele cantecului sau. Nu stiam sa cant inainte, dar dupa transplant am inceput sa iubesc muzica. Am simtit-o in inima. Inima mea trebuia sa cante. I-am spus mamei mele ca vreau sa iau lectii de chitara - acelasi instrument la care canta Paul [donatorul]. Cantecul sau este in mine. Il simt mai tare noaptea si e ca si cum Paul mi-ar canta serenade."

 

Tatal beneficiarei a raportat:

"Fiica mea era, dupa cum se spune, un "drac de fata". Pana s-a imbolnavit era o salbatica. Apoi a devenit complet linistita. Eu cred ca de vina era boala ei, dar ea spunea ca simtea ca are mai multa energie, nu mai putina. A spus ca vrea sa cante vocal si la un instrument. Cand a scris primul ei cantec, a cantat despre noua ei inima ca fiind a iubitului ei. A spus ca iubitul ei venise sa-i salveze viata."

 

 

"Se admite in general ca procesul de invatare implica in primul rand sistemul nervos si in al doilea rand sistemul imunitar. De aceea, pacientii care primesc transplanturi de organe periferice nu ar trebui sa experimenteze schimbari de personalitate care reflecta personalitatile donatorilor pe care nu i-au intalnit niciodata. Cand s-au observat schimbari de personalitate in urma transplanturilor, tipurile de explicatii au inclus efectele medicamentelor imunosupresoare, stresul psihosocial si psihopatologia preexistenta a beneficiarilor. (1-3)

Totusi, teoria sistemelor vii sustine in mod explicit ca toate celulele vii poseda "memorie" si subsisteme functionale "care iau decizii". (4) Mai mult, recenta integrare a teoriei sistemelor cu conceptul de energie (numita "teoria dinamica a sistemelor energetice") asigura o logica convingatoare conform careia toate sistemele dinamice depoziteaza informatie si energie, in diferite grade. (5-7) Mecanismul memoriei sistemice ofera o explicatie plauzibila pentru evolutia proprietatilor sistemice emergente prin interatiuni de feedback recurent (de exemplu, circulatia nonliniara a informatiei si energiei care reflecta interactiunile continue ale componentilor dintr-o retea complexa dinamica).

 

Bucle de feedback recurent exista in toate sistemele atomice, moleculare si celulare, de aceea ar trebui sa se gaseasca in aceste sisteme dovezi ale memoriei sistemice atomice, ale memoriei sistemice moleculare si ale memoriei sistemice celulare.

 

Mecanismul memoriei sistemice a fost aplicat la o varietate de observatii controversate si aparent anormale din medicina complementara si alternativa, incluzand si homeopatia. (:blink: Mecanismul poate de asemenea sa faca noi preziceri. O astfel de prezicere este ca beneficiarii sensibili ai transplanturilor de organe pot experimenta aspecte ale istoriei personale a donatorului, depozitate in tesuturile transplantate."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cazul 1

...

mdea, o adevărată naraţiune ... :cry:

 

nu şriam că eşti amatoare de telenuvele :stars:

 

Bucle de feedback recurent exista in toate sistemele atomice, moleculare si celulare, de aceea ar trebui sa se gaseasca in aceste sisteme dovezi ale memoriei sistemice atomice, ale memoriei sistemice moleculare si ale memoriei sistemice celulare.

 

Mecanismul memoriei sistemice a fost aplicat la o varietate de observatii controversate si aparent anormale din medicina complementara si alternativa, incluzand si homeopatia. (:good: Mecanismul poate de asemenea sa faca noi preziceri. O astfel de prezicere este ca beneficiarii sensibili ai transplanturilor de organe pot experimenta aspecte ale istoriei personale a donatorului, depozitate in tesuturile transplantate."

ă ... m'ai pierdut , prea multe cuvinte de specialitate ! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

unde vrei sa ajungi cu ipoteza?:blink:

vrei sa admitem ca unele persoane isi pot stoca informatiile intr-o celula din.........

hehe...nu-ti zic de unde :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unde vrei sa ajungi cu ipoteza? ;)

vrei sa admitem ca unele persoane isi pot stoca informatiile intr-o celula din.........

hehe...nu-ti zic de unde :P

 

 

tre sa recunosti ca e oarecum independent(a) "celula" si actioneaza de multe ori dupa cum o taie ..capul :doh:

revenind ...stiu pare absurd sa vorbim cu rinichiul sau cu plamanul ....si totusi ..practica pare sa confirme ...nu cunosc nicio persoana ce a suferit vreun transplant ,dar mi-as dori ...ce sa fac ..sa vizitez mai des spitalele ? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tre sa recunosti ca e oarecum independent(a) "celula" si actioneaza de multe ori dupa cum o taie ..capul :doh:

revenind ...stiu pare absurd sa vorbim cu rinichiul sau cu plamanul ....si totusi ..practica pare sa confirme ...nu cunosc nicio persoana ce a suferit vreun transplant ,dar mi-as dori ...ce sa fac ..sa vizitez mai des spitalele ? ;)

cautati MASARU EMOTO, japonezul care a demonstrat memoria apei, iar avand in vedere ca suntem ....atatea procente apa, e foarte posibil ca sa inmagazinam astfel de informatii.

si mai uimitor este o metoda pe care o voi cunoaste in 2 luni, nu traiesc in romania, prin care se sterg din memorie alergiile si unele boli cronice!!!!!!!!!!!

sunt multi medici care invata metoda si o aplica, unii cu succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cautati MASARU EMOTO, japonezul care a demonstrat memoria apei, iar avand in vedere ca suntem ....atatea procente apa, e foarte posibil ca sa inmagazinam astfel de informatii.

si mai uimitor este o metoda pe care o voi cunoaste in 2 luni, nu traiesc in romania, prin care se sterg din memorie alergiile si unele boli cronice!!!!!!!!!!!

sunt multi medici care invata metoda si o aplica, unii cu succes.

 

Interesant ! Am citit si eu o carte despre calitatile vibratorii ale apei, dar nu am pus prea mult pret pe asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×