Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Nevoia de repere

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oamenii cauta repere morale,spirituale,un sens al vietii,al experientelor lor.

Problema este:avem nevoie de o religie,filosofie,scriptura,ideologie pentru a gasi acele repere?

Si,de fapt ,de ce cautam reperele astea? -cumva,din nevoia de siguranta?

Unii afirma ca lumea ar fi un haos fara indoctrinarea religioasa(pentru ca -spun ei -aceasta e singura care da repere morale maselor...).Altii,acuza exact aceasta indoctrinare,religia folosita ca o arma politica de manipulare...

Atat de multi oameni,asteapta de la preoti si religie un raspuns pentru intrebari de genul:ce este bine si ce este rau,care e sensul vietii,ce se petrece dupa pragul mortii,de unde venim,unde ne ducem,exista destin,dar libertate?

Altii inca mai spera un raspuns de la stiinta in privinta acestor intrebari.

Cu ceva bunavointa,putem gasi teorii stintifice care ar PUTEA explica ceva....bineinteles,cu conditia sa le intelegem,sau sa fie demonstrate.Cu la fel de multa bunavointa,putem gasi si adevaruri prin scripturi,dincolo de contradictii,prostii si interpretari naive...

Ce vreau sa spune e ca, certitudinile nu vin nici prin demonstratii (mai mult sau mai putin)logice,nici prin teorii nedemonstrate,nici prin credinta habotnica in niste texte si dogme perimate ci prin EXPERIENTA.

Raspunsurile pot sa vina doar la cei capabili sa accepte incertitudinea...doar ei pot sa puna intrebari,sa caute raspunsuri...ceilalti se agata de primul raspuns si nu-i mai dau drumul...chiar daca totul le-ar dovedi ca gresesc.

Sigur ca ar fi mai simplu ca raspunsurile sa se gaseasca la biserica ,,x",sau in scriptura ,,y",dar nu e asa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Laotzi spuea: "Calea care poate fi exprimata nu e Adevarata Cale."

Descoperirea trebuie sa fie in inima omului. Trebuie sa creada ce-i spune inima. Rolul unei comunitati, rolul bisericii ar trebui sa fie cel de manifestare a intelepciunii. "Intelepciunea e in a face". Daca in schimb in biserica mai mult se spune decat se face, atunci este parasita Calea cea Adevarata.

 

Cum spunea Sf. Francisc: "Predicati Evanghelia tot timpul iar daca e nevoie, folositi si cuvinte".

Evanghelia se predica cu FAPTA nu cu Biblia in mana.

 

Iar cand faci fapta, cand pui in practica invataturile, reperele apar, le descoperi prezente in tine. Ele au fost acolo tot timpul, doar ca erau acoperite de un munte de nimicuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema este:avem nevoie de o religie,filosofie,scriptura,ideologie pentru a gasi acele repere?

Si,de fapt ,de ce cautam reperele astea? -cumva,din nevoia de siguranta?

.........

 

siguranţă ? nu cred , mai degrabă din necunoaştere .

 

Omul este o fiinţă complexă , avem o imaginaţie greu de egalat

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oamenii cauta repere morale,spirituale,un sens al vietii,al experientelor lor.

Problema este:avem nevoie de o religie,filosofie,scriptura,ideologie pentru a gasi acele repere?

 

Te

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NU ma intrebam daca omul are nevoie de repere spirituale,morale.Unde ai vazut tu semnul intrebaraii? -mai citeste odata.Ceea ce ma intrebam,era unde anume trebuie cautate acele repere.Sunt o multime de oameni care le asteapta din exterior,de la altcineva,de la societatea in care traiesc,religie,diverse filozofii sau ideologii...

 

Decat sa accepte necunoscutul,oamenii se mint singuri.Totul devine mental,totul este un mare DESPRE.Cum sa suporte gandul ca NU se cunosc? -primul lucru ,,cunoscut'' sunt ei insisi -apoi ceilalti,mai ales cei apropiati...lucrurile cunoscute ne fac sa ne simtim in siguranta...de fapt nu ele,ci ideea ca STIM.Ne facem PARERI protectoare DESPRE orice,despre oricine...transformam lumea in vorbe goale...dar asta ne face sa ne simtim mai putin inspaimantati de ignoranta in care ne aflam!

 

Comparam pareri despre un lucru cu pareri despre altul,pareri DESPRE noi insine cu pareri despre ceilalti!

Ma compar cu tine...CE compar? -parerea MEA DESPRE mine cu parerea MEA DESPRE tine...si de aici trag si concluzii:iti sunt ,,superior''...sau iti sunt inferior...si,odata cu parerile astea apar emotii...dispret,umilinta,invidie...ura...atitudini:aroganta sau rusine de sine,complexe de toate felurile...

 

Comunicam...chipurile! -doar schimbam PARERI DESPRE tot...

Merg pe strada MEA,in orasul MEU,in tara MEA...printre vecinii MEI cu familia MEA...nici macar nu mai vedem ca incercam sa controlam totul,sa ne insusim totul...doar ca sa fim in siguranta...

 

Siguranta ucide experienta...,,cunoasterea'' ucide posibilitatea de a cunoaste...familiaritatea,duce la instrainare...cu cat ,,cunoastem'' cu atat suntem mai ignoranti.Cel mai strain este orasul ,,meu''...daca as fi in alt oras,as observa fiecare sraduta,fiecare amanunt...as vedea totul...CA PENTRU PRIMA OARA.Oamenii de langa noi sunt cei pe care ii privim cu cea mai putina atentie...ignoranta se invata.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU ma intrebam daca omul are nevoie de repere spirituale,morale.Unde ai vazut tu semnul intrebaraii? -mai citeste odata.Ceea ce ma intrebam,era unde anume trebuie cautate acele repere

Cine caută să c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca ai postat in timp ce eu imi completam postarea....asa ca nu ai vazut tot textul pe care l-am scris.E chiar despre REALITATE si ADEVAR...despre felul in care construim ,,realitati'' pur mentale pentru a ne ,,proteja'' de ignoranta in care ne aflam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×