Sari la conținut
Forum Roportal
Constantin Marin

Cum fac un form Modal sau Modeles ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multumesc lui Paul ca m-a invatat sa deschid un alt Form prin apasarea unui buton din primul Form.

Acum ce vreau sa ma mai lamuriti este cum fac ca Form2 sa aiba proprietatea Modal adica sa nu ma lase sa selectez nimic din spatele lui pana ce nu inchid Form-ul.Eu m-am uitat in proprietati dar nu vad nimic ce ar pute fi legat de aceasta.

Va multumesc de ajutorul dat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc lui Paul ca m-a invatat sa deschid un alt Form prin apasarea unui buton din primul Form.

Acum ce vreau sa ma mai lamuriti este cum fac ca Form2 sa aiba proprietatea Modal adica sa nu ma lase sa selectez nimic din spatele lui pana ce nu inchid Form-ul.Eu m-am uitat in proprietati dar nu vad nimic ce ar pute fi legat de aceasta.

Va multumesc de ajutorul dat.

 

In event-ul ce deschide formul nou scrii asa:

 

{

Form2 x = new Form2();

x.ShowDialog();

}

 

Daca vrei sa fie modeless, scrii x.Show();

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc Scythe acum functioneaza perfect.

Acum se v-a complica treaba din ce in ce mai mult pentru ca trebuie sa creez o baza de date unde treinregistrz discurile cu fisierele ce exsita pe ele.

Nu stiu daca am mentionat dar vreau sa fac o aplicatie ce imi administreaza DC/DVD-urile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei iti trimit codul unei aplicatie facute de mine care face cam aceasi chestie. Doar ca atunci cand indexeaza un CD se opreste doar la prima structura de directoare pentru ca nu ma interesau fisierele. Poti sa te inspiri si sa folosesti codul pe care poti sa-l recuperezi Aplicatia este facuta in VC++6.. am facut-o prin 2003, dar inca o folosesc

 

Daca vrei, trimite-mi email:

fox_vzdvhq@trashmail.net

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iti multumesc Scythe acum functioneaza perfect.

Acum se v-a complica treaba din ce in ce mai mult pentru ca trebuie sa creez o baza de date unde treinregistrz discurile cu fisierele ce exsita pe ele.

Nu stiu daca am mentionat dar vreau sa fac o aplicatie ce imi administreaza DC/DVD-urile.

 

Te pot ajuta daca vrei. Da mai multe detalii privind tipul de baza de date pe care-l vei folosi, modul in care va primi datele, etc.

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut deja o baza de date ce am numito DiscArhiv care contine 2 tabele: Disc si Fisiere.

Tabelul Disc contine urmatoarele campuri:

Disc ID - care este de tip INT si este cheie primara,

Data inregistrarii - este de tip DataTime,

Suport - este de tip nvarchar,

Nume CD/DVD - este de tip nvarchar.

 

Tabelul Fisiere contine :

Fisier ID - este de tip INT si este cheie primara,

Nume fisier - este de tip nvarchar,

Anul realizarii - este de tip nvarchar,

Tipul - de tip nvarchar,

Genul - de tip nvarchar,

Marime - de tip nvarchar,

Calificativ - de tip nvarchar,

Disc ID - de tip INT .

 

Am creat si o relatie intre tabele cu o Diagrama prin Database Diagrams.

Relatia este intre :

Tabelul Disc coloana Disc ID si tabelul Fisiere coloana Disc ID.

Am adus si un DataSource.

Cind fac inreistrari direct in tabele si anume dau click dreapta pe numele tabelului din ServerExplorer si din menu aleg Show Table Data totul functioneaza perfect.

Dar cind fac inregistrai din Form nu imi adauga nimic la baza de date si nici nu imi da vreo eroare, (cind deschid tabelele sunt numai inregistrarile care le-am facut direct in tabel).

De ce nu imi adauga si inregistrarile pe care le fac direct din form?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta inseamna ca nu l-ai conectat la baza de date corect. Spune-mi cum arata formul tau, mai exact cum vrei sa primeasca datele (datagrid, dropdownlist, textbox, etc) si cum ai facut conexiunea.

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×